A májusban átadott marosújvári gyógyfürdő kinti nagymedencéje
Fotó: Rostás Szabolcs
Jelentős várakozások előzték, egyúttal nagy figyelem övezte Marosújvár közel 7 millió euróból megépült gyógyfürdőjének elkészültét és megnyitását, az azóta eltelt több mint két hónap pedig elégnek is bizonyult a hiányosságok feltárására. A létesítmény esetében is bebizonyosodott, ami oly sok beruházás során Romániában: pénzzel nem pótolható a tudás, egy fürdő kivitelezéséhez, működtetéséhez elengedhetetlen egy kis hozzáértés, és persze le kell számolni a hazai idegenforgalom fejlődését gátló butaságokkal.
2023. augusztus 03., 10:132023. augusztus 03., 10:13
2023. augusztus 03., 10:192023. augusztus 03., 10:19
„Befizethetnek, de szekrényt, karkötőt nem tudunk biztosítani” – mondja közömbös arccal a marosújvári gyógyfürdő pénztárosa. Első hallásra nem tűnik tragikusnak a helyzet, már az irdatlan sok parkoló személygépkocsi látványa alapján megállapítottuk, hogy teltházat fogtunk ki, de hát majd csak letelepszünk valahol, és elleszünk karkötő nélkül is.
És az egyetlen étteremben nem lehetséges a készpénzzel vagy kártyával történő fizetés, kizárólag a pénztárnál feltöltött karkötők alapján. Vagyis a Fehér megyei kisváros, valamint a megyei önkormányzat összefogásával megépült komplexumról – amely nyáron naponta 700 vendég befogadására alkalmas – nagyon hamar, és már a bejáratnál kiderül, hogy kicsi.
A benti édes vizű medence túl forró
Fotó: Rostás Szabolcs
Nagy talány, miért nem terveztek-biztosítottak nagyobb területet a fürdővendégek számára, hogy elegendő nyugágy híján legalább a lepedőt leteríthessék a fűre, betonra. Szabad terület lenne bőven, ráadásul a közelben elhagyatott épületek is árválkodnak, amelyek csak ledózerolásra jók. A futball- és kosárlabdapálya helyett hasznosabb lett volna a napozóterület kibővítése.
Tulajdonképpen az sem szolgál a fürdő működtetőinek mentségére, hogy a lehető legzsúfoltabb napot, vasárnapot pécéztük ki a fürdőzésre. Nyeltünk nagyokat, és miután nagy nehezen mégis akadt karkötő, kifizettük a felnőttenként 70, gyermekenként 35 lejes napi belépőt (7 év alatti gyerekeknek ingyenes), elvégre ha 100–150 kilométert autózik az ember, és a környéken nincs más választása, nem fog sarkon fordulni. Hanem megvárja, amíg távoznak a három órára befizető vendégek, és felszabadul néhány karkötő. Szabad öltözőszekrény híján a csomagokat a fedett uszodatérben, sűrű bocsánatkérések közepette elhelyeztük a „kiváltságos” fürdővendégek nyugágyai fölé, a hatalmas nyílászárók alatti párkányra, aztán irány fürödni.
Igazi erőpróbát jelent kiállni a sort az egyetlen vendéglőben
Fotó: Rostás Szabolcs
Bár a 14x23-as sós vizű medencénél ugyanennyi fokot tüntettek fel, a vize a valóságban enyhébb, és rendben is van, a szintén sós vizű, kisebb gyógymedencében fél óránál tovább nem ajánlott a mártózás. A két jacuzziba esélyünk sincs beférkőzni, folyton kint tartható a megtelt tábla, viszont a sókamrát, gőzfürdőt, szaunát már kevesebben választják.
Persze utóbbiba csupán minden harmadik-negyedik szaunázó visz magával törülközőt, pedig öles betűkkel figyelmeztetnek használata kötelező voltára. Amúgy itt-ott mintha nem fejezték volna be teljesen a fürdőt, a szaunák előtt például még mindig kábelek állnak ki a padlócsempéből, mint valami meredező kígyók. És a benti zuhanyzókat sem helyezték el megfelelő helyen, folyton el kell sétálni mellettük-alattuk.
Tűt sem lehet leejteni
Fotó: Rostás Szabolcs
Bár a fürdő területén tartózkodó vendégek száma becsléseink szerint megközelítik az ezret, a kinti, 49 méter hosszú és 20 méter széles nagy úszómedence érdekes módon nem túlságosan zsúfolt. Ennek az lehet az oka, hogy a vizet nem melegítik, így nem elég csak mártózni, mozogni kell, hogy az ember ne fázzon. A másik, 25 méter hosszú sós vízű medencében már nyugodtan el lehet lebegni, tekintettel a víz erős sókoncentrációjára és 30 fokosságára.
A – mint már említettük – egyetlen vendéglőben két feltétellel fogyaszthat a fürdővendég: ha jutott neki karkötő a pénztárnál, amit feltölthet, valamint ha kiállja az egy-másfél órás sort. A pancsolástól megéhezett emberek többsége kínjában nem tudta, sírjon vagy nevessen a tipikusan romániai állapotokon; egyébként az emeleti bárban sem jobb a helyzet, ott egy üdítőért, sörért háromnegyed órát kell ácsorogni. Nem véletlen, hogy a komplexum területén úton útfélen a hűtőládából, raffia táskából falatozó fürdőzők látványa tárul a szem elé, sokan eleve a hozott árura fogadtak.
Kígyó nőtt ki a földből? Rálátás a szaunákra
Fotó: Rostás Szabolcs
Szóval az Erdély egykori legnagyobb sóbányájáról, Magyarország legelső sós gyógyfürdőjéről híres Marosújvár új fürdőkomplexumát csak az edzetteknek ajánlott kipróbálniuk, vagy legalábbis a vendégseregmentes napokon. Ami elsősorban azért szomorú, mert manapság, amikor egy hasonló létesítmény kivitelezése – mint látjuk – nem pénzkérdés, Marosújvár pedig egykori sóbányájának köszönhetően kiváló természeti adottsággal rendelkezik, a világ legtermészetesebb dolga lenne ellesni, miként csinálják mások – jól.
Ki lehetett volna próbálni idejében, mit tud például a Gyulai Várfürdő a magyar–román határ túloldalán, ahová évről évre román állampolgárok (közülük többségében román nemzetiségűek) tízezrei járnak kikapcsolódni előszeretettel, mivel el vannak ragadtatva a körülményektől. A szabadtéri termál- és édes vizű, hullám- és gyerek, továbbá úszómedencéktől, a benti gyógymedencéktől, a csúszdáktól, a több ezer négyzetméteres füves területtől, ahol az őshonos és ritka fafajták hűvösében kellemes a kikapcsolódás.
Erőgépek is a fürdőzők rendelkezésére állnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Tucatnyi étterem közül lehet választani, ahol a személyzet elsőre románul szólítja meg a vendéget, és minden információ román nyelven is fel van tüntetve. Mindez 3900 forintba (50 lej, 1 lej 77 forint) kerül felnőttnek, 3500-ba diáknak és nyugdíjasnak, aki pedig az AquaPalotára keresztelt fedett élményfürdőre vágyik, annak 2 600 forintos kiegészítő jegyet (hétvégi ár) kell fizetnie (gyerekeknek/nyugdíjasoknak 2100 forint).
Mindezzel egyik létesítménynek sem kívánunk reklámot csapni (az egyik nem szorul rá, a másiknak még sokat kell dolgoznia érte), összehasonlításképp állítottuk egymás mellé a két fürdőt. A körülmények amúgy is magukért beszélnek.
Az év Fehér megyei beruházásaként emlegetik a szombaton megnyíló marosújvári új sós gyógyfürdőt, amelytől „feltámadást” várnak az Osztrák–Magyar Monarchia, de még a Ceaușescu-diktatúra idején is pezsgő idegenforgalommal rendelkező városban.
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából idén is megrendezi a Duna Napokat az Europa Nostra-díjas magyarlakta faluban a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.
Emléktáblaavatással és az életművéről szóló kiállítással emlékeztek Apáczai Csere Jánosra csütörtökön Kolozsváron, az erdélyi magyar pedagógus, filozófus és teológus születésének 400. évfordulója alkalmából.
A vadászat biztonságosabbá és átláthatóbbá tételét célzó törvénymódosítást kezdeményezett Dragoș Ciobotaru, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Vrancea megyei képviselője.
Több mint 2,6 milliárd euróból épült-szépült tovább Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megye a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós pénzeknek köszönhetően.
Állatkínzás miatt indult eljárás egy vaskohsziklási férfi ellen, aki a szomszéd kutyáját megverte. Az elkövetőt szerdán őrizetbe vették.
Hivatalos a Bihar megyei Nagyszalonta címere és a Maros megyei Sóvárad zászlaja – jelentette be Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter a kormány csütörtöki ülése után.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett a kiadós esőzések miatt.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
szóljon hozzá!