Felújították a kém és kalandor erdélyi magyar báró, önjelölt király, a Magyaroszaurus első leírójának kastélyát

Régi fényében pompázik. A Nopcsa-kastély 1872-ben épült, a Hátszegvidék egyik ékessége •  Fotó: Hunyad Megyei Tanács

Régi fényében pompázik. A Nopcsa-kastély 1872-ben épült, a Hátszegvidék egyik ékessége

Fotó: Hunyad Megyei Tanács

A turizmus és a tudományos élet is haszonélvezője lehet a szacsali Nopcsa-kastély felújításának, mely immár lezárult: megnyitották a nagyközönség előtt báró Nopcsa Ferenc paleontológus, az első magyar dinoszauruszlelet leírója, felfedező, kém és kalandor, író, az albán trón önjelölt várományosának egykori Hunyad megyei otthonát. A paleontológiai oktatásban Nopcsa munkássága kötelező tananyag, Tiranában teret neveztek el a hihetetlen életutat bejárt erdélyi magyar báróról.

Páva Adorján

2024. június 07., 09:592024. június 07., 09:59

Felavatták a szacsali Nopcsa-kastélyt, mely a Hunyad Megyei Tanács jóvoltából újult meg. Az önkormányzat közleménye szerint a nemesi család által a 19. században építtetett, leromlott állapotban lévő úri lak megmentésére 11,5 millió lejt költöttek bukaresti kormánypénzekből, illetve saját forrásokból. Megemlítik, hogy a birtok a Retyezát-hegység közelében, a hátszegvidéki UNESCO-geopark területén található.

Hiszen a kastély utolsó ura, Nopcsa Ferenc (1877–1933) és húga nagy felfedezést tett a térségben a 19. század végén:

a lány által 12 évesen talált ősállatcsontokat – melyek végül a Magyarosaurus nevet kaptáka báró megvizsgálta, rendszerezte, így az első magyarországi dinoszauruszlelet tudományos leírójává vált. A térség ma a dinoszauruszmaradványok geoparkjaként világörökségi hagyaték.

Alaposan leromlott állapotban volt a szacsali kastély a felújítás előtt •  Fotó: Wikipédia/Țetcu Mircea Rareș Galéria

Alaposan leromlott állapotban volt a szacsali kastély a felújítás előtt

Fotó: Wikipédia/Țetcu Mircea Rareș

„Mától Hunyad megyének egy újabb látogatható történelmi és turisztikai célpontja van, egy vonzó hely, amelyet érdemes megnézni, és amely tudományos találkozók színhelyéül is szolgál majd. A Nopcsa-birtok Hátszegvidéken található, egy gyönyörű térségben, amely történelmi hagyatékokban és tudományos rezervátumokban gazdag vidék. Célunk, hogy hosszú távon kiaknázzuk a kastély és a birtok értékét” – nyilatkozta a hétfői átadáson Laurențiu Nistor megyei tanácselnök.

A közlemény szerint a bonyolult munkálatok során – melyek amúgy még 2019-ben kezdődtek, és a romániai „szokásnak” megfelelően többéves késéssel zárultak le – kicserélték a tetőszerkezetet, külső-belső javításokat eszközöltek, restaurálták a különlegesen értékes épületelemeket. A beltér esetében az egyik legfontosabb, nagy szakértelmet igénylő munkálat a fa lambériával burkolt Tükörterem felújítása volt, de restaurálták az öntöttvas lépcsőt, védőkorlátokat is. Kívül teljesen helyreállították a falat és díszítőelemeit.

A projekt részeként felújították a kastély közelében található pincét is, a birtokra belépést biztosító kaput, a parkot, és egyéb térrendezési munkálatokat is végeztek, a keleti oldalon parkolót építettek ki. A fejlesztés folytatásaként európai uniós forrásból, mintegy 1,5 millió lejből energiahatékonyság-növelő beruházásokat eszközölnek, illetve felújítják a kastély melletti irodaépületet is.

•  Fotó: Hunyad Megyei Tanács Galéria

Fotó: Hunyad Megyei Tanács

Nopcsáék és a dinoszauruszok

A közleményben csupán egyetlen egy mondat erejéig térnek ki a Franz Nopcsaként emlegetett kastélytulajdonos tudományos úttörő szerepére, pedig a magyar báró bővebb ismertetőt is érdemelt volna, hiszen tevékenysége és munkássága rendkívül szerteágazó, élete hihetetlenül kalandos volt.

Felsőszilvási báró Nopcsa Ferenc paleontológus és geológus, akadémikus, az első magyar dinoszauruszlelet leírója, felfedező, kém és kalandor, író, az albán trón önjelölt várományosa 1933. április 23-án hunyt el. Tavaly, halála 90. évfordulóján az MTI bő életrajzi leírást közölt róla. Eszerint Nopcsa Ferenc erdélyi nemesi családból származott, nagyapja volt az a kétes hírnévre szert tett Nopcsa László hunyadi főispán, akiről Jókai Mór Szegény gazdagok című regényének (negatív) főhősét, Fatia Negrát mintázta.

A család férfiágon utolsó sarja, Nopcsa Ferenc 1877. május 3-án született Déván •  Fotó: Pinterest/CarlWilhelm Galéria

A család férfiágon utolsó sarja, Nopcsa Ferenc 1877. május 3-án született Déván

Fotó: Pinterest/CarlWilhelm

A Nopcsa Ferenc által szívesen mesélt legenda szerint a könyv első részének megjelenése után vehemens természetű őse töltött pisztollyal kereste fel az írót és felszólította: hagyja abba a regényt és családja zaklatását, ezért ért oly kurtán-furcsán véget a történet.

A szacsali birtokot a Naláczy családtól vette át Nopcsa László, a vele szemben felhalmozott adósság fejében. A kastélyt 1872-ben építtette Nopcsa László nagyobbik fia, Elek, akitől ifjabb Nopcsa Ferenc örökölte meg.

A család férfiágon utolsó sarja, Nopcsa Ferenc 1877. május 3-án született Déván. Gyermekkora nagy részét szacsali kastélyukban töltötte, majd a bécsi Theresianumban tanult geológiát. Tizennyolc éves korában keltették fel figyelmét a húga által a szomszédos Szentpéterfalva határában talált ősállatcsontok. A kréta időszakból származó ősgyíkcsontokat – a tudományos képzettséget néhány hónap megfeszített munkával megszerezve – leírta, rendszerezte, ezek végül a Magyarosaurus nevet kapták.

Nopcsa vetette fel, hogy a törpedinónak is nevezett Magyarosaurus méretei szigeti életterének szűkössége miatt olyan szerények, és ezzel megalapozta az izolált zsugorodás elméletét.

•  Fotó: Hunyad Megyei Tanács Galéria

Fotó: Hunyad Megyei Tanács

Albánia felfedezője, trónkövetelője

1903-ban járt először Albániában, ahol ezután tizenkét éven át kutatott. Az országról, amelynek egyes elzárt részei még fehér foltnak számítottak, alapvető néprajzi, nyelvészeti és földtani tudományos monográfiákat adott ki. Ő készítette a térség első használható térképeit, több ezer fotón dokumentálta az albánok életét, számos albán tárgyú kézirata még ma is kiadatlan.

Mindeközben a bécsi külügyminisztérium is megbízatásokkal látta el a térségben közismert magyart, aki nemcsak diplomáciai, hanem hírszerzői feladatokat is teljesített. Tevékenységét a szerbek és a törökök is egyre rosszabb szemmel nézték, nem egyszer csak saját maga által szervezett, hűséges albán „testőrsége” segítségével menekült meg.

A báró 1903-ban járt először Albániában, ahol ezután tizenkét éven át kutatott •  Fotó: Wikipédia/Albanian222 Galéria

A báró 1903-ban járt először Albániában, ahol ezután tizenkét éven át kutatott

Fotó: Wikipédia/Albanian222

Politikai ambíciói is voltak: az I. világháború előtt önállóvá vált Albánia trónjára tört, jó törzsi kapcsolatai alapján nem is indokolatlanul, de sem az Osztrák–Magyar Monarchia, sem az európai nagyhatalmak támogatását nem kapta meg.

Kémhálózat, gépeltérítés, súlyos bántalmazás, öngyilkosság

Az első világháború kitörése után kitiltották a szkipetárok földjéről, a románul és szláv nyelveken is kiválóan beszélő Nopcsa ezután Románia területén működtetett valóságos kémhálózatot. Ő volt az egyik első gépeltérítő is, a Tanácsköztársaság kikiáltása után Budapesten felült egy repülőgépre és pisztollyal arra kényszerítette a pilótát, hogy vigye Bécsújhelyre.

•  Fotó: Hunyad Megyei Tanács Galéria

Fotó: Hunyad Megyei Tanács

Nopcsa tudományos hírnevére jellemző, hogy a trianoni béke után, 1920-ban őt hívták meg a bukaresti Földtani Intézet vezetésére.

Visszatérhetett akkor már Romániában fekvő birtokára is, de a helybéli parasztok súlyosan bántalmazták.

1925-től négy évig a budapesti Földtani Intézet igazgatójaként tevékenykedett, 1928-ban a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává választották, de tagságáról 1930-ban lemondott. Kutatásainak eredményét összegezve monumentális monográfiát közölt Észak-Albánia geológiájáról, a földrengések törvényszerűségeit kutatta, és motorkerékpárral bejárta Olaszországot.

•  Fotó: Hunyad Megyei Tanács Galéria

Fotó: Hunyad Megyei Tanács

A szacsali birtokon elszenvedett bántalmazás következményeit soha nem heverte ki teljesen, idegösszeroppanást kapott, erejét és vagyonát is felőrölték vállalkozásai.

A kimerült és féltékeny báró 1933. április 23-án (más források szerint április 25-én) Bécsben elaltatta, majd lelőtte titkárát és közeli barátját, az albán Bajazid Elmaz Dodát, majd öngyilkos lett.

•  Fotó: Hunyad Megyei Tanács Galéria

Fotó: Hunyad Megyei Tanács

A paleontológiai oktatásban Nopcsa munkássága kötelező tananyag, paleontológiai anyagai a British Museumban, kéziratai Bécsben, Budapesten és Tiranában találhatók. Tiranában teret neveztek el róla, és nevét viseli az albán főváros egyetemének egyik előadóterme is – tájékoztatott az MTI. Kalandos életéről nem sokkal halála után már könyvet írt Tasnádi-Kubacska András, 1996-ban a brit Discovery csatorna készített róla filmet. Emlékiratai Báró Nopcsa Ferenc: Sárkányok Magyar Királya címmel 2018-ban jelentek meg, a róla szóló Magyarosaurus Dacus című előadást tavaly januárban mutatta be a nagyváradi Szigligeti Színház.

•  Fotó: Hunyad Megyei Tanács Galéria

Fotó: Hunyad Megyei Tanács

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 14., csütörtök

Zsarolással csikart ki pénzt ügyfelétől egy szerelő, fogdába került

Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.

Zsarolással csikart ki pénzt ügyfelétől egy szerelő, fogdába került
2024. november 14., csütörtök

A magyar határ közelében nyílt meg az ország első, gázüzemű kamionokat kiszolgáló töltőállomása

Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.

A magyar határ közelében nyílt meg az ország első, gázüzemű kamionokat kiszolgáló töltőállomása
2024. november 14., csütörtök

Botrány egy Hargita megyei kórházban, őrizetben az agresszíven viselkedő férfi

Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.

Botrány egy Hargita megyei kórházban, őrizetben az agresszíven viselkedő férfi
2024. november 14., csütörtök

Tüntetés kezdődött a kudzsiri fegyvergyárban, miután háborús időkben sincs elég megrendelés

Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.

Tüntetés kezdődött a kudzsiri fegyvergyárban, miután háborús időkben sincs elég megrendelés
2024. november 14., csütörtök

Újabb két, Ukrajnából elmenekült férfi szorult a hegyimentők segítségére

Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.

Újabb két, Ukrajnából elmenekült férfi szorult a hegyimentők segítségére
2024. november 14., csütörtök

Létrejöhet a megállapodás a szatmári EKE szervezet és az Arad megyei meganapelempark beruházója között

Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.

Létrejöhet a megállapodás a szatmári EKE szervezet és az Arad megyei meganapelempark beruházója között
2024. november 13., szerda

Átalakuló, digitális vallási gyülekezetekről tartanak panelbeszélgetést

Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.

Átalakuló, digitális vallási gyülekezetekről tartanak panelbeszélgetést
2024. november 13., szerda

Kannabisz, kokain, kristály: több mint félszáz házkutatást tartottak a nyomozók

Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.

Kannabisz, kokain, kristály: több mint félszáz házkutatást tartottak a nyomozók
2024. november 13., szerda

Aradi robbantás: előzetes letartóztatásba helyezték az áldozat lányát

Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.

Aradi robbantás: előzetes letartóztatásba helyezték az áldozat lányát
2024. november 13., szerda

Erdélyből is díjaztak fiatal agrárszakembereket a Magyarok Kenyere programban

A Magyarok Kenyere a Jövőért ösztöndíjprogramban 25 felvidéki, erdélyi, kárpátaljai, vajdasági és anyaországi fiatal agrárszakembert díjaztak.

Erdélyből is díjaztak fiatal agrárszakembereket a Magyarok Kenyere programban