Fotó: Kristó Róbert
Minden bizonnyal a legtöbb erdélyi megyében idén sem tudják már az első iskolai naptól biztosítani a tízórait a kisiskolások számára a kormány tej-kifli programja keretében, a megyei önkormányzatok nagy része ugyanis még nem bonyolította le a közbeszerzési eljárást, ráadásul az esetleges fellebbezések miatt további késésekre lehet számítani, holott tanévkezdésig alig három hét van hátra.
2014. augusztus 25., 19:242014. augusztus 25., 19:24
Bihar megyében biztosan nem tudják már kiválasztani a beszállítókat a tanév kezdetéig: a közbeszerzési eljárás ugyan már elindult, de a licitet nem tudják befejezni a következő hetekben – nyilatkozta a Krónikának Mircea Jacan, a megyei önkormányzat szóvivője.
Jacan azonban úgy vélekedett: nincs ok aggodalomra, hiszen elmondása szerint a tej-kifli program a hatályos jogszabályok szerint egyébként is kevesebb napra vonatkozik, mint amennyiből a tanév áll, így „a kormány sem várja el, hogy már szeptembertől beinduljon az elemózsiaosztás”.
A szóvivő közölte: a tízóraik kiszállítását az iskolákba várhatóan egy hónap múlva kezdik meg. Bihar megyében egyébként tavaly is teljes zűrzavar övezte a program lebonyolítását, hiszen a versenytárgyalást csak szeptember végén hirdette meg a megyei tanács, ideiglenes megoldásként viszont helyi szolgáltatókkal rögzített áron kötött, direkt megállapodás révén biztosították az első iskolai naptól a diákok tej-, kifli- és almaadagját.
Még mindig zajlik a licit
Szatmár megyében is elindították már a közbeszerzési eljárást a 2014–2015-ös tanévre vonatkozóan, így ha a licit ellen nem nyújtanak be fellebbezést, vélhetően már szeptember 15-étől sikerül elindítani a programot – nyilatkozta lapunknak Alexandra Catargiu, a megyei tanács szóvivője.
Tavaly ugyan a kisdiákok már az első iskolai naptól hozzájuthattak a tízóraihoz, azonban Szatmár megyében sem sikerült zökkenőmentesen lebonyolítani a programot: január végén Szatmárudvariból harminc gyermeket szállítottak kórházba ételmérgezés miatt, amit az iskolában kapott tejtermék okozott.
Az önkormányzat ennek nyomán felbontotta a Simultan Food 2011 Kft.-vel kötött szerződést, a tanulók így év végéig csak kiflit kaptak az iskolában. Catargiu lapunknak kifejtette: a vállalat a szerződésbontás miatt bírósághoz fordult, az önkormányzat pedig alapfokon megnyerte a pert, mivel azonban az ítélet nem volt jogerős, a cég fellebbezett a bírósági döntés ellen. Hozzátette: ha a cég jogerősen veszít, két évig nem vehet részt közbeszerzési eljáráson.
Nem biztosított a friss áru
A megyei önkormányzatoknak egyébként az is gondot okoz, hogy mivel a kormány döntése alapján 2012 óta ismét nekik kell lebonyolítaniuk a megye összes iskolájára vonatkozó licitet – a helyi tanácsok helyett –, nagyobb az esélye annak, hogy a pályázatot nem a helyi, friss termékeket biztosító vállalkozások, hanem a más megyéből érkező nagy cégek nyerik meg.
Hargita megyében a tej kiszállítására vonatkozó közbeszerzési eljárásra jelentkező öt cég közül csak kettő tevékenykedik a megyében, emellett egy-egy Kovászna, Kolozs és Temes megyei vállalkozás is pályázott – tudtuk meg Borboly Csaba megyei tanácselnöktől. Hasonló a helyzet a péktermékekre vonatkozó licit esetében is: a kilenc cég közül hét Hargita megyei, a másik kettő pedig Kovászna és Kolozs megyéből szállítana kiflit a kisdiákoknak.
Borboly kifejtette: a pályázati iratcsomókat már átnézték, így ha nem érkezik óvás az eljárással kapcsolatban, már szeptember 15-én megkezdhetik mind a tej, mind a kifli kiszállítását a megye tanintézeteibe. Borboly Csaba lapunknak azt is elmondta: meggyőződése, hogy megyei, helyi cégektől frissebb, egészségesebb tej- és pékterméket kaphatnak a gyermekek, mint a nagyobb távolságokról szállító multicégektől.
Hosszú távú megoldást találtak
Háromszéken ehhez képest hoszszú távú megoldást sikerült találnia az önkormányzatnak, így a diákok biztosan megkapják már a tanév első napjától a napi tízóraijukat. Nagy József, a megyei tanács alelnöke a Krónikának kifejtette: megelégelték, hogy a bonyolult közbeszerzési rendszer, illetve a fellebbezések miatt késik a tej-kifli program elindítása, így idéntől három évre hirdettek licitet, illetve kötötték meg a szerződéseket a nyertes cégekkel.
„Így próbáljuk biztosítani a folytonosságot, valamint kivédeni a késlekedést” – magyarázta Nagy József. Mint ismeretes, tavaly csak október végén kezdték meg a tejtermékek és a pékáruk kiszállítását az iskolákba, holott a közbeszerzési eljárást már júniusban meghirdette az önkormányzat, de az eljárás lebonyolítását több ponton is kifogásolta a közbeszerzéseket szabályozó országos hatóság (ANRMAP). Az óvások miatt ráadásul a korábbi években ennél jóval nagyobb késésekre is volt példa, és az is előfordult, hogy a diákok kaptak ugyan kiflit, de tejet még nem.
Háromszékhez hasonlóan pozitív példát mutatott Szeben megye is, ahol egyrészt jóval a határidő lejárta előtt lebonyolították a tej-kifli programra vonatkozó közbeszerzési eljárást, emellett – mivel idén először elektronikus rendszeren keresztül szervezték a licitet – egymillió lejnél is nagyobb összeget takarított meg az előző évekhez képest a megyei önkormányzat.
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
szóljon hozzá!