Gazdag a bárányhúskínálat, de kevés a vásárló

Gazdag a bárányhúskínálat, de kevés a vásárló

Az igazi gond, hogy a húsvéti ünnepek kivételével alig fogyasztunk bárányhúst, ez pedig negatívan befolyásolja a hazai juhágazatot

Fotó: Erdély Bálint Előd

A hatóságok engedélyezik a bárányhús piacokon történő eladását, a juhos gazdák szerint azonban a kereslet látványosan visszaesett. Az interneten kínált húsforgalmazás engedélyezéshez kötött, és aki ezt megszegi, pénzbírságra számíthat.

Makkay József

2020. április 10., 09:142020. április 10., 09:14

2020. április 10., 16:292020. április 10., 16:29

A romániai báránykereskedelem hagyományosan a húsvéti ünnepekre összpontosít, ebben az időszakban kél el a hazai fogyasztásra szánt bárányhús nagyobb része.

Idén a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási tilalom azonban jelentősen befolyásolja a kínálatot és a keresletet egyaránt.

Könczei Csaba, a háromszéki mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmondta, a hatóságok mindent megtesznek azért, hogy az előző évekhez hasonlóan a termelői piacokon lehessen bárányhúst vásárolni, de kérdés, mekkora lesz a kereslet. Közben egyre több internetes hirdetés jelenik meg gazdáktól, akik házhoz szállítják a bárányhúst. Könczei szerint az idei bárányhúsmennyiség nagyobb része valószínűleg online rendszerben fog gazdát cserélni.

Idézet
Az igazi gond, hogy a húsvéti ünnepek kivételével alig fogyasztunk bárányhúst, ez pedig negatívan befolyásolja a hazai juhágazatot, amely ki van szolgáltatva a változó exportpiacnak.

Székelyföldön is több juhot tartanak a gazdák, mint amit belföldi piacra vagy exportra lehetne értékesíteni” – magyarázza a sepsiszentgyörgyi szakember.

A bárányhús-forgalmazást jelentősen visszafogta a vendéglátóipari egységek bezárása. Könczei szerint az elmúlt években több háromszéki gazda a turisták által felkapott Brassó és Prahova megyei vendéglátóipari egységek beszállítójává vált. Hogy ennek az új piacnak megfeleljenek, az utóbbi években a zömmel tej- és gyapjúhasznosítású fajtákról a gazdák kezdtek áttérni a vegyes vagy húshasznosítású külföldi juhfajtákra. A panziók és éttermek nem vásároltak ugyan nagy mennyiségű bárányhúst, de folyamatosan rendeltek árut a juhászoktól, ami biztos felvásárlási piaccá vált. Most ez is összeomlott.

Illegális húskereskedelem az interneten

Sikó-Barabási Sándor háromszéki főállatorvos szerint a közfogyasztásra szánt bárányok levágása és forgalmazása a szokásos élelmiszer-biztonsági feltételeknek kell hogy megfeleljen. A megyében két vágóhídon lehet bérvágásban bárányt vágni, és az ottani állatorvos élelmiszer-biztonsági pecsétjével ellátott húst szabad forgalmazni.

„Több megyében vágópontok létesülnek, ahol a juhos gazdák állategészségügyi felügyelet mellett vághatnak bárányt, de erre nálunk, a megyében nyolc éve nincs már igény. Az engedélyezett vágóponton folyó víz kell hogy legyen, a vágáshoz szükséges minimális feltételek, illetve a vágópontot működtető személynek vagy cégnek szerződést kell kötnie egy olyan vállalattal, amely elszállítja a levágott bárányok beleit vagy belsőségeit. Élő állatot csak olyan helyen szabad vágni, ahol a vásárló nem láthatja a bárányok leölését” – magyarázza az állategészségügyi szakember a legfontosabb követelményeket.

A vágóhídról vagy az engedélyezett vágópontról származó húst a gazdák piacokon forgalmazhatják, vagy saját állattelepükről adhatják el.

Galéria

Idén legalább két ember kell áruljon, és a fehér köpeny mellett a védőmaszk és védőkesztyű is kötelező

Fotó: Pinti Attila

Idén újabb szigorítás, hogy a fehér köpeny mellett védőmaszkot és védőkesztyűt kell viselni, és legalább két ember kell áruljon a húsosstand mellett. Az egyik a készpénzt veszi át, a másik a húst szolgálja ki, illetve darabolja a vásárlónak.

Sikó-Barabási szerint az interneten kínált bárányhús-forgalmazás zöme illegális, mert nem felelnek meg az élelmiszer-biztonsági előírásoknak.

Csak azok forgalmazhatnak húst, akiknek erre engedélyük van, és bizonyítani tudják, hogy törvényes keretek között vágták le a bárányokat. „Törvénytelen eljárás, ha valaki otthon tíz-húsz bárányt levág, és azt az interneten árulja” – magyarázza a szakember, aki elismeri, hogy a megyei állategészségügyi hatóságoknak nincs manapság kapacitásuk arra, hogy a virtuális térben „elszaporodott” élelmiszer-kereskedőket ellenőrizzék. A korábbi években többen lebuktak már, de idén sincsenek biztonságban azok, aki az előírásokat megszegve, közfogyasztásra árulnak otthon levágott állatot, mert nagyok a büntetések.

A disznóhústól eltérően a bárányhús esetében a fogyasztó mégis azért van nagyobb biztonságban, mert a bárány és a juh nem hordoz állatról emberrel terjedő betegségeket.

Padlón a juhos gazdák

Az ukrán–román határ mentén fekvő, többségében magyar település, Tiszahosszúmező legnagyobb juhos gazdája, Kósa Ottó lesújtónak látja a juhágazat helyzetét. „A korábbi években sem volt túl nagy érdeklődés húsvét táján a bárányhúsra – az emberek egyre inkább leszoknak a fogyasztásáról –, idén azonban mindenféle várakozás alatt alakul a kereslet” – magyarázta a Krónikának az agrárvállalkozó, akinek állattelepén az utóbbi hónapokban mintegy hétszáz bárány született.

A községközpontban idén is beindították az előző években működő vágópontot, de rendszertelenül üzemel, mert nincs kereslet a bárányhúsra.

Kósa szerint az emberek félnek kocsiba ülni, hogy kijöjjenek Nagybányáról vagy Máramarosszigetről idáig, mint ahogyan azt a korábbi években tették, de a faluban sincs kereslet nagyobb mennyiségű bárányhúsra. Minden évben az arab országokba történő export jelentette a fő eladási lehetőséget a tiszahosszúmezői gazda számára is, de manapság senki nem tudja megmondani, hogy mikor vagy egyáltalán újraindul-e a báránykivitel a közel-keleti országokba. A juhászok a legeltetési szezon beindulásában és a sajtkészítésben reménykednek, hogy több hónapi kimaradás után a tejtermékekből tegyenek szert bevételre.

Elővigyázatosságra int a rendőrség

A román rendőrség közösségi oldalán tájékoztatott arról, hogy aki bárányhúst akar vásárolni, az megteheti, de legyen nála a személyazonossági igazolványa és a saját felelősségre kiállított nyilatkozata. Azt tanácsolják, hogy a családból egy személy induljon el vásárolni. A rendőrség arra is felhívja a figyelmet, hogy bárányhús vásárlásakor ellenőrizzük, a termék megfelel-e az élelmiszer-biztonsági és állategészségügyi előírásoknak: az eladótól el kell kérni az áru származását igazoló dokumentumokat, hogy a bárányhús engedélyezett vágóhídról vagy vágópontról származik-e.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban

Jobb jegyeket akart, ezért megzsarolta történelemtanárnőjét egy hetedikes diák Brassóban.

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban
2024. április 10., szerda

Készül az utódnevelésre Értarcsán Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, védelemre szorul a populáció

A Bihar megyei Értarcsára érkezett meg idén is, tatarozza fészkét, készül a fiókák nevelésére Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, amely idén töltötte be a 21. életévét.

Készül az utódnevelésre Értarcsán Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, védelemre szorul a populáció
2024. április 10., szerda

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől

Szerdára virradóra elfogták Nagyváradon azt a férfit, aki kedden egy bukaresti orvosi rendelő előtt szökött meg egy rabszállító járműből. Egy személy felismerte őt, és hívta a 112-es segélyhívószámot.

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől
2024. április 09., kedd

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán

Civil szakemberek szerint biztossá vált, hogy a dél-erdélyi sztráda még hiányzó, a „medvealagutakról” elhíresült szakasza lesz az első romániai autópályarész, amely kicsúszik az országos helyreállítási tervben kötelezőként kitűzött 2026-os határidőből.

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán
2024. április 09., kedd

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik

Több száz méhcsaládban keletkezett súlyos veszteség Krasznabélteken, miután helyi repcetermesztő gazdák bejelentetlenül erős rovarölő szerrel permeteztek. A Szatmár megyei esetet több állami hivatal vizsgálja.

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik
2024. április 09., kedd

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját

A nagyváradi városháza újabb rekordot döntött az online adóbefizetések terén: az év első három hónapjában, vagyis a kedvezmények időszakában begyűjtött összegek 78,4 százaléka online érkezett.

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját
2024. április 09., kedd

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember

Nagy Elek erdélyi származású üzletember teljes körű szponzori és továbbtanulási támogatást ajánl fel a bántalmazott erdélyi tornászfiúnak, amennyiben úgy gondolja, a történtek miatt alternatíva lehet Magyarországon folytatnia a sportkarrierjét.

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember
2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot