A várba való bejutás ma kisebb sziklamászással ér fel
Fotó: Makkay József
Várhatóan jövő tavasszal kezdődnek el a torockószentgyörgyi vár romjainak megerősítési munkálatai, amelynek keretében a várfalakon turistaösvényt építenek ki, a vár tornyát pedig kilátóvá alakítják át. A jelenleg még látogatható várromok iránt változatlanul nagy az érdeklődés, Erdélyből és Magyarországról egyarán sok turista keresi fel.
2023. szeptember 30., 11:282023. szeptember 30., 11:28
Nehéz parkolót találnia annak, aki a kellemesen meleg szeptember végi napokban meglátogatja a torockószentgyörgyi várat. A bő háromszáz esztendeje romokban heverő erődítmény iránt nagy az érdeklődés, szerte Erdélyből érkeznek román és magyar turisták, de a látogatók között sok a magyarországi vendég is.
A torockószentgyörgyi várrom a szemközti dombról
Fotó: Makkay József
A vár irányába tartó utca két oldalán – főleg hétvégeken – több száz méteres kocsisor jelzi, hogy a leparkolt járművektől még hosszú sétát igénylő várlátogatásnak változatlanul sok a híve. Annak ellenére is, hogy a dombtetőn fekvő erődítményt nehéz megközelíteni, a vár romjai közé pedig még nehezebb bejutni, hiszen semmiféle kiépített turistaösvény nincs, a vendégek a romokon egyensúlyoznak.
A vár magasságából a lenn fekvő Torockószentgyörgy látképe
Fotó: Makkay József
A nagy érdeklődés minden bizonnyal annak tudható be, hogy a torockói önkormányzat által a várromok állagmegőrzésére, illetve a felújításra elnyert 2,155 millió eurós támogatásból a közeljövőben kezdik el a Toroczkay-vár romjainak megerősítését, a munkálatok idejére pedig lezárják a turisták előtt. A Hívogató Románia program részeként megvalósuló projekt nem az osztrákok által 1704-ben, megtorlásként lövetett, majd felrobbantott vár újjáépítését tűzte ki célul, hanem a meglévő romokat konzerválja.
A torockószentgyörgyi vár viszonylag épségben megmaradt tornyának falait újítják fel, a vár tornyát kilátóként fogják hasznosítani, a belsejébe fából készült csigalépcsőt terveznek.
A falakon kiépített turistaösvény teszi majd könnyen megközelíthetővé a középkori erődítményt
Fotó: Makkay József
A turisták által ellepett Torockón és a fölötte magasló Székelykőn kívül a Fehér megyei község polgármesteri hivatala Torockószentgyörgyöt is a turisták figyelmébe akarja ajánlani. A 2020-as helyhatósági választásokon a szavazók bizalmát elnyerő új polgármester, Deák Székely Szilárd tanár, a község volt iskolaigazgatója az önkormányzat által benyújtott uniós pályázatok közül elsőként a várfelújítási projekt megvalósításához szükséges finanszírozást nyerte el, a szerződést tavaly kötötték meg Bukarestben.
A felújítás során a torony falait megerősítik, a tetején kilátót hoznak létre
Fotó: Makkay József
A beruházás részeként kiépítik a vár felé vezető utat, illetve a vár közelében nagyobb méretű szabadtéri parkoló kapna helyet. A személygépkocsival, illetve autóbusszal érkező vendégek számára a község területén ez lesz az első kiépített parkoló.
Turistaösvény a várromok között
Fotó: Makkay József
Veres Márta, a polgármesteri hivatal munkatársa portálunknak korábban elmondta, hogy a torockói vár felújítási munkálatait 2026. június 30-áig kell befejezni. Az építési engedélyek megszerzésének elhúzódása miatt azonban a kivitelező cég várhatóan csak jövő tavasszal fog hozzá a munkálatokhoz, így a rendelkezésre álló két esztendő megfeszített tempót követel majd az építők részéről, hogy beleférjenek a pályázat által megkövetelt szoros időkeretbe.
A torockószentgyörgyi turizmus fellendítését szolgálja a helyreállítási alapból elnyert további 480 ezer eurós pályázat is, amelyből nyolc hagyományos ház felújítását, illetve a romos állapotban lévők újjáépítését tervezik a Torockón bevált módszer szerint.
Fél évezrede az elválasztó falak között nagyobb helyiségek és lovagterem is helyet kapott
Fotó: Makkay József
A vár története dióhéjban
A krónikák szerint a torockószentgyörgyi vár építési munkálatainak elkezdése a 13. századra tehető. A vár története az Árpádházi királyok idejében az Ákos nemzetséghez tartozó Thoroczkay családhoz kötődik.
A várat először Orbán Balázs írta le részletesen. Kutatásai szerint a vár építésében három korszakot lehet megkülönböztetni, tájékoztat a vidék turisztikai látnivalóit népszerűsítő torocko.org portál. Orbán Balázs szerint a vár legrégebbi része a 14. századból származik: az északi bástya, a 7 m magas és 2,30 m vastag nyugati fal és a keleti négyszögletes bástya, amiből napjainkra csupán egy kis szöglet maradt fenn. Ennek a résznek az építtetője minden bizonnyal I. Thoroczkay Ehellös volt.
A vár déli része a 15. századból való nagyobb helyiségekkel, lovagteremmel, erkéllyel, nagyobb ablakokkal. A belső udvarokkal az akkori viszonyok szerint szinte fényűző kényelmet biztosított lakóinak.
Az 1514-es Dózsa-féle parasztfelkeléskor a várat feldúlták, 1516-ban Thoroczkay Ferenc új adománylevelet kért birtokaira arra hivatkozva, hogy oklevelei elégtek. Az adománylevélben benne foglaltatott Torockó bányaváros lakossága és a bányák is. Torockó város lakói ezzel nem értettek egyet, ezért háromszáz éven át perlekedtek a Thoroczkay családdal, ugyanis az adománylevél szolgasorba taszította őket. A várúr az 1500 évek derekán a nyugati oldalon a várat megerősítő falakat építtetett, ez volt a várépítés harmadik szakasza.
A Thoroczkay család támogatta a Rákóczi-féle felkelést, amiért viszályba került az osztrákokkal, akik megtorlásul 1704-ben lövették, majd felrobbantották a várat. A 18. század eleji pusztítást a család már nem hozatta helyre, ezért leköltöztek udvarházukba a faluba.
A III. Torockószentgyörgyi gazdanap várja az érdeklődőket szeptember 16-án, szombaton kulturális és szakmai előadásokkal, koncertekkel és a helyi termékek vásárával.
Alig van Erdélyben ismertebb magyar falu Torockónál. A magyar és román turisták által felkapott település azonban nehezen tud megbírkózni a hírnév nyújtotta turisztikai lehetőségekkel. Riportunkban a helyi falusi vendéglátás helyzetét jártuk körül.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!