Ki kell fizetni. A katasztrófavédelem szerint másoktól is elkérik a „benzinpénzt”
Fotó: Haáz Vince
Nem elég, hogy három és fél évvel a Colectiv-tragédia után a romániai kórházak nem tudnak ellátni egyetlenegy súlyos égési sérültet sem, a hozzátartozóknak kiszámlázzák a Bécsbe szállítás költségeit – hívta fel a figyelmet szerdán a bukaresti sajtó.
2019. június 13., 16:362019. június 13., 16:36
2019. június 13., 18:532019. június 13., 18:53
Egy temesvári nőről van szó, aki pénteken egy társasházban történt robbanásban szenvedett égési sérüléseket teste nagyjából 50 százalékán. A 41 éves Mihaela Iacobot három nap után szállították át a bécsi AKH kórházba – az egészségügyi minisztérium bejelentése szerint „annak ellenére, hogy a páciensnek nincs egészségbiztosítása, és nem lenne joga külföldi kezelésre”, az állam állja az ellátás költségeit.
Ha a kórházi számlát ki is fizeti a kormány, a szállítást nem állja: a sérült családjának nagyjából 800 lejt kellett lepengetnie üzemanyagköltségekre és az útadó-matricára. A katasztrófavédelem közlése szerint ennek oka, hogy ezeket a költségeket nem tudják elszámolni. Közleményük szerint
„ha figyelembe vesszük a magán-mentőszolgálatok által alkalmazott árakat”.
A hivatalos közlés szerint ez eddig is így történt, és a páciensek hozzátartozói vagy munkabaleset esetén a munkáltató, esetleg egy civil szervezet, mint például a SMURD-ért Alapítvány, állta is az üzemanyagszámlát és az útadót.
Azonban nem is ez a helyzet legnagyobb visszássága. Hanem az, hogy
Holott éppen Temesváron kellene egynek legalább egy hónapja működnie. Sorina Pintea egészségügyi miniszter legalábbis január 16-án azt nyilatkozta, hogy minden valószínűség szerint májusban megnyílik mind a temesvári, mind pedig a jászvásári központ, ahol súlyos égési sérülteket fognak kezelni. A két központban összesen 24 ágynak kellene helyet kapnia.
Mint ismeretes, 2018. október 30-án három éve annak, hogy a bukaresti Colectiv klubban tűz ütött ki. A helyszínen 26 fiatal vesztette életét, a kórházban elhunyt áldozatokkal együtt azonban összesen 64-en haltak meg, köztük művészek, újságírók, olimpikonok és egyetemi hallgatók. Később, egy évvel és kilenc hónappal a tragédia után még egy fiatal életét vesztette, így ez a szám 65-re nőtt.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.
Felavatták szerdán Tordán a német Stada új gyógyszergyárát – adta hírül a Ziarul Financiar gazdasági portál.
szóljon hozzá!