Az újonnan megépített út festői szépségű, eddig nehezen megközelíthető mócvidéki településeket érint
Fotó: Facebook/Județul Alba
Szeptember végéig hivatalosan is átveszik a hatóságok a Torockói-havasok festői, ám eddig infrastrukturálisan elhanyagolt tájain, Nagyenyed és Abrudbánya között, a Mócvidéken húzódó hegyi út második szakaszát. Ezzel pontot tesznek a Transapuseanának nevezett, országos szinten a legtöbb pénzből kiépítendő megyei út megvalósításának végére.
2024. szeptember 02., 19:002024. szeptember 02., 19:00
A DJ 107 I jelzésű utat mintegy 73 millió euróból építették meg, nagyrészt uniós források lehívása révén. Amint arról beszámoltunk, áprilisban történt meg a Transapuseana első, 43 kilométeres szakaszának műszaki átvétele. Az Erdélyi-szigethegység délkeleti részén, a Torockói-havasokban húzódó, korábban erdélyi Transalpinának is nevezett aszfaltcsík első szakasz a DJ 107I jelzésű megyei út Nagyenyed és Nagyponor közötti 43 kilométeres részét jelenti.
Marius Hațegan, a Fehér Megyei Tanács alelnöke a Ziarul Unirea helyi lapnak elmondta, az utolsó simításokon dolgozik a példás munkát végző kivitelező, amely legkésőbb szeptember végéig átadja az utat a hatóságoknak.
Az újonnan megépített út festői szépségű, eddig nehezen megközelíthető mócvidéki településeket érint, a hegyvidéken kanyargó aszfaltcsík önmagában is turisztikai látványosság. Emiatt is áldoztak rengeteg pénzt rá.
Fotó: Facebook/Județul Alba
Onnan Felenyed, Remete, Kisgyógypatak, Mogos érintésével fut be Bucsony községbe, Bucium Cerbu falunál érve el a DN 74 jelzésű országutat, Abrudbánya délkeleti csücskében. A DN 74 a Hunyad megyei Brádtól a Fehér megyei Abrudbányát és Zalatnát érintve Gyulafehérvárig húzódik. A Torockói-hegységet érintő új megyei útnak köszönhetően azonban az érintett lakosok jóval rövidebb idő alatt elérhetnek a megyeszékhelyre, hiszen Nagyenyeden keresztül felhajthatnak a Torda és Szászsebes között húzódó, Gyulafehérvárt is érintő A10-es autópályára, amely ugyanakkor az észak-erdélyi sztrádát, Kolozsvárt is könnyen elérhetővé teszi.
Mesébe illő út, mely a térség és Románia jelképe – vélik a helyi hatóságok, miután műszakilag átvették a Torockói-havasok festői, ám eddig infrastrukturálisan elhanyagolt tájain, Nagyenyed és Abrudbánya között húzódó hegyi út első szakaszát.
A megyei út felújításától elsősorban a turizmus fellendülését remélik, de a beruházásnak gazdasági és szociális vonzata is van, hiszen összeköti Abrudbányát és az eldugott mócvidéki településeket a Szászsebes–Torda-autópályával, és ezáltal Kolozsvárral.
Idegenforgalmi hozadéka szintén jelentős, általa megközelíthetőbbé válik a sziklaszorosáról híres Remete, a több természetvédelmi területtel is rendelkező Nagyponor vagy Mogos. De az Erdélyi-érchegység számos természeti csodája is elérhető lesz a turisták számára, miután befejeződött a nagyszabású munkálat. Bizonyos kilátópontokról jól látható a Tordai-hasadék, a Detonáta, az Öreghavas, de tiszta időben a távolabbi Retyezát és a Kudzsiri-havasok vonulata is jól kivehető.
Egyébként a megyei tanács levédette a Transapuseana elnevezést, amely így hivatalossá vált. Ez az Erdélyi-szigethegység román elnevezéséből, a Munții Apuseni (tükörfordításban Nyugati-hegység) kifejezésből ered. A sok helyen ezer méter fölötti magasságban haladó új út neve a közismert romániai magashelyi utak, a Transalpina vagy a Transzfogarasi út elnevezésére „hajaz”, ezért nevezték eleinte erdélyi Transalpinának is.
A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.
Vádat emelt hétfőn az ügyészség az Arad megyei Világoson történt robbantásos bankautomata-rablás három gyanúsítottja ellen.
A hét első napjaiban országszerte szép, meleg időre lehet számítani, a 16 Celsius-fokot is elérő maximumokkal; a hétvégétől lehűl az idő, és november 10-e után már csapadék is várható – derül ki az (ANM) előrejelzéséből.
A környezetőrség a bűnüldöző szervekhez fordul, miután halpusztulás történt a Tatros folyón, Gyimesfelsőlok egyik településén.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt vasárnapról hétfőre virradó éjszaka 1:21-kor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
szóljon hozzá!