A tűzoltóság is besegít a vízellátásba
Fotó: Facebook/Györgyfalva
Jó hírek is érkeznek a két hete vízügyi katasztrófahelyzet sújtotta Györgyfalvára: a hétfői határidőig két cégcsoportosulás jelentkezett a vezetékes ivóvízhálózat megvalósítását célzó pályázatra.
2022. augusztus 02., 14:132022. augusztus 02., 14:13
Mint ismeretes, a Kolozsvár melletti, magyar többségű falu lakói július 19. óta nem vagy alig használhatják a településen kiépített rendszert, mivel a fő víztározóba jelentős mennyiségű gázolaj került egy üzemanyag-szállító katonai jármű balesete nyomán.
Mivel a vészhelyzetet előidéző szennyezés több száz háztartást érint, számos intézmény – a helyi és megyei önkormányzat, a prefektúra, a katonaság, a katasztrófavédelmi felügyelőség, a tűzoltóság – képviselői a falu segítségére siettek.
Súlyos következményei lettek egy közúti balesetnek Kolozsvár közelében: felborult egy üzemanyagot szállító katonai teherautó az Apahida–Bányabükk-terelőúton.
A település öt pontján öt-öt köbméteres, folyamatosan újratöltött tartályokat helyeztek ki, ahonnan ivóvízhez juthat a lakosság. Nagyobb mennyiségű, állatok itatására alkalmas vizet tűzoltóautóval szállítanak oda, ahol igény van rá. Ugyanakkor nagy teljesítményű szivattyút, illetve külső csapot szereltek a település központjában található Falu kútjához.
Több száz györgyfalvi háztartás az áldozata annak a közúti balesetnek, mely során – a falutól távol – felborult egy üzemanyagot szállító katonai jármű. A részletekről Tasnádi István Szilárd alprefektus tájékoztatta a Krónikát.
Emellett adományok is érkeznek: például Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnökének közvetítésével a Hargita Gyöngye Rt. csaknem 20 ezer liter palackozott ivóvizet juttatott el Györgyfalvára.
Gázolaj a györgyfalvi vízben
Fotó: Facebook/Györgyfalva
Ugyanakkor a biztos megoldást a „városi” vezetékes vízhálózat kiépítése jelentené, amely hosszú ideje téma a faluban. Györgyfalva ugyanis részese annak a közművesítési pályázatnak, amelyre már öt évvel ezelőtt európai uniós finanszírozást nyert a vízügyi hatóság az infrastrukturális nagyberuházások operatív programja (POIM) keretében. Az Erdőfelek községen (ahová Györgyfalva is tartozik) kívül Szászfenest, Kisbácsot és Apahidát is érintő nagyberuházás pályázati kiírása hosszú időn keresztül a romániai bürokrácia útvesztőjében „tévelygett”; legutóbb azért kellett meghosszabbítani a jelentkezési határidőt augusztus elsejéig, mert nem akadt pályázó.
A hatóságok képviselői számos gyűlést tartottak az elmúlt két hétben
Fotó: Facebook/Györgyfalva
a Dimex-2000 Company, illetve a TCI C. G. által vezetett konzorcium pályázata az utolsó napon, hétfőn jelent meg az elektronikus közbeszerzési rendszerben (SEAP). Az illetékes hatóságoknak két hónapjuk van a mérlegelésre, legkésőbb október 11-én hirdetnek eredményt. Ugyanakkor a POIM-pályázatba foglalt vízhálózat csupán a falu egy részét fedi le, ám a feleki önkormányzat az ígéretek szerint készen áll arra, hogy a fennmaradó részen önerőből, illetve más források bevonásával tervezze, valósítsa meg a beruházást.
Fotó: Facebook/Györgyfalva
Eközben a napokban az is kiderült, hogy Györgyfalva 22,5 millió lejt nyert a szennyvízhálózat kiépítésére az Anghel Saligny-programon keresztül. A beruházás a teljes falut lefedi, jó esetben jövőre nekifoghatnak a munkálatoknak.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
szóljon hozzá!