Hazatérési szabályok külföldről az „ünnepi” járványhelyzetben

Kerülni kell a meglepetést. A külföldön élőknek azt javasolják, indulás előtt tájékozódjanak az országonként változó, frissülő hazatérési feltételekről •  Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română

Kerülni kell a meglepetést. A külföldön élőknek azt javasolják, indulás előtt tájékozódjanak az országonként változó, frissülő hazatérési feltételekről

Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română

Az ünnepek körül jelentősen megnövekedik azok száma, akik külföldről hazatérnének szülőföldjükre, rokonaikhoz, barátaikhoz. A járványhelyzet azonban továbbra is akadályozza a szabad mozgást. A Krónika a Hargita és a Kovászna megyei tisztifőorvos, illetve a Kolozs megyei alprefektus segítségével tisztázta a beutazás és az itt-tartózkodás feltételeit, szabályait.

Bíró Blanka

Bede Laura

2020. december 21., 13:352020. december 21., 13:35

2020. december 21., 14:312020. december 21., 14:31

A kockázatos besorolású, vagyis „sárga zónából” Romániába beutazó személyeknek 14 napra házi karanténba kell vonulniuk – emlékeztetett megkeresésünkre Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjét annak ismeretében kérdeztük, hogy az ünnepek körül jelentősen megnövekszik a külföldről hazatérők száma, már csak azért is, mivel Olaszországot, Spanyolországot és Németországot – ahol a kétmilliót is meghaladja az ott élő román állampolgárok száma – a bukaresti hatóságok levették a fokozottan fertőzött államok listájáról, így az onnan hazautazók nem karanténkötelesek. A tisztifőorvos rámutatott: a sárga zónába tartozó országok listáját hetente-kéthetente frissítik.

Magyarország jelenleg ide tartozik, tehát az onnan érkezőknek nem kell koronavírustesztet felmutatniuk, mert attól függetlenül számukra kötelező a 14 napos karantén. Ez alól ugyanakkor kivételt képeznek, akik 72 óránál rövidebb időre utaznak be: nekik fel kell mutatniuk a 48 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztjük eredményét.

Tőlük a határnál az egészségügyi szakmai szabályoknak megfelelő, molekuláris biológiai vizsgálat, vagyis a SARS-CoV-2 PCR-teszt eredményét kérik.

Tar Gyöngyi arra is kitért, a 14 napos karantén lerövidíthető: a 10. napon elhagyhatják a karantént azok a tünetmentes személyek, akiknek a 8. napon elvégzett PCR-tesztjük eredménye negatív. Erre is van egy procedúra: az érintetteknek a nyolcadik napon külön engedélyt kell kérniük a közegészségügyi igazgatóságtól, hogy egy-két órára elhagyhassák a karantént, amíg mintát vesznek tőlük; ha erre nincs lehetőség, akkor a mentőállomáson kérhetnek előzetes előjegyzést, hogy levegyék a mintát. Negatív eredmény esetén a közegészségügyi igazgatóság és a megyei sürgősségi parancsnokság hagyja jóvá a karantén lerövidítését.

Tar Gyöngyi azt javasolja azoknak a külföldön élő-tartózkodó személyeknek, akik romániai utazást terveznek, hogy kövessék a külügyminisztérium és az országos közegészségügyi igazgatóság hivatalos oldalát, onnan tájékozódjanak.

A forgatókönyvek aszerint változnak, hogy milyen besorolásba kerül az illető ország, ahonnan beutaznak, ez pedig a járványügyi helyzet egyenes következménye, és hetente változhat

– részletezte a járványügyi szakértő. Rámutatott, azok az országok kerülnek le a kockázatos besorolású listáról, ahol a fertőzöttségi ráta alacsonyabb, mint Romániában. A frissített lista a külügyminisztérium honlapján érhető el.

Lassan a testtel. Karantén vár a magas kockázatú országokból érkezőkre •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Lassan a testtel. Karantén vár a magas kockázatú országokból érkezőkre

Fotó: Haáz Vince

Elfogadják a külföldön készített tesztet a hatóságok

Elfogadják a román hatóságok az országba való belépéskor a koronavírus-járvány szempontjából veszélyes, sárga zónába tartozó államokból érkező személyek külföldön készített tesztjét

– erősítette meg a Krónika megkeresésére Györke Zoltán Kolozs megyei alprefektus. A kormánymegbízott helyettese is rámutatott, az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) „sárga listáján” szereplő országokból érkező utasoknak nem szükséges karanténba vonulniuk, ha három napnál (72 óránál) rövidebb időre érkeznek Romániába, és friss – legfeljebb 48 órája végzett – negatív Covid-tesztet tudnak felmutatni a határon.

Kérdésünkre, hogy például a Magyarországról érkező személy magyar nyelven közölt teszteredményét elfogadják-e a román hatóságok, nem szolgálhatott hivatalos válasszal. „Gondolom, hogy minden országban angolul is feltüntetik az eredményeket. Szerintem minden helyzet más: van, ahol elfogadják, ha csak magyarul szerepel, van, ahol nem. Lehet, hogy ez jóindulat kérdése is” – magyarázta az alprefektus.

Megerősítette, hogy azoknak a polgároknak, akik három napnál tovább kívánnak tartózkodni Romániában, 14 napos karanténba kell vonulniuk. Az ő esetükben lehetőségük nyílik arra, hogy nyolc nap elteltével kérésre koronavírustesztet végeztessenek, és amennyiben ez negatív, ugyanakkor az érintettek tünetmentesek, akkor tíz nap elteltével a megyei vészhelyzeti bizottság engedélyével elhagyhatják az elkülönítést.

•  Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română Galéria

Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română

Nem kötelező a karantén a külföldről érkezők fogadóinak

Csak azoknak kell kötelezően tizennégy napos lakhelyi karanténba vonulniuk, akik a sárga besorolású országokból érkeznek Romániába – pontosított megkeresésünkre Ágoston László, a Kovászna megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. A tisztifőorvos kifejtette,

ha az elkülönítésre kötelezettek rokonoknál, barátoknál laknak a tizennégy nap alatt, a befogadó család tagjainak nem kell karanténban maradniuk, szabadon járhatnak-kelhetnek. Ez járványtani szempontból nem a leghatékonyabb, hiszen a külföldről érkezők akár tünetmentes fertőzöttek is lehetnek, de erre vonatkozóan nincs előírás

– jelentette ki az igazgató. Ezért azt javasolják, hogy amennyire lehetséges, a karanténba vonultak a lakáson belül különüljenek el a háziaktól, maradjanak külön szobában, használjanak külön mosdót, csökkentsék minimálisra a találkozásokat. Ez elsősorban a saját érdekük, és a fertőzés terjedésének visszaszorítását szolgálja – közölte az igazgató.

Ágoston László hozzátette, a hatóságok rendszeresen ellenőrzik a lakhelyi elkülönítésre kötelezetteket. A lakhelyi elkülönítés a sárga besorolású országokból érkezők esetében nem váltható ki semmivel: azoktól kérnek negatív PCR-tesztet, akik 72 óránál kevesebb időt maradnak Romániában. Ez viszont a szakember szerint nem nagyon éri meg, hiszen tulajdonképpen egy teljes napot tölthetnek az országban, a harmadik napon már indulhatnak vissza.

Ágoston László egyébként attól tart, hogy januárban újra megemelkedik a fertőzöttek száma, mert az ünnepek alatt elkerülhetetlenek lesznek a kisebb találkozások, családi együttlétek. „Arra számítunk, és úgy készülünk az erőforrásokkal, hogy január elején újra megemelkednek az esetszámok” – szögezte le az igazgató.

Magyarországon is karantén vár a visszautazókra

Fontos tudni azt is, hogy a romániai tartózkodást követően ugyancsak karantén vár a Magyarországra visszautazókra. Miközben a nem magyar állampolgárok személyforgalomban Magyarország területére – törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel – nem léphetnek be, a külföldről érkező magyar állampolgárok 10 napra hatósági házi karanténba vagy a hatóság által kijelölt karanténba kell hogy vonuljanak.

A karanténban elhelyezett személy kérelmére a karantént elrendelő határozat kiadására illetékes járványügyi hatóság engedélyezheti, hogy 5 napon belül, legalább 48 óra különbséggel, két alkalommal az egészségügyi szakmai szabályoknak megfelelő, molekuláris biológiai vizsgálaton – SARS-CoV-2 PCR-teszt – vegyen részt a felmentés megadása érdekében.

Hasznos tudni azt is, hogy a magyarországi rendelkezések szerint molekuláris biológiai vizsgálatként – SARS-CoV-2 PCR-tesztként – azt a vizsgálatot is figyelembe kell venni, amelyet valamely schengeni térségbe tartozó országban, az Amerikai Egyesült Államokban vagy Kanadában végeztek el, és annak eredményét az érintett magyar vagy angol nyelvű okirattal igazolja.

Lapunk a magyarországi operatív törzshöz eljuttatott megkeresésben rákérdezett, hogy a Romániában készült teszteket elfogadják-e, de nem kaptunk választ.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök