Cikkelyenként elemzik a Nyelvi Chartát és arra törekszenek, hogy mindegyik javaslatnak legyen törvényi megfelelője – jelentette ki csütörtökön a Mikó Imre jogvédelmi szolgálat tevékenységéről tartott sajtótájékoztatón Markó Attila.
2014. március 06., 17:152014. március 06., 17:15
A sepsiszentgyörgyi RMDSZ-es képviselő emlékezetett, hogy már benyújtotta módosító javaslatait az igazságügy, az ombudsman, valamint a diszkriminációellenes tanács működését szabályozó és a petíciókról szóló törvényekhez.
Markó szerint a szabályozás visszásságát bizonyítja, hogy éppen a jogvédőkhöz, a diszkriminációellenes tanácshoz vagy az ombudsmanhoz nem lehet magyarul fordulni.
A tanügyben, az igazságszolgáltatásban is vannak hiányosságok, de gazdasági-szociális téren is a sok a szabályozatlan terület, ezekre mind odafigyelnek.
„Amiért az RMDSZ kormányon van, nem fogjuk vissza a gyeplőt, annál is inkább, mert ezek a tényezők mind benne vannak a Szociáldemokrata Párttal (PSD) kötött politikai egyezményben” – szögezte le Markó Attila, aki szerint a gyakorlat azt mutatja, hogy az sem mindig elég, ha van egy szabály, mert gyakran az alkalmazás teljes hiányával szembesülnek.
Rámutatott, éppen ezért állandó nyomást kell gyakorolni a közintézményekre, hogy betartsák a kétnyelvűséget, a magyar közösség tagjainak pedig fel kell hívni a figyelmét, hogy éljenek ezekkel a jogokkal. A szolgálat ennek jegyében Ébresztő-óra néven nyelvi jogvédelmi és jogtudatossági kampányt indít, elsősorban az iskolákban a diákok, tanárok és szülők számára tartanak nyelvi jogi képzéseket, felvilágosítást.
Legyen üzleti politika a kétnyelvűség!
A jogvédelmi szolgálat tavaly a Háromszéken munkapontokat működtető bankoknak, benzinkutaknak, hipermarketeknek, közszolgáltatóknak írt levelet, kérve, hogy bár a törvény nem kötelezi őket, de kétnyelvűsítsék tevékenységüket. Benkő Erika, a szolgálat irodavezetője elmondta, például a Lidl pozitívan reagált a megkeresésükre, de a gázszolgáltatónál nem történt előrelépés, az OMV bécsi központjából pedig politikailag korrekt, de semmitmondó válaszlevelet kaptak.
A Mikó Imre jogvédelmi szolgálat a közeljövőben alapít egy díjat, melyet a kétnyelvűséget érvényesítő cégeknek ajánlanak fel. Benkő Erika tájékoztatása szerint idén is kiadnak egy átfogó, intézményeket, kereskedelmi egységeket, közszolgáltatókat vizsgáló jelentést, amelyben a diszkrimináció minden formájára rávilágítanak.
Markó Attila emlékezetett, a tavalyi jelentésük visszatükröződik az amerikai emberjogi jelentés magyarokról szóló részében. Az Egyesült Államok bukaresti diplomatái részéről nagy az odafigyelés: például a Mikó-per tárgyalásain is állandóan részt vesznek – ezt a figyelmet „ki kell használni”.
Kétnyelvűségre szólítják a tanfelügyelőséget
A csütörtöki sajtótájékoztatón ugyanakkor arról is szó esett, hogy több háromszéki diák bejelentése nyomán a Mikó Imre jogvédelmi szolgálat nyílt levélben kérte fel a Kovászna megyei tanfelügyelőséget, hogy érvényesítse a kétnyelvűséget, ez ugyanis törvényi kötelezettsége. A diákok arra panaszkodtak, hogy a próbaérettségin aláíratták velük, hogy tudomásul vették a szabályzatot, ám a formanyomtatvány csak románul volt elérhető.
A jogvédelmi szolgálat a nyílt levélben felhívja a figyelmet, a törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a diákok megkapjanak magyar nyelven is minden, a tanulmányaikkal kapcsolatos dokumentációt, mint ahogy arra is, hogy az elemi iskolában a gyerekek tanulmányi minősítését az ellenőrzőbe magyarul is beírják.
Markó Attila rámutatott, érdeklődésükre az oktatási minisztériumból azt a választ kapták, hogy a minisztérium nem ellenzi, hanem kifejezetten támogatja, hogy a tanfelügyelőségek magyar nyelvű anyagokat bocsássanak a diákok rendelkezésére. Rădiţa Palela főtanfelügyelő-helyettes azt mondta, nyitottak minden észrevételre, biztosítják az átláthatóságot, ám nem hiszik, hogy a végzős diákoknak nehézségeik lennének, hogy megértsék a próbaérettségivel kapcsolatos információkat román nyelven.
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
szóljon hozzá!