Hiába van hatmillió euród, még nem jelenti, hogy értesz is a fürdőműködtetéshez

Hiába van hatmillió euród, még nem jelenti, hogy értesz is a fürdőműködtetéshez

A májusban átadott marosújvári gyógyfürdő kinti nagymedencéje

Fotó: Rostás Szabolcs

Jelentős várakozások előzték, egyúttal nagy figyelem övezte Marosújvár közel 7 millió euróból megépült gyógyfürdőjének elkészültét és megnyitását, az azóta eltelt több mint két hónap pedig elégnek is bizonyult a hiányosságok feltárására. A létesítmény esetében is bebizonyosodott, ami oly sok beruházás során Romániában: pénzzel nem pótolható a tudás, egy fürdő kivitelezéséhez, működtetéséhez elengedhetetlen egy kis hozzáértés, és persze le kell számolni a hazai idegenforgalom fejlődését gátló butaságokkal.

Rostás Szabolcs

2023. augusztus 03., 10:132023. augusztus 03., 10:13

2023. augusztus 03., 10:192023. augusztus 03., 10:19

„Befizethetnek, de szekrényt, karkötőt nem tudunk biztosítani” – mondja közömbös arccal a marosújvári gyógyfürdő pénztárosa. Első hallásra nem tűnik tragikusnak a helyzet, már az irdatlan sok parkoló személygépkocsi látványa alapján megállapítottuk, hogy teltházat fogtunk ki, de hát majd csak letelepszünk valahol, és elleszünk karkötő nélkül is.

No de nem úgy van az: a májusban átadott létesítmény területén szinte sehol nem tudja letenni az ember a csomagját, mert a nyugágyak mellett alig akad zsebkendőnyi szabad hely.

És az egyetlen étteremben nem lehetséges a készpénzzel vagy kártyával történő fizetés, kizárólag a pénztárnál feltöltött karkötők alapján. Vagyis a Fehér megyei kisváros, valamint a megyei önkormányzat összefogásával megépült komplexumról – amely nyáron naponta 700 vendég befogadására alkalmas – nagyon hamar, és már a bejáratnál kiderül, hogy kicsi.

Galéria

A benti édes vizű medence túl forró

Fotó: Rostás Szabolcs

Nagy talány, miért nem terveztek-biztosítottak nagyobb területet a fürdővendégek számára, hogy elegendő nyugágy híján legalább a lepedőt leteríthessék a fűre, betonra. Szabad terület lenne bőven, ráadásul a közelben elhagyatott épületek is árválkodnak, amelyek csak ledózerolásra jók. A futball- és kosárlabdapálya helyett hasznosabb lett volna a napozóterület kibővítése.

Tulajdonképpen az sem szolgál a fürdő működtetőinek mentségére, hogy a lehető legzsúfoltabb napot, vasárnapot pécéztük ki a fürdőzésre. Nyeltünk nagyokat, és miután nagy nehezen mégis akadt karkötő, kifizettük a felnőttenként 70, gyermekenként 35 lejes napi belépőt (7 év alatti gyerekeknek ingyenes), elvégre ha 100–150 kilométert autózik az ember, és a környéken nincs más választása, nem fog sarkon fordulni. Hanem megvárja, amíg távoznak a három órára befizető vendégek, és felszabadul néhány karkötő. Szabad öltözőszekrény híján a csomagokat a fedett uszodatérben, sűrű bocsánatkérések közepette elhelyeztük a „kiváltságos” fürdővendégek nyugágyai fölé, a hatalmas nyílászárók alatti párkányra, aztán irány fürödni.

Galéria

Igazi erőpróbát jelent kiállni a sort az egyetlen vendéglőben

Fotó: Rostás Szabolcs

A három benti medence közül a 22x23-as mintegy 34 fokos édes vize rettenetesen forró, ilyenkor nyáron hűteni kellene.

Bár a 14x23-as sós vizű medencénél ugyanennyi fokot tüntettek fel, a vize a valóságban enyhébb, és rendben is van, a szintén sós vizű, kisebb gyógymedencében fél óránál tovább nem ajánlott a mártózás. A két jacuzziba esélyünk sincs beférkőzni, folyton kint tartható a megtelt tábla, viszont a sókamrát, gőzfürdőt, szaunát már kevesebben választják.

Persze utóbbiba csupán minden harmadik-negyedik szaunázó visz magával törülközőt, pedig öles betűkkel figyelmeztetnek használata kötelező voltára. Amúgy itt-ott mintha nem fejezték volna be teljesen a fürdőt, a szaunák előtt például még mindig kábelek állnak ki a padlócsempéből, mint valami meredező kígyók. És a benti zuhanyzókat sem helyezték el megfelelő helyen, folyton el kell sétálni mellettük-alattuk.

Galéria

Tűt sem lehet leejteni

Fotó: Rostás Szabolcs

Bár a fürdő területén tartózkodó vendégek száma becsléseink szerint megközelítik az ezret, a kinti, 49 méter hosszú és 20 méter széles nagy úszómedence érdekes módon nem túlságosan zsúfolt. Ennek az lehet az oka, hogy a vizet nem melegítik, így nem elég csak mártózni, mozogni kell, hogy az ember ne fázzon. A másik, 25 méter hosszú sós vízű medencében már nyugodtan el lehet lebegni, tekintettel a víz erős sókoncentrációjára és 30 fokosságára.

A vadonatúj marosújvári fürdőben a legnagyobb kálváriát az étkezés jelenti.

A – mint már említettük – egyetlen vendéglőben két feltétellel fogyaszthat a fürdővendég: ha jutott neki karkötő a pénztárnál, amit feltölthet, valamint ha kiállja az egy-másfél órás sort. A pancsolástól megéhezett emberek többsége kínjában nem tudta, sírjon vagy nevessen a tipikusan romániai állapotokon; egyébként az emeleti bárban sem jobb a helyzet, ott egy üdítőért, sörért háromnegyed órát kell ácsorogni. Nem véletlen, hogy a komplexum területén úton útfélen a hűtőládából, raffia táskából falatozó fürdőzők látványa tárul a szem elé, sokan eleve a hozott árura fogadtak.

Galéria

Kígyó nőtt ki a földből? Rálátás a szaunákra

Fotó: Rostás Szabolcs

Szóval az Erdély egykori legnagyobb sóbányájáról, Magyarország legelső sós gyógyfürdőjéről híres Marosújvár új fürdőkomplexumát csak az edzetteknek ajánlott kipróbálniuk, vagy legalábbis a vendégseregmentes napokon. Ami elsősorban azért szomorú, mert manapság, amikor egy hasonló létesítmény kivitelezése – mint látjuk – nem pénzkérdés, Marosújvár pedig egykori sóbányájának köszönhetően kiváló természeti adottsággal rendelkezik, a világ legtermészetesebb dolga lenne ellesni, miként csinálják mások – jól.

Ki lehetett volna próbálni idejében, mit tud például a Gyulai Várfürdő a magyar–román határ túloldalán, ahová évről évre román állampolgárok (közülük többségében román nemzetiségűek) tízezrei járnak kikapcsolódni előszeretettel, mivel el vannak ragadtatva a körülményektől. A szabadtéri termál- és édes vizű, hullám- és gyerek, továbbá úszómedencéktől, a benti gyógymedencéktől, a csúszdáktól, a több ezer négyzetméteres füves területtől, ahol az őshonos és ritka fafajták hűvösében kellemes a kikapcsolódás.

Galéria

Erőgépek is a fürdőzők rendelkezésére állnak

Fotó: Rostás Szabolcs

Tucatnyi étterem közül lehet választani, ahol a személyzet elsőre románul szólítja meg a vendéget, és minden információ román nyelven is fel van tüntetve. Mindez 3900 forintba (50 lej, 1 lej 77 forint) kerül felnőttnek, 3500-ba diáknak és nyugdíjasnak, aki pedig az AquaPalotára keresztelt fedett élményfürdőre vágyik, annak 2 600 forintos kiegészítő jegyet (hétvégi ár) kell fizetnie (gyerekeknek/nyugdíjasoknak 2100 forint).

Mindezzel egyik létesítménynek sem kívánunk reklámot csapni (az egyik nem szorul rá, a másiknak még sokat kell dolgoznia érte), összehasonlításképp állítottuk egymás mellé a két fürdőt. A körülmények amúgy is magukért beszélnek.

korábban írtuk

Mindent vissza? Megnyílik az új sós gyógyfürdő Marosújváron, ahol már csak áhított a monarchiabeli dicsfény
Mindent vissza? Megnyílik az új sós gyógyfürdő Marosújváron, ahol már csak áhított a monarchiabeli dicsfény

Az év Fehér megyei beruházásaként emlegetik a szombaton megnyíló marosújvári új sós gyógyfürdőt, amelytől „feltámadást” várnak az Osztrák–Magyar Monarchia, de még a Ceaușescu-diktatúra idején is pezsgő idegenforgalommal rendelkező városban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 18., csütörtök

Villámlásoktól és heves széllökésektől kísért záporokra figyelmeztetnek a meteorológusok

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy háromnegyedére.

Villámlásoktól és heves széllökésektől kísért záporokra figyelmeztetnek a meteorológusok
2024. július 18., csütörtök

Kigyulladt egy személyvonat mozdonya Nagyvárad közelében

Kigyulladt szerdán este egy Élesd és Nagyvárad között közlekedő személyvonat mozdonya a bihari megyeszékhely közelében.

Kigyulladt egy személyvonat mozdonya Nagyvárad közelében
2024. július 18., csütörtök

Jó hír a Kolozsvár és Nagyvárad között autózóknak: hamarosan újabb körgyűrű könnyíti a közlekedést

Hamarosan befejeződnek a fugyivásárhelyi körgyűrű építési munkálatai: a kivitelezők a körforgalmakat és az útpadkákat alakítják ki, felszerelik a szalagkorlátokat, és mellékutakat építenek – tájékoztatta a Krónikát a Bihar Megyei Tanács sajtóosztálya.

Jó hír a Kolozsvár és Nagyvárad között autózóknak: hamarosan újabb körgyűrű könnyíti a közlekedést
2024. július 17., szerda

Az óvás utáni érettségi jegy nem lehet kisebb az eredetinél egy bírósági döntés értelmében

Precedenst teremthet a nagyváradi törvényszék egy nemrég meghozott döntése, amelynek értelmében nem adható az eredetinél kisebb osztályzat egy megfellebbezett érettségi dolgozatra. Az ítélet azonban még nem jogerős.

Az óvás utáni érettségi jegy nem lehet kisebb az eredetinél egy bírósági döntés értelmében
2024. július 17., szerda

Ha nem vagyunk óvatosak, nemcsak napszúrás, hanem hőguta, vízmérgezés is kialakulhat kánikula idején

A kánikula okozhat napszúrást, hőgutát és vízmérgezést is, és bizony érdemes ezeket megelőzni – hívta fel a figyelmet Turóczi Ildikó, a többek közt a Brassó megyei Barcarozsnyó ügyeletközpontjában dolgozó háziorvos főorvos.

Ha nem vagyunk óvatosak, nemcsak napszúrás, hanem hőguta, vízmérgezés is kialakulhat kánikula idején
2024. július 17., szerda

Több száz szálláshelyet biztosít felvételizőknek jutányos áron a BBTE Kolozsváron

Több mint 400 szálláshelyet biztosít a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) a felvételire jelentkező diákok számára a kincses városi Hașdeu (Kőkert) utcai diáknegyedben működő egyetemi bentlakásokban.

Több száz szálláshelyet biztosít felvételizőknek jutányos áron a BBTE Kolozsváron
2024. július 17., szerda

Zivatarokra és kánikulára is figyelmeztetnek a meteorológusok, az éjszaka sem hoz felfrissülést a legtöbb vidéken

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.

Zivatarokra és kánikulára is figyelmeztetnek a meteorológusok, az éjszaka sem hoz felfrissülést a legtöbb vidéken
2024. július 17., szerda

Szatmári tűz: 50 ezer lejre bírságolták a hulladéklerakó működtetőjét

A múlt héten leégett szatmárnémeti hulladéktároló központnak nem volt tűzvédelmi engedélye, és nem is kezdeményezte ennek megszerzését; a hatóságok 50 000 lejre bírságolták meg – adta hírül szerdán az Agerpres hírügynökség.

Szatmári tűz: 50 ezer lejre bírságolták a hulladéklerakó működtetőjét
2024. július 17., szerda

Erdélyben és a Bánságban is sokan szorultak elsősegélynyújtásra az elmúlt 24 órában

A katonai tűzoltókat 2220 sürgősségi helyzethez riasztották az elmúlt 24 órában, az esetek 70 százalékában elsősegélynyújtásra volt szükség.

Erdélyben és a Bánságban is sokan szorultak elsősegélynyújtásra az elmúlt 24 órában
2024. július 17., szerda

„Dolgozni kell, s a pálinkát csak mértékkel!” – tanácsolja a 100. életévét betöltő Bartha Mihály úzvölgyi veterán

Betöltötte 100. életévét a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett sepsiszentgyörgyi Bartha Mihály úzvölgyi veterán katona.

„Dolgozni kell, s a pálinkát csak mértékkel!” – tanácsolja a 100. életévét betöltő Bartha Mihály úzvölgyi veterán