Bontásra ítélve. A fejlesztés áldozata az önkormányzat tulajdonában lévő, romosodó Bercsényi-villa
Fotó: Szucher Ervin
Egy 12 millió lejes beruházás révén városhoz illő főtérrel gazdagodhat Szováta „falurésze”, ahogyan a helyiek többsége még mindig nevezi az 1955 óta urbánus település lakott részét. Ezzel egy időben a fürdőtelepen korszerű, ötszáz férőhelyes nyári színpadot létesítenének. A városháza már idén nekilátna mindkét beruházásnak.
2020. március 17., 13:532020. március 17., 13:53
2020. március 17., 13:582020. március 17., 13:58
Régi vágyuk teljesülhet a szovátaiaknak: telekvásárlással, bontással, építéssel, bővítéssel, parkosítással végre városhoz méltó főteret alakíthatnak ki a Maros megyei településen.
Hatvanöt év, egy szűkebb emberöltő telt el azóta, amióta Gheorghe Gheorghiu-Dej, a kommunista Románia akkori pártfőtitkára városi rangra emelte az akkor még csak pár ezer lakossal rendelkező Szovátát. A valamikori faluban lakónegyedek épültek, a fürdőtelepen a meglévő villák mellett szállodák jelentek meg. Az 1989-es fordulatot követően, néhány éves hanyatlás után, nagyot lendült Szováta – főként annak fürdőtelepe. A villák zöme átépült vagy megcsinosodott, újabb szállodák, éttermek és vendégházak nyíltak, egy ideje pedig a település lenti, lakott része is mindinkább kezd felzárkózni az erdélyi kisvárosok sorába. Azonban
Bár imitt-amott fellelhetők eldugott kis terecskék és parkocskák, de egy olyan városrész nincs, amelyet főtérnek lehessen nevezni. A Szováta alsó részét átszelő, több kilométeres Fő utca még mindig egy rurális település arculatát idézi. Talán ezért is fogalmaznak bő hat évtized után is még mindig úgy a helyiek, hogy „lent, a faluban”.
„Telkeket vásároltunk a polgármesteri hivatal mögött, épületeket bontunk le, az egykori, romos állapotban lévő iskolaműhelyt felújítjuk, kiegészítjük, ötszáz férőhelyes rendezvényteremmé alakítjuk, a városházát kibővítjük, parkosítunk, játszóteret, nyitott színpadot létesítünk, és így nemcsak központunk, hanem egy kisebb főterünk is lesz” – sorolja a teendőket a város elöljárója, Fülöp László, miközben tervrajzokat lapozgat. Az első mandátumának vége felé tartó polgármester derűlátó:
A városháza épületének homlokzatát és belsejét már sikerült önerőből felújítani, idén a tornácot korszerűsítenék és bővítenék egy kisebb résszel. Ezek után újabb épületszárnnyal egészítenék ki a polgármesteri hivatalt, és elkezdenék a valamikori iskolaműhely bontását is. Amint a fiatal, újrázni készülő polgármester fejtegeti, szakaszonként dolgoznának, de úgy, hogy a munkálatok lehetőleg ne nyúljanak három évnél hosszabbra. Nemcsak a főtér, hanem a multifunkcionális rendezvényterem is jelentőset „lendítene” Szovátán. Ugyanis
Az önkormányzat parkosítaná a városházával srégen szemben, a Fekete Medve Szálló melletti üres telket is.
Fülöp László szerint nemcsak központja, hanem egy kisebb főtere is lesz Szovátának
Fotó: Szucher Ervin
A főtéralakítás terve egyébként nem új keletű. Fülöp elődje már évekkel ezelőtt felvetette, hogy a száz évvel ezelőtt, a főútra épített városházát és a mögötte lévő néhány elhanyagolt ingatlant le kellene bontani, és a teret meg kellene nyitni. Péter Ferencnek, a megyei önkormányzat jelenlegi elnökének az volt az elképzelése, hogy az új hivatalt a telek hátsó részében húzzák fel. „Bontásra ugyan még lenne pénz, de új hivatal építésére már nehezen. Azt meg nem akarjuk, hogy hosszú évekig építőtelep legyen a város központjában. Viszont sehol nem írja, hogy a főtérnek a városháza előtt kell lennie, lehet az mögötte is. Főleg, ha így könnyebben megvalósítható” – állítja Fülöp László.
Az önkormányzat másik nagylélegzetű projektje a fürdőtelepre tervezett nyári színház.
„Hiába nyertük el már ezelőtt három évvel a 6,3 millió lejes pályázatot, mire meghirdettük volna a munkálatokat, »elszaladtak« az árak. Kiderült, hogy emiatt saját forrásból még hozzá kell tennünk kétmilliót, ami meg is volna, csakhogy ehhez külön jóváhagyásra van szükség” – sorolja az anyagi, illetve bürokratikus buktatókat a polgármester, aki a versenytárgyalás meghirdetéséhez a gyulafehérvári fejlesztési ügynökség pozitív válaszára vár.
A telepi, célszerűen rég nem használt moziépület mögötti területen kialakítandó amfiteátrum építését is bontással kezdik. Ennek áldozata az önkormányzat tulajdonában lévő, romosodó Bercsényi-villa, amelyben fürdővendég már évtizedek óta nem fordult meg; legutóbb nehéz sorsú helyi családok húzódtak meg az egyemeletes épületben.
A fürdővendégek szórakoztatására az utóbbi esztendőkben a Petőfi park és annak hátsó részében felállított színpad szolgált. Itt szinte napi rendszerességgel léptek fel előadóművészek, énekesek, táncosok. Az önkormányzat által kínált kulturális-szórakoztató programok oly népszerűvé váltak, hogy hamarosan kiderült: túl kicsi a park befogadóképessége, amelynek padjaira már jóval az előadások kezdete előtt kiültek az idősebb személyek és kisgyerekes családok.
A szabadtéri színpadnak és a nyári programoknak – amelyekre a pályázat értelmében szintén ingyenes lesz a belépés – Szovátán mintegy százéves hagyományuk van. A 20. század elején a 45-ös villa alagsorában volt egy kisebb előadóterem, ahol az úri fürdővendégek egymást szórakoztatták irodalmi, zenés estjeikkel.
Az ötvenes éveiben járó tragika 1905 és 1907 között töltötte nyarait a fürdőn, ahol ráhangolódva más üdülők elégedetlenkedésére, eldöntötte, hogy valamilyen formában segít vendéglátóinak. A Szovátára látogató vendégseregből toborzott társaival együtt estélyeket, bálokat, előadásokat rendezett, és ennek 2400 koronás bevételét egy csorgó kiépítésére ajánlotta fel. Tiszteletére a hatóságok Mária-forrásnak nevezték el a mai is bővizű kutat.
A későbbiekben a telepen egy nyári színpad is épült, amelyre az idősebbek még emlékeznek. Fülöp László annak is örülne, ha akadna egy vállalkozó, aki fantáziát lát a mozi üzemeltetésében, és az épület nem árválkodna üresen a fürdőtelep kellős közepén. A polgármester egy másik dédelgetett terve, hogy a Sóvidék több más településéhez hasonlóan, Szovátán is létesítsen egy rezesbandát, amely szezonban a fürdővendégeket, ünnepeken meg a helyi lakosságot szórakoztatná. A közelben Parajdon, Alsó- és Felsősófalván, valamint Korondon gazdag múlttal rendelkező zenekarok működnek – Szovátán Orosz-Pál József zenetanár segítségével alapoznák meg a műfajt és annak iskoláját.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!