Fotó: Wikipedia
Tizenhat szász erődtemplomnak keres gazdát az evangélikus egyház medgyesi konzisztóriuma. Az egyházi testület csupán a terület áráért adná el leromlott állapotú ingatlanjait azzal a feltétellel, hogy az új tulajdonos felújítja azokat.
2017. augusztus 01., 11:522017. augusztus 01., 11:52
2017. augusztus 01., 12:232017. augusztus 01., 12:23
Új gazdát keres a hívek nélkül maradt erődtemplomai számára a szász evangélikus egyház medgyesi konzisztóriuma, az egyházi testület 16 leromlott állapotú istenházát adna el az alatta található terület áráért, amennyiben az tulajdonos restaurálja azokat, és a jövőben is gondját viseli. Ulf Ziegler, a medgyesi konzisztórium lelkésze a Hotnews hírportálnak elmondta, ily módon szeretnék megmenteni az évszázados műemlékeket, eddig azonban nem akadt jelentkező.
A 16 áruba bocsátott erődtemplom egyike a Szeben megyei Csicsóholdvilág (Țapu) erődtemploma. Az egykor 380 lelkes szász közösségből mára hárman maradtak, az idős emberek már nem képesek gondját viselni. Bár az egyház igyekszik kisebb javításokat végezni a több mint 500 éves ingatlanon, az erődfal több helyen is bedőlt, és az épület is leromlott állapotban van, sürgős beavatkozás hiányában félő, hogy összedől. A műemlék veszélyes állapota miatt zárva áll, igaz,
írta a hírportál. „Nincs már ott semmi látnivaló. (...) Ellopták az ikonokat az oltárról, az orgona sípjait és billentyűit is elvitték. Ki őrizze? Felveri a gaz. Négy éve az unokatestvéremmel és a gyerekével elmentünk, kitakarítottuk. Már nem mehetek, agyvérzésem volt, alig járok” – mondta a Hotnews riporterének Johann Hihn.
A 78 éves férfi az utolsó szászok egyikeként szégyelli a templomnál uralkodó állapotokat, a hatóságok nemtörődömségét. „A polgármesteri hivatal tehetne valamit a szociális támogatásban részesülőkkel, mert
– mondta az idős ember Mikeszásza önkormányzatára utalva. Hozzátette, a 15. században épült templomban már nem tartanak szertartásokat, a három evangélikust kocsival viszik a szomszéd település istenházába.
Hihn szerint 1997-ben még 57 szász volt a faluban, ezek vagy kivándoroltak Németországba, vagy meghaltak. A medgyesi konzisztórium kisebb javításokat végeztetett a műemléken, melynek napról napra romlik az állaga.
A szász evangélikus egyház honlapján szereplő információk szerint
Csicsóholdvilág nem szerepel a listán. Ellenben több település – például Feketehalom, Kőhalom és Szászfehéregyháza – műemlék temploma mellett megtalálható rajta a Brassó megyei Szászveresmart (Rotbav) erődtemploma, melynek tornya és a hajó egy része tavaly februárban leomlott.
A közvetlenül az E60-as európai út mellett álló templom egyike a legrégebbi barcasági szász templomoknak, építése 1250-ben kezdődött, a 15. században erősítették meg, és vették körül erődfallal. Szintén tavaly omlott le a Brassó megyei Rádos templomtornya is, a több mint 500 éves építményen hosszanti repedés jelent meg, mely egyre szélesedett, és
A templomot egyébként már 2014-ben bevették egy átfogó, uniós finanszírozású felújítási projektbe. Kiemelkedő építészeti jelentősége van, mivel a 15. században elkezdett felépítése óta nem végeztek nagyobb módosításokat rajta, és egy, a reformáció előttről származó falfestmény ékesíti.
Újabb 18 vár felújításra, valamint arra, hogy bekerüljön a különböző turistaprogramokba, restaurálásuk közel tízmillió euróba kerülne.
Vlad Alexandrescu korábbi művelődési miniszter tavaly, a két templomtorony leomlása után sürgősségi pénzalap létrehozását javasolta a veszélyeztetett épített örökség megmentésére. Közölte, Romániában több mint 600 műemlék épület áll az összeomlás szélén, elsősorban a gazdátlanul maradt szász erődtemplomokat fenyegeti a megsemmisülés veszélye.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!