A román pártok szenátorai egyértelművé tették: az általuk képviselt politikai alakulatok a törvénykezdeményezés ellen fognak voksolni (archív felvétel)
Fotó: România Liberă
A szenátus döntéshozó kamaraként a jövő héten szavaz az autonómiastatútumról. A szerdai vitán a román pártok képviselői egyértelművé tették: az általuk képviselt politikai alakulatok nem támogatják az „idegesítő, alkotmányellenes” kezdeményezést.
2018. május 23., 16:042018. május 23., 16:04
Valamennyi román parlamenti párt képviselője az önrendelkezés ellen foglalt állást szerdán a szenátus plénumában, a Székelyföldnek területi autonómiát előirányzó törvénytervezet vitáján. A Kulcsár-Terza József háromszéki képviselő által egyéni törvényjavaslatként beterjesztett autonómiastatútumról
Kulcsár-Terza József képviselő felszólalásában megismételte korábbi érveit, miszerint az autonómia nem alkotmányellenes, nem jár határmódosítással. Emlékeztetett, 2007-ben, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által szervezett népszavazáson 220 ezer székely mondott igent az önrendelkezésre. Hozzászólása végén a tervezetet benyújtó politikus
A szerdai szenátusi vitán a román pártok honatyái egyértelművé tették: az általuk képviselt politikai alakulatok a törvénykezdeményezés ellen fognak voksolni. Titus Corlăţean szociáldemokrata párti (PSD-s) szenátor felszólalásában úgy fogalmazott, a román politikai osztály már elég érett ahhoz, hogy erről a kérdésről vitázzon és szavazzon, bár a „botrányos” kezdeményezés sérti Románia alkotmányát.
Kifejtette, a közigazgatás, az igazságszolgáltatás, az oktatás terén szavatolt kisebbségi jogok tekintetében sok európai ország nem éri el a romániai standardokat. „Keserű szájízzel maradtunk (…) Jogunk van a trianoni jelképek használatára, és bár eddig nem tettem meg, be fogok erről terjeszteni egy törvénytervezetet, hiszen 1920. június 4. számunkra jelentőségteljes dátum” – jegyezte meg a szenátor.
Cristian Chirteş Maros megyei liberális párti szenátor egyenesen idegesítőnek nevezte, hogy 150 romániai település számára párhuzamos kormányzást irányoz elő az autonómiastatútum. Ion Hadârcă, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) szenátora azt fejtegette, hogy
Ezt folytatta Traian Băsescu, a Népi Mozgalom Pártjának (PMP) politikusa, aki szerint a gagauz minta alapján a magyaroknak le kellene mondaniuk meglevő jogaikról, majd felolvasta az alkotmány első cikkelyét. „Sértőnek tartom ezt a kezdeményezést, a többség több tiszteletet érdemel, de addig fogjuk felolvasni az alkotmányt, amíg ezt mindenki megérti” – mondta.
Radu Mihail, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora úgy fogalmazott, a romániai magyaroknak is olyan jogállamra van szükségük, amely biztosítja a szabadságot, és a jólétet, a hozzá nem értésnek és a korrupciónak nincs nemzetisége.
A tervezet mellett egyedül Tánczos Barna RMDSZ szenátor állt ki, aki felszólalásában a nyílt párbeszéd fontosságát hangsúlyozta. „A törvényhozó testületnek az állampolgárok igényét figyelembe véve kell törvényt alkotnia, így az autonómiatervezetünk ellen szóló riogatások és félrevezetések messze nem egy európai szemléletet tükröznek részükről.
– fogalmazott Tánczos Barna. A székelyföldi szenátor rámutatott: a Gyulafehérvári nyilatkozat is egyértelműen kimondja, hogy a Romániában élő kisebbségek különböző autonómiaformák mentén élhetnek a modern Románia határain belül, azonban erről mindmáig még beszélni sem lehet.
„Szemléletváltásra van szükség, meggyőződésünk, hogy előbb-utóbb megvalósul a tisztességes párbeszéd, a szemléletváltás,
– jelentette ki felszólalásában Tánczos Barna.
Kulcsár-Terza József az ülést követően lapunknak elmondta, zavaró, hogy a szakbizottságokban sem volt érdemi vita, a plénumban is csak politikai nyilatkozatok hangzottak el, az ülésvezető pedig úgy zárta le a vitát, hogy nem hagyott neki lehetőséget arra, hogy a felvetésekre válaszoljon. „Ennek ellenére az idő engem igazol. Be kell nyújtani a statútumot, beszélni kell róla” – mondta a politikus.
A szenátus közigazgatási és területrendezési szakbizottsága is negatívan véleményezte kedden a Székelyföldnek területi autonómiát előirányzó törvénytervezetet.
Életét vesztette a Máramarosi-havasokban egy 28 éves ukrán férfi, miután két másik társával együtt átszökött az ukrán-román határon. A holttestét a határ közelében, román oldalon találták meg a hegyimentők.
Történészek részvételével tart megemlékezést a Kisebb Testvérek Szent István királyról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartománya az államosítás 75. évfordulóján.
Négytagúra bővült az RMDSZ Szatmár megyei honatyáinak száma, miután a december elsejei parlamenti választáson a szövetségnek sikerült kettőre növelnie szenátori mandátumainak számát.
Daniel David pszichológiaprofesszor, a kolozsvári BBTE rektora a jelenlegi romániai politikai helyzettel kapcsolatban kifejti: az euroatlanti Románia alternatívája szerinte a babonás, összeesküvés-elméleteket és áltudományt támogató struktúra.
Mintegy 250 ezer euró értékű kokaint foglaltak le a román határrendészek a borsi magyar–román határátkelőnél egy Romániába tartó fiatalember gépkocsijának karosszériájába rejtve.
Több mint kétmillió szál cigarettát próbált meg kedden átcsempészni a magyar–román határon Nagylaknál egy Hollandiából munkagépeket szállító román állampolgárságú kamionsofőr.
Idén ötezer erőgép megvásárlását teszi lehetővé a Környezetvédelmi Alap által finanszírozott roncstraktorprogram. Az 55 ezer eurós felső keret leszűkíti a nagy traktorgyárak kínálatát. Szakemberrel jártuk körül a pályázati lehetőséget.
Egy autó csomagtartójába rejtőzve próbált meg átjutni a román-magyar határon három szíriai állampolgár – közölte hétfőn az aradi határrendészet.
A magyarellenességéről hírhedt Románok Egyesüléséért Szövetség érte el a legjobb eredményt a parlamenti választáson Arad megyében, megszerezve a szavazatok közel 24 százalékát, de az S.O.S. Románia és a POT is átlépte az 5 százalékos küszöböt.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
szóljon hozzá!