Az igazi gond, hogy a húsvéti ünnepek kivételével alig fogyasztunk bárányhúst, ez pedig negatívan befolyásolja a hazai juhágazatot
Fotó: Erdély Bálint Előd
A hatóságok engedélyezik a bárányhús piacokon történő eladását, a juhos gazdák szerint azonban a kereslet látványosan visszaesett. Az interneten kínált húsforgalmazás engedélyezéshez kötött, és aki ezt megszegi, pénzbírságra számíthat.
2020. április 10., 09:142020. április 10., 09:14
2020. április 10., 16:292020. április 10., 16:29
A romániai báránykereskedelem hagyományosan a húsvéti ünnepekre összpontosít, ebben az időszakban kél el a hazai fogyasztásra szánt bárányhús nagyobb része.
Könczei Csaba, a háromszéki mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmondta, a hatóságok mindent megtesznek azért, hogy az előző évekhez hasonlóan a termelői piacokon lehessen bárányhúst vásárolni, de kérdés, mekkora lesz a kereslet. Közben egyre több internetes hirdetés jelenik meg gazdáktól, akik házhoz szállítják a bárányhúst. Könczei szerint az idei bárányhúsmennyiség nagyobb része valószínűleg online rendszerben fog gazdát cserélni.
Székelyföldön is több juhot tartanak a gazdák, mint amit belföldi piacra vagy exportra lehetne értékesíteni” – magyarázza a sepsiszentgyörgyi szakember.
A bárányhús-forgalmazást jelentősen visszafogta a vendéglátóipari egységek bezárása. Könczei szerint az elmúlt években több háromszéki gazda a turisták által felkapott Brassó és Prahova megyei vendéglátóipari egységek beszállítójává vált. Hogy ennek az új piacnak megfeleljenek, az utóbbi években a zömmel tej- és gyapjúhasznosítású fajtákról a gazdák kezdtek áttérni a vegyes vagy húshasznosítású külföldi juhfajtákra. A panziók és éttermek nem vásároltak ugyan nagy mennyiségű bárányhúst, de folyamatosan rendeltek árut a juhászoktól, ami biztos felvásárlási piaccá vált. Most ez is összeomlott.
Sikó-Barabási Sándor háromszéki főállatorvos szerint a közfogyasztásra szánt bárányok levágása és forgalmazása a szokásos élelmiszer-biztonsági feltételeknek kell hogy megfeleljen. A megyében két vágóhídon lehet bérvágásban bárányt vágni, és az ottani állatorvos élelmiszer-biztonsági pecsétjével ellátott húst szabad forgalmazni.
„Több megyében vágópontok létesülnek, ahol a juhos gazdák állategészségügyi felügyelet mellett vághatnak bárányt, de erre nálunk, a megyében nyolc éve nincs már igény. Az engedélyezett vágóponton folyó víz kell hogy legyen, a vágáshoz szükséges minimális feltételek, illetve a vágópontot működtető személynek vagy cégnek szerződést kell kötnie egy olyan vállalattal, amely elszállítja a levágott bárányok beleit vagy belsőségeit. Élő állatot csak olyan helyen szabad vágni, ahol a vásárló nem láthatja a bárányok leölését” – magyarázza az állategészségügyi szakember a legfontosabb követelményeket.
A vágóhídról vagy az engedélyezett vágópontról származó húst a gazdák piacokon forgalmazhatják, vagy saját állattelepükről adhatják el.
Idén legalább két ember kell áruljon, és a fehér köpeny mellett a védőmaszk és védőkesztyű is kötelező
Fotó: Pinti Attila
Idén újabb szigorítás, hogy a fehér köpeny mellett védőmaszkot és védőkesztyűt kell viselni, és legalább két ember kell áruljon a húsosstand mellett. Az egyik a készpénzt veszi át, a másik a húst szolgálja ki, illetve darabolja a vásárlónak.
Csak azok forgalmazhatnak húst, akiknek erre engedélyük van, és bizonyítani tudják, hogy törvényes keretek között vágták le a bárányokat. „Törvénytelen eljárás, ha valaki otthon tíz-húsz bárányt levág, és azt az interneten árulja” – magyarázza a szakember, aki elismeri, hogy a megyei állategészségügyi hatóságoknak nincs manapság kapacitásuk arra, hogy a virtuális térben „elszaporodott” élelmiszer-kereskedőket ellenőrizzék. A korábbi években többen lebuktak már, de idén sincsenek biztonságban azok, aki az előírásokat megszegve, közfogyasztásra árulnak otthon levágott állatot, mert nagyok a büntetések.
Az ukrán–román határ mentén fekvő, többségében magyar település, Tiszahosszúmező legnagyobb juhos gazdája, Kósa Ottó lesújtónak látja a juhágazat helyzetét. „A korábbi években sem volt túl nagy érdeklődés húsvét táján a bárányhúsra – az emberek egyre inkább leszoknak a fogyasztásáról –, idén azonban mindenféle várakozás alatt alakul a kereslet” – magyarázta a Krónikának az agrárvállalkozó, akinek állattelepén az utóbbi hónapokban mintegy hétszáz bárány született.
Kósa szerint az emberek félnek kocsiba ülni, hogy kijöjjenek Nagybányáról vagy Máramarosszigetről idáig, mint ahogyan azt a korábbi években tették, de a faluban sincs kereslet nagyobb mennyiségű bárányhúsra. Minden évben az arab országokba történő export jelentette a fő eladási lehetőséget a tiszahosszúmezői gazda számára is, de manapság senki nem tudja megmondani, hogy mikor vagy egyáltalán újraindul-e a báránykivitel a közel-keleti országokba. A juhászok a legeltetési szezon beindulásában és a sajtkészítésben reménykednek, hogy több hónapi kimaradás után a tejtermékekből tegyenek szert bevételre.
Elővigyázatosságra int a rendőrség
A román rendőrség közösségi oldalán tájékoztatott arról, hogy aki bárányhúst akar vásárolni, az megteheti, de legyen nála a személyazonossági igazolványa és a saját felelősségre kiállított nyilatkozata. Azt tanácsolják, hogy a családból egy személy induljon el vásárolni. A rendőrség arra is felhívja a figyelmet, hogy bárányhús vásárlásakor ellenőrizzük, a termék megfelel-e az élelmiszer-biztonsági és állategészségügyi előírásoknak: az eladótól el kell kérni az áru származását igazoló dokumentumokat, hogy a bárányhús engedélyezett vágóhídról vagy vágópontról származik-e.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken egy sor elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki a szél megerősödése és a heves esőzések miatt, amelyek vasárnap estig fokozatosan kiterjednek a fél országrészre.
Számos erdélyi településen mutatják be a Gyulafehérvári Főegyházmegye szeretetszolgálata, a Caritas tevékenységét.
A Közúti Beruházások Országos Társasága jóváhagyta a versenytárgyalás kiírását az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya hegyvidéki, Gyergyószéket is érintő szakaszainak megépítésére.
Esőre vonatkozó figyelmeztetést bocsátott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország régióinak többségére.
Kórházba szállítottak egy kétéves kislányt Szatmárnémetiben, miután kutyák harapták meg a saját udvarán. A rendőrség büntetőeljárást indított a négylábúak tulajdonosainak felkutatására.
Filmekbe illő incidens történt egy, a Kolozsvár közvetlen közelében található Szászfenes egyik pékségében: három férfit egy spontán konfliktust követően egy negyedik férfi fegyverrel fenyegetett meg.
A mintegy négyezer – főként magyar és szász – áldozatot követelő vérengzés 240 évvel ezelőtt tört ki, a lázadók vezéreinek emlékművét pedig Fekete József magyar szobrász készítette el, és 1937-ben avatták fel Erdély történelmi fővárosában.
Rendőrökből és kriminalisztikai szakértőkből álló csapat az élesdi ügyészség ügyészének koordinálásával megkezdte a nyomozást egy 57 éves, a Bihar megyei nagybáródról származó férfinak az ügyében, akit csütörtök reggel holtan találtak egy erdőben.
Heves szélre figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Bánságra, a Partium déli részére és a Déli-Kárpátokra.
Új prefektusokat és alprefektusokat nevezett ki szerdai ülésén a kormány. A leváltottak között van Ciprian Dobre Maros megyei prefektus is, aki folyamatosan „hadban állt” az RMDSZ-szel.
szóljon hozzá!