Nincs egyszerű dolguk azoknak a polgároknak, akik környezettudatosan szabadulnának meg lejárt szavatosságú gyógyszereiktől.
2016. november 05., 16:062016. november 05., 16:06
Bár létezik törvény, amely az ilyen készítmények elfogadására kötelezi a gyógyszertárakat, máig nem dolgozták ki az alkalmazási módszertant, egyes előírások ráadásul ellentmondanak egymásnak, így számos patika a kockázatoktól tartva inkább visszautasítja a lakosok erre vonatkozó kérését. Székely Pál, a Hargita megyei gyógyszerészkamara alelnöke lapcsaládunknak elmondta: az átvételt sokan azért nem vállalják, mert a törvény szerint a gyógyszertárakban nem lehetnek olyan készítmények, amelyek származási helye nem igazolt, ilyen esetben a közegészségügyi hivatal meg is vonhatja a patikus engedélyét.
Problémát okoz az is, hogy senki nem akarja állni a megsemmisítés költségeit, ez kilogrammonként körülbelül 10 lej, becslések szerint pedig a lakosságnál rengeteg lejárt szavatosságú készítmény van. Székely Pál azt is elmondta: a gyógyszerészkamara többször felvetette, hogy tisztázni kellene az előírásokat, ehhez egységes megoldásra van szükség, hogy a megsemmisítés költsége ne terhelje aránytalanul az egyes patikákat. A Hargita megyei szakember úgy véli: az jelentene megoldást, ha lezárt dobozokat helyeznének el a gyógyszertárakban, amelyeket egy kijelölt intézmény kezelne, így a patikusoknak gyakorlatilag nem kellene foglalkozniuk az üggyel, és egységes költségvetési keretből oldanák meg a problémát.
Tar Gyöngyi, a Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a lejárt szavatosságú gyógyszerek nemcsak veszíthetnek hatásukból, de ártalmasak is lehetnek, például a krémben baktériumok szaporodhatnak el, a fertőzött szemcsepp pedig kötőhártya-gyulladást okozhat. Hozzátette: nincs szabályzat a patikák ellenőrzésére, valamint a lakossági bejelentés kezelésére vonatkozóan.
Tar Gyöngyi egyébként arra biztatja a lakosságot, hogy mindenki csak annyi készítményt szerezzen be, amennyire biztosan szüksége van. „Le kell mondani arról a berögződésről, hogy minden eshetőségre felkészülve gyógyszereket gyűjtünk a fiókban, hiszen már mindenhol vannak ügyeletes patikák” – mutatott rá. Székelyudvarhelyen korábban a kórház próbálkozott a probléma megoldásával, de törvényesen ez nem volt kivitelezhető, így lemondtak a projektről – tudtuk meg Lukács Antal igazgatótól. A törvény szerint egyébként akár ezerlejes bírságot is kaphat, aki a háztartási szeméttel együtt dobja ki a veszélyesnek számító hulladékot.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
szóljon hozzá!