Felekezetiségen felülemelkedve: Ferenc pápa lénye és öröksége erdélyi református szemmel

Ferenc pápa és Balázs Attila

Magyarul köszöntötte vendégét a szentatya. Ferenc pápa és Balázs Attila református lelkész (háttal) találkozása

Fotó: Balázs Attila magánarchívuma

„A felekezetiség béklyójából kilépve csak azt tartottam szem előtt, hogy keresztyén emberként találkozzunk egy másik keresztyén emberrel, aki úgy nyitotta ki a saját felekezetének a kapuit, hogy azon keresztül a keresztyénség szabadsága áradt ki, és amin bárki beléphetett” – idézte fel lapunknak Ferenc pápával való találkozását Balázs Attila tordaszentlászlói református lelkész. Aki 2016-ban elsőként vezetett erdélyi református gyülekezetet Ferenc pápa elé. Balázs Attila az egyháztörténetinek mondható találkozásról, a szentatya személyiségéről, munkásságáról, örökségéről is beszélt a Krónikának adott interjúban.

Páva Adorján

2025. május 02., 19:152025. május 02., 19:15

– 2016 októberében több mint 80 fős zarándokcsoport indult Erdélyből Rómába – ebben még semmi különleges nincs, viszont az már nem mindennapos, hogy a Kolozs megyei Tordaszentlászlóról indult „küldöttség” zömét reformátusok tették ki, élükön református lelkészük, Balázs Attila állt. Mikor fogalmazódott meg, mennyit ért Önben a gondolat, milyen nehézségek árán valósult meg ez az egyháztörténetinek mondható találkozás? Hiszen a tordaszentlászlói volt az első erdélyi református gyülekezet, amelyet Ferenc pápa fogadott.

– 2013-ban én úgy éltem meg XVI. Benedek pápa lemondását, mint a keresztyén egyház válsághelyzetét. Lehet, hogy furcsán hangzik sokak számára református lelkész szájából ez a gondolat, de

Idézet
én úgy tekintek a római katolikus egyház fejére, mint akin keresztül a világ a keresztyénséget látja.

Ebből kifolyólag a XVI. Benedek pápa lemondásában én azt éreztem, hogy nemcsak ő fáradt el, hanem a keresztyén világ, különösen a nyugat-európai keresztyénség megfáradt, megrogyott, nem tudja teljesíteni a küldetését.

Emiatt a pápaválasztásra összegyűlt konklávé híreit nagy figyelemmel követtem, és imádkoztam azért, hogy egy olyan embert küldjön az Úristen, akiben van kellő frissesség ahhoz, hogy ebben a fáradságában megroggyant keresztyénséget fel tudja rázni, életre tudja kelteni. A pillanatot, amikor bejelentették a megválasztott pápa személyét, soha nem fogom elfelejteni. Nem tudtam, hogy ki ő, emiatt rögtön utánanéztem, a Wikipedián előttem váltott Bergoglióról Ferencre a névjegyzéke.

Az első dolog, ami megragadta a figyelmemet az volt, hogy jezsuita. Ez örömmel töltött el, mert rég követem a jezsuiták szolgálatát, jelenlétét az egyházban és a világban. Tudtam, hogy egy jezsuita nem az íróasztal mögül ismeri az egyház, az emberek helyzetét, hanem életszagú, mert mély személyes tapasztalatuk van a szociális munka terén, a szegénységi zarándoklatban, amikor egy hónapig pénz nélkül zarándokolnak, naponta háromszor idegenektől kell ételt kérjenek maguk számára, minden este szállásért kell bekopogjanak idegenek ajtaján, mindezt úgy, hogy a megszólítottak nem tudják, hogy ők szerzetesek.

Idézet
Azt éreztem, hogy egy olyan ember került a római katolikus egyház élére, aki ismeri az emberek helyzetét, nyomorúságát, szenvedését, örömét.
Balázs Attila és Ferenc pápa Galéria

Balázs Attila Tordaszentlászlón végzi lelkészi szolgálatát

Fotó: Kiss Gábor

Ahogy tovább kutattam már Ferenc pápával kapcsolatosan, sok olyan tényt tudtam meg az addigi életéről, szolgálatáról, ami az első érzésemet megerősítette. Számomra a lelkészi szolgálat ilyen emberközeli, nem távolságtartó, nem tekintélyelvű. A lelkipásztor szolgál, és soha nem kiszolgálják. Ezt az életünk minden területére érvényesnek és nagyon fontosnak tartom.

2016-ban egy jezsuita szerzetes ismerősömet hívtam meg Tordaszentlászlóra, aki a meghívásnak nem tudott eleget tenni, de felajánlotta, hogy ő egy online üzenetben szól a gyülekezethez. Vértesaljai László jezsuita szerzetes, a Vatikáni Rádió magyar adásának szerkesztője azzal kezdte homíliáját a Vatikáni Rádióban, hogy „Kedves tordaszentlászlói református testvéreim.”

Idézet
Ez akkora hatással volt a gyülekezetre, hogy az istentisztelet végén azt mondták nekem, hogy legközelebb a pápát hívjam meg. Erre azt válaszoltam, hogy azt nem hiszem, hogy meg tudnám tenni, de menjünk el mi hozzá.

Így kezdődött el a szervezése annak a zarándokútnak, amire 86 fővel mentünk el Rómába és találkoztunk Ferenc pápával. A szervezésben nagyon sok segítséget kaptam Vértesaljai László jezsuita szerzetestől és Magyarország Szentszéki Nagykövetségétől. Nem volt különös nehézség, sok levelezéssel járt, de nem ütköztünk semmilyen akadályba.

2016. október 3-án indultunk el Tordaszentlászlóról a kolozsvári repülőtérre, hogy Rómába repüljünk. Amikor felültem az autóbuszra, akkor tudatosult bennem, hogy tulajdonképpen mit is csinálunk. Akkor írtam egy bejegyzést, amiben

Idézet
én ezt az utat egyháztörténelmi fontosságú lépésnek neveztem, mert előttünk még nem történt meg, hogy magyar református gyülekezet csoportja találkozott volna a pápával.

Nekem abban a pillanatban és a hazatérés után sem az volt a fontos, hogy a pápával találkozunk, hanem sokkal inkább az: a felekezetiség béklyójából kilépve csak azt tartottam szem előtt, hogy keresztyén emberként találkozzunk egy másik keresztyén emberrel, aki úgy nyitotta ki a saját felekezetének a kapuit, hogy azon keresztül a keresztyénség szabadsága áradt ki, és amin bárki beléphetett. Ferenc pápával való találkozásunk a zarándoklatunk megpecsételése volt.

Ferenc pápa és a reformátusok Galéria

A tordaszentlászlói református gyülekezet Rómában 2016 októberében

Fotó: Balázs Attila magánarchívuma

– Hogyan zajlott maga a találkozás, hogyan fogadott, mit mondott a zarándokoknak, vezetőjüknek Ferenc pápa?

– Mielőtt a találkozásra rátérnék, el kell mondanom egy nagyon fontos pillanatot, élményt. Miután a 86 fős csoport minden tagja megkapta, elfoglalta a szállását, úgy éreztem, hogy egy jó hideg zuhanytól jól felfrissülnék. Alig kezdtem el zuhanyozni, amikor a lányom bekiáltott, hogy siessek, mert a recepcióról hívnak. Lementem és jelezték, hogy az egyik pápai ügyosztályról keresnek. A beszélgetésből kiderült: azt akarták közölni, hogy Ferenc pápa jóvoltából ottlétünk alatt, két napig két autóbusz áll rendelkezésünkre, amivel bemehetünk a Vatikánba, hogy ne legyen túlságosan nehéz a közlekedés ekkora csoporttal.

Idézet
Azt éreztem, hogy a nyitott kapuban ott áll észrevétlenül egy ember, aki nem kegyet gyakorol azzal, hogy egy református csoportot maga elé enged, hanem elénk jön egy olyan gesztussal, amelyből érezhetjük, hogy odafigyel ránk és jó házigazdaként elénk siet.

A találkozásból én egy nagyon fontos gondolatot hordozok magamban, amit Ferenc pápa mondott: „Az én hitvallásom az, hogy sem a szentek, sem a pápák, hanem egyedül Jézus Krisztus visz közel bennünket az üdvösséghez”. Ez számomra a katolikus egyházfő reformátori gondolata. Magyarul köszöntött, és vidáman megjegyezte, hogy ekkora zarándokcsoport még egy katolikus gyülekezet számára is nagy dicsőség lenne, és hozzátette, hogy ez nagy munka eredménye lehet.

Idézet
Sokak megdöbbenésére én Könczey Elemér karikatúragyűjteményét adtam neki ajándékba.

Előzetes egyeztetéseken kérdeztem, hogy mit ajándékozhatok neki. Azt a választ kaptam, hogy ha bármit ajándékozok, az kicsi legyen és személyes. Én úgy gondoltam, hogy ezek a karikatúrák olyan tartalmat hordoznak, közvetítenek, amelyek mosolyra derítik a pápát is és jó élményben lesz része. Van közöttük néhány olyan karikatúra is, amely az egyház fonákságáról hivatott a leplet lerántani. Amikor odaadtam, belelapozott és mosolyogva ízlelte a rajzok üzenetét.

Ferenc pápa halála karikatúra Galéria

Aktuális konstelláció. Könczey Elemér karikatúrája, mely Ferenc pápa halála után készült a Krónika hírlevele számára

Fotó: Könczey Elemér karikatúrája

Idézet
Feltette nekem is a vicces kérdését, hogy „tudom-e, hogy milyen nyelven beszélnek a mennyországban? Magyarul, mert egy örökkévalóságig tart megtanulni ezt a nyelvet”.

Mi németül beszéltünk egymással.

Az ottlétünk ideje alatt más kellemes találkozásban is részünk volt. Egyik emlékezetes pillanat a Szent Péter-bazilikában történt. A csoportunkhoz tartozott néhány katolikus személy is, ezért is fontosnak tartottam, hogy a Szent Péter-bazilikában részt vegyünk egy kora reggeli misén. Amikor a szertartásban az áldozáshoz hívták meg a híveket, odalépett hozzám a misét celebráló püspök és arra kért, hogy amíg az áldozáshoz járulnak az emberek, addig mi énekeljünk magyar protestáns énekeket.

Idézet
500 év után a Szent Péter-bazilikában szabadon csengett az Erős várunk nékünk az Isten kezdetű énekünk, amit Luther Márton írt.

Már ott megfogalmazódott bennem az a gondolat, hogy úgy fogadnak, mint rég várt szeretett vendégeket.

Ferenc pápa szolgálata

– Nyolc és fél év távlatából nézve mi az, amiről azt mondhatja, hogy végigkíséri életét, örökre megmarad a találkozásból?

– Ferenc pápa számomra megfogalmazott hitvallása minden bizonnyal elkísér életem végéig. „Nem a pápák, nem a szentek, hanem egyedül Jézus Krisztus az, aki elvezet az üdvösségig”. De a nyitottsága, egyszerűsége, sallangmentessége, ami a rövid találkozásunkból is érezhető volt, biztos meghatározójává vált a szolgálatomnak.

Ferenc pápa halála pontot tett egy világszerte ismert, de – főleg a világi vezetők által – eddig csak részben elismert földi életút végére, amely többek között a felekezetek közti közeledést is szolgálta. Református szemmel nézve hogyan értékelhető Ferenc pápa munkássága, melyet a katolikus egyház élén végzett?

– Néhány héttel találkozásunkat követően Svédországba, Lundba látogatott a reformáció 500. évfordulójának a közös megünneplésére. Bennem ez a lépése is azt erősítette meg, hogy a nyitottság nemcsak a szavak szintjén nyilvánul meg, hanem lépéseket is tesz ennek érdekében.

Nem hiszem, hogy a világi vezetőktől szeretett volna ő bármilyen elismerést is kapni. Amikor hozzájuk fordult, akkor legtöbbször figyelmeztette őket az igazi kötelezettségükre, az emberek szolgálatára.

Idézet
Számomra a szolgálatában az is nagyon pozitívan jelent meg, hogy nem kereste egyetlen „világvezető hatalommal” bíró embernek sem a kegyeit, egyenesen és az Istentől kapott felhatalmazással szólította meg és próbálta józanságra inteni őket.

Az ő figyelme elsődlegesen a periférián élők felé fordult, a kirekesztettek, megvetettek, elesettek, megbotlottak felé. Ezzel töltötte be a jézusi küldetést, ami minden keresztyén ember küldetése, hogy az elveszett bárányt keressük meg, a tékozló fiút fogadjuk vissza.

Az ő szolgálatát végigkövetve megerősödött bennem az, hogy az evangéliumi szolgálat nem mindenkiből vált ki örömet és elismerést. Szomorúan követtem az erdélyi látogatását megelőző eseményeket, és azt a negatív kommentözönt, amit rázúdítottak. De keserűséget éreztem, amikor a szolgálatáért a katolikus egyházon belül is súlyos kritikákkal illették. Viszont tisztelettel követtem azt, hogy bármennyire próbálták megtörni, hitelteleníteni, egyik vagy másik politikai oldal szolgálatába állítani, ő megingathatatlanul kitartott az evangéliumi szolgálata mellett.

Azok a társadalmi csoportok érezték meg igazán a nyitottságát, a figyelmét, akiket a leginkább elhanyagolunk. Belőlem tiszteletet váltott ki az is, hogy ki tudta mondani azt a mélyről fakadó őszinte mondatot, hogy: „Ki vagyok én, hogy elítéljek egy embert, aki Istent keresi, de az egyházi konvenciók alapján bűnösnek mondják”.

Ferenc pápa és Balázs Attila Galéria

Ferenc pápa viccelődött is a találkozáskor

Fotó: Balázs Attila magánarchívuma

Végigkövettem a szinódus folyamatát, amit három éve indított el.

Idézet
Én keresztyén emberként azt éreztem, hogy ez a folyamat is egy példa nélküli nyitást hozott a római katolikus egyházba.

Meghallgatni a peremvidéken élők kérdéseit, javaslatait, odafigyelni azokra a véleményekre, azoknak a szavára, gondolatára, akikre korábban nem volt kíváncsi az egyház. Olyan reform volt ez is Ferenc pápa részéről, ami az egyház megcsontosodását hivatott elevenné, rugalmassá tenni. Ha az egyházra korábban úgy tekintettünk, mint egy nagy várra, akkor Ferenc pápa a várfalakon kívülre ment és szabad bejárást kínált a falakon kívül levők számára is.

Lelkipásztorként én nagyon fontosnak tartom a keresztyénség számára – különösen Európában –, hogy a felekezetiségen felülemelkedve közösen mutassuk meg a világnak az evangéliumi értékeket, lelkületet, amelyek által a világ békésebb és élhetőbb lesz. Ne a dogmákba bonyolódjunk bele, hanem lássuk meg a jézusi küldetés egyszerűségét, szépségét. „Legeltesd az én nyájamat!” – mondta Jézus a magába roskadt Péternek.

– Az elhunyt egyházfő munkásságától elválaszthatatlan Ferenc pápa közvetlen személyisége. Hogyan jellemezné őt magát, Jorge Mario Bergogliót? Mit nyert vele a világ, amíg élt és pápaként tevékenykedett, illetve Ön szerint mit veszített most nemcsak a katolikus egyház, hanem az egyetemes jelenkor?

– Ferenc pápa azt a jézusi lelkületet mutatta fel a világnak, ami a keresztyénségnek az ismertetője kell hogy legyen. A nyitottsága abból a jézusi küldetésből fakadt, amit a búcsúbeszédében így fogalmazott meg: „Elmenvén tegyetek tanítványokká minden népeket!” Hogy mit jelent a „minden népek”? Péter ezt akkor értette meg, amikor látomásban egy nagy lepel ereszkedett le az égből, amiben mindenféle csúszómászó, zsidó törvények szerint nem kóser állat volt, és azt a parancsot hallotta, hogy egyél ezekből.

Magam előtt látom Péter megrökönyödött arcát, amint visszakérdez, hogy miért kérsz ilyent tőlem Uram, amikor ez tisztátalan? Mire az égi hang egyértelművé teszi Péter számára, hogy minden tiszta annak, aki szabad tud lenni a hagyományai megkötözöttségeiből. Azokhoz is küld az Úristen, akik a dogmák szerint tisztátalanok, bűnösök, kirekesztésre méltóak. Péter ezt követően ment el a római, pogány Kornéliuszhoz és beszélt neki az örömüzenetről, hogy a jézusi megváltásban neki is része van.

Idézet
Én mai keresztyén emberként nem lehetek kirekesztő, nem tehetem felekezeti hovatartozástól függővé az evangélium hirdetését. Nekem kötelességem mindenkihez lehajolni, arra szintre jutni, ahol van, hogy utána közösen tudjunk felemelkedni.

Számomra ebben járt elöl Ferenc pápa, Jorge Mario Bergoglio. A világ, a keresztyénség és a keresztyénségen kívüliek számára ebben mutatott jó, hiteles példát. Ezzel gazdagodott a keresztyénség az ő 12 évnyi szolgálata alatt. Egy sallangmentes, egyszerű, emberarcú, de jézusi lelkületű keresztyénséget tudott megmutatni mindenkinek.

Ha azt mondanám, hogy ezt veszítettük el az ő elmenetelével, akkor szomorú lennék. Inkább azt mondom, hogy arra kaptunk megbízatást, hogy ezt vigyük tovább és ismertessük meg a társadalmunkkal ezt a lelkületet. Krisztus-képű keresztyénségben az irgalmasságot és a reményt adjuk tovább az embereknek.

Ferenc pápa és a reformátusok Galéria

Balázs Attila számára meghatározó Ferenc pápa nyitottsága, egyszerűsége, sallangmentessége

Fotó: Balázs Attila magánarchívuma

– A 2016-os látogatás óta több zarándokutat szervezett Rómába, de a Szentföldre és más, vallási és történelmi szempontból egyaránt kiemelkedő helyszínekre is. Miért tartja fontosnak, hogy az emberek, az erdélyi magyarok személyesen is eljussanak az emberiség számára meghatározó helyszínekre, mit jelent Ön számára a személyes tapasztalat, megélés?

– Számtalan szentföldi, római és más zarándoklatot vezettem. Mindig nagyon nagy csoportokkal indulok útra. Mindenkinek azt szoktam mondani, hogy

Idézet
ne Jézus nyomdokában járjunk, hanem inkább a tanítványok bukdácsoló lábnyomait kövessük és az út során tudjunk olyan nyitottá válni, hogy érezzük meg: az evangéliumi történetek nem a hittanórán megtanultakról szólnak, hanem kerüljünk bele a történetbe, engedjük, hogy leleplezzék a hibáinkat, gyengeségeinket.

Ne a „szent helyeken” keressük Jézus jelenlétét, hanem egy-egy evangéliumi szereplővel azonosulva lássuk be, hogy nem vagyunk jobbak az árulóknál, a tagadóknál.

Számomra a zarándoklatokban nem a helyekre való megérkezés a cél, hanem az odavezető út. Elmondok egy nagyon személyes történetet. Amikor a Szentföldön a Galileai-tengertől elindultunk Cézárea Filippi felé, sokáig az volt a kérdésem, hogy Jézus miért viszi a tanítványait egy teljesen pogány városba, környezetbe, ahol még egy pogány szentély is volt. Sokáig nem értettem.

Egyik utunk során jelent meg bennem ennek az útnak a fontossága. Jézus kiszakítja a tanítványokat a megszokott környezetükből, ahol a hagyományaik, a berögzült ismereteik voltak meghatározóak. Cézárea Filippiig legalább négynapi zarándokutat tettek meg. Jól elfáradtak testileg.

Idézet
A testi fáradság után az ember egy idő után elhallgat, csak a belső hangját hallja és ez vezetheti el az embert oda, hogy a Jézus által feltett kérdésre: Ti kinek mondotok engem?, már nem a sablonokat, a betanult paneleket mondják, hanem azt, ami a lelkük nyitottságának köszönhetően megjelenik bennük: Te vagy a Krisztus, az Élő Istennek fia!

Ezt már nem a hagyomány mondatja velem, hanem a nyitottságom következtében ezt a halk isteni hangot hallottam meg, ami belül szólal meg.

Amióta zarándoklatokra járok, zarándoklatokat vezetek, igyekszem belekerülni a történetekbe, hogy azt érezzem, az én helyzetemről, az én életemről, rólam van szó. A feltett kérdéseket nem tudom megkerülni, nem tudok rá panelekben válaszolni, hanem meg kell halljam a bennem megjelenő halk isteni hangot. Ebben próbálok a zarándoktársak segítségére lenni.

Idézet
Megtanulni közösen azt, hogy nem a dogmákban, a hagyományos lózungokban kell keresni az Isten megszólítását, hanem magunkban.

Számomra ez egy szent szolgálati területté vált, ami sokat formált, formál engem és rajtam keresztül másokat is.

Ferenc pápa és Balázs Attila Galéria

Balázs Attila Izraelben

Fotó: Balázs Attila magánarchívuma

– Tordaszentlászlói lelkipásztorként nemrég „fizetetlen szabadságot” kért az Erdélyi Református Egyházkerület Igazgatótanácsától, amelyet 2023 decemberében jóvá is hagytak. Akkor karácsonykor azt írta közösségi oldalán, hogy lelkészi szolgálata egy megállóhoz érkezett: „2024 januárjától egy shabbat év következik”, amit lelkigyakorlatnak fog fel. Elmondása szerint szerette volna megtalálni azt a helyet, területet, ahol az Úristen szolgálatában „hasznos eszköz” lehet. Sikerült megtalálnia ezt?

– Évek óta érzem a megállás, az elcsendesedés szükségességét. 2023-ban lett elég bátorságom ahhoz, hogy ezt egy felénk nem szokványos módon megtegyem. 2024. január végétől öt és fél hónapig szünetelt a lelkipásztori szolgálatom a szó hagyományos értelmében. Ez alatt az idő alatt szociális szolgálatot végeztem nagyon hátrányos családok, gyerekek körében. Sokat tanultam ebben a szolgálatban.

2024 májusában a tordaszentlászlói gyülekezet presbitériumától kaptam egy levelet, amiben azt írták le, hogy ők továbbra is velem, velünk szeretnék folytatni a gyülekezeti munkát. Június végétől visszatértem a gyülekezetbe. Utána sok vívódás következett, magamban kerestem az elakadást, de a vívódások nem voltak hiábavalóak. Jelenleg Tordaszentlászlón végzem lelkészi szolgálatomat. Emellett szociális munkát végzek.

Idézet
Amikor úgy érzem, hogy a megszokott határokon kívül is van szolgálat számomra, akkor elmegyek Kárpátaljára és megpróbálok segítségére lenni az ottani, nagyon nehéz helyzetben levő testvéreinknek.

Nagyon sokan fordulnak hozzám azzal a kéréssel, hogy szervezzek zarándokutat. Nem tudok nemet mondani, így időnként elmegyünk Rómába, Izraelbe, vagy csak itthon, Erdélyben teszünk egy néhány napos zarándoklatot. Ilyenkor próbálom mindazt átadni, amit én megéreztem a jézusi küldetésből, lelkületből.

Számomra az a legnagyobb öröm, amikor azt látom, hogy a zarándoklatba belefáradt emberek szeme csillog az örömtől, a felismeréstől, attól, hogy megint egy lelki kincset fedeztek fel magukban, vagy meghallották egy villanásnyi időre azt a halk és szelíd hangot, amin keresztül Isten minden ember lelkében megszólal.

{K1}

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 03., szombat

Soltész a Partiumban: sorsfordító, történelemfordító időket élünk

Sorsfordító, történelemfordító időket élünk Romániában, Szatmárban, a Partiumban és Erdélyben, de a Vatikánban, a Szentszéknél is – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Csanáloson.

Soltész a Partiumban: sorsfordító, történelemfordító időket élünk
2025. május 03., szombat

Roma fiatalokat támogat a diszkrimináció elleni küzdelemben a RomaRise projekt

Egy, a romákkal szembeni diszkrimináció csökkentését célzó projekthez csatlakozhatnak ingyenesen fiatalok, akik online és jelenléti képzéseken, nemzetközi csereprogramon vehetnek részt. A RomaRise elnevezésű projektről Erőss Réka szervező beszélt.

Roma fiatalokat támogat a diszkrimináció elleni küzdelemben a RomaRise projekt
2025. május 03., szombat

Hankó Balázs Székelyhídon: mi magyarok együvé tartozunk

Mi magyarok együvé tartozunk, itt Európa szívében, a Kárpát-medencében – jelentette ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton a partiumi Székelyhídon a határon átívelő, Álmosdra vezető zarándoklat kiindulópontjánál.

Hankó Balázs Székelyhídon: mi magyarok együvé tartozunk
2025. május 02., péntek

Részegen balesetező nő, autótolvaj fiatalember, a rendőrök elől menekülő drogos sofőr bukott le majáliskor Fehér megyében

,,Mozgalmas” majálisuk volt a Fehér megyei rendőröknek: több részeg sofőrt is vérmintavételre szállítottak kórházba, és volt, aki kocsilopás közben bukott le.

Részegen balesetező nő, autótolvaj fiatalember, a rendőrök elől menekülő drogos sofőr bukott le majáliskor Fehér megyében
2025. május 02., péntek

Rebarbaraünnepség keretében megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár

Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományoss&a

Rebarbaraünnepség keretében megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár
2025. május 02., péntek

Több száz sofőrrel végeztettek alkoholtesztet majáliskor Maros megyében

Május elsejei razziát tartottak Maros megyében a közlekedésrendészet munkatársai. Elsősorban azokra a sofőrökre vadásztak, akik a majális leple alatt szeszes italt fogyasztottak, és úgy ültek volánhoz.

Több száz sofőrrel végeztettek alkoholtesztet majáliskor Maros megyében
2025. május 02., péntek

Futárszolgálattal hozatott kábítószert Spanyolországból apa és fia

Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.

Futárszolgálattal hozatott kábítószert Spanyolországból apa és fia
2025. május 01., csütörtök

Zöldövezetek létesítésével és felújításával teszik élhetőbbé a partiumi kisvárost

Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.

Zöldövezetek létesítésével és felújításával teszik élhetőbbé a partiumi kisvárost
2025. május 01., csütörtök

Üzemanyaglopás gyanújával vették őrizetbe a brassói közlekedési vállalat 39 sofőrjét

A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.

Üzemanyaglopás gyanújával vették őrizetbe a brassói közlekedési vállalat 39 sofőrjét
2025. április 30., szerda

Szilágysági razzia: több száz szabálytalanul közlekedő gyalogost állítottak meg a rendőrök

Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.

Szilágysági razzia: több száz szabálytalanul közlekedő gyalogost állítottak meg a rendőrök