Fotó: Pixabay.com
Egyre gyakrabban látni a közösségi médiában – elsősorban Facebook-bejegyzések kommentszekciójában –, hogy emberek kölcsönöket ajánlanak „hihetetlenül” kedvező feltételekkel. Utánajártunk, hogy mi áll a „túl szép, hogy igaz legyen” ajánlatok mögött, és milyen újabb csalási kísérletre kell odafigyelniük a gyanútlan internetezőknek.
2024. március 24., 18:132024. március 24., 18:13
2024. március 25., 00:412024. március 25., 00:41
A kölcsönöket ajánló csalók általában Facebook-csoportokban tűnnek fel, ahol majdnem minden bejegyzés alatt kínálják „portékájukat”. Csupán 2 százalékos kamatért ajánlanak akár több száz eurós kölcsönt. Ám valójában nincs szó semmilyen kölcsönről: nincs pénz, csak adathalászat, hackelés.
Jelen cikk szerzője is kipróbálta egy kártyás telefonszámmal és mesterséges intelligencia által generált profilképpel, hogy mit kínálnak a csalók. Ha az embernek nem lenne gyanús, hogy egy bank/pénzügyi szervezet munkatársa miért tölti „értékes” idejét azzal, hogy a Németországi Románok, Svédországi Románok, Spanyolországi Románok nevű (és még bőven lehet sorolni) Facebook-csoportok bejegyzései alá bekommenteli ,,nagyszerű” ajánlatát, meg az sem, hogy a neve megegyezik egy 70 év körüli spanyol futballjátékoséval, akkor legalább az lehet gyanús, hogy amikor Whatsappon a megjelölt számra írunk, ott vélhetően a mesterséges intelligencia által generált, feltűnően csinos, de formálisan öltözött nő portréja fogad.
A csalók lopott fényképeket használnak
Fotó: Tóth Gödri Iringó
„Kollégája” – aki hasonló kölcsönöket ajánl – feltűnően kifehéredett a nyáron, míg az előző profilképen egy 20 év körüli vagy talán fiatalabb, cingár roma férfit látunk, az aktuális Facebook-képen egy telt, fehér harmincast. Neki legalább a neve román, ha már románul kommunikál.
Kettejükben az a közös, hogy kétszázalékos kamattal ajánlanak kölcsönt, akár 500 ezer eurót (a minimális összeg általában kétezer euró körüli), ám a stílus eltérő: míg a „focista” lényegre törően szűkszavú a hirdetésben, addig a román kolléga inkább az érzelmekre alapoz, nagy tervek, álmok megvalósításáról ír.
A kapott link veszélyes honlapra vezet
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Whatsapp-alkalmazásban írtunk az egyik „ügynöknek”, hogy érdekelne a kölcsön. Bár a Facebookon férfinévvel szerepelt, a Whatsapp-alkalmazásban valószínűleg mesterséges intelligenciával generált női portré fogadott. A hölgy gyorsan kimatekozta, hogy ha nyolcezer eurót kérek 3 éves futamidővel, a kamat összesen 229,14 euró.
amit hatékonyan tiltottak a víruselleni programok. A „bankról” semmilyen más információ nincs az interneten, a honlap leírása szerint a címe 380 St Kilda Road Paris France: tökéletes kombinációja az amerikai és francia címstílusnak, és mellesleg nem létezik. Amikor a hölgynek megírtuk, hogy a honlap nem működik, küldött egy képet is, hogy töltsük le, és bizonyosodjunk meg róla, hogy működőképes. Bár a beszélgetés elején még határozottan kérte a személyit és hasonló dokumentumokat a szerződés megírásához, a rengeteg kérdés után gyanakodni kezdett. Hiába kérdeztük késedelmi díjról, a részletfizetés mikéntjének részleteiről, kitért a válaszadás elől.
Tele vannak a csoportok az ehhez hasonló ajánlatokkal
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A kiberbiztonsággal foglalkozó szakértők már a Facebook-kommentek alapján óva intettek volna ettől a kölcsöntől, az egyéb árulkodó jelek sora pedig végtelen. Mindez sokak számára egyébként azért nem gyanús, mert ezek a csalók nem kérnek pénzt, ők kölcsönt adnak. Fontos leszögezni, hogy komoly, hiteles pénzintézetek nem a közösségi médiában vadásznak ügyfelekre.
Másfelől, ha valaki azt hinné, hogy a profilképek mögött kölcsönt kínáló természetes személyek állnak, ezzel kapcsolatban is fontos néhány dolgot tisztázni. Tény, hogy magánszemélyek is gyakran adnak kölcsön pénzösszegeket magánszemélyeknek, és ez a fajta hitelnyújtás a kamat megfizetésével együtt (is) szabályos, ha nem uzsorakamatról van szó, azaz a kölcsönt adó nem használja ki a másik személy kiszolgáltatott helyzetét. Viszont az említett hirdetéseknél könnyen ki lehet zárni azt, hogy magánszemély „kedveskedik” az interneten, hiszen kevesen rohangálnak több millió euróval a „farzsebükben”, s az is kizárt, hogy országhatárokon átnyúlva verőembereik szedik össze a be nem fizetett részletet.
A kamuprofilok képei elég zavarosak
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Próbálkoztunk az említett politikus képeit használó illetőnél is Whatsappon. Ő már kissé vehemensebben kérte a felsorolt dokumentumokat a személyes adatokkal, és kevésbé tűnt felkészültnek, amikor faggattuk.
Az úriember, aki beszélgetésünk során tegezőre váltott, elmagyarázta, hogy azért van szüksége munkatársunk minden adatára, hogy „érvényesíteni tudják” banki pénzalapjait, akármit is jelentsen ez. Míg az előző hirdető hagyta, hogy kihátráljunk az üzletből, illetve a beszélgetésből, ebben az esetben győzködéssel próbálkoztak.
Különös irányt vett a beszélgetés
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Hosszan lehetne sorolni, hogy mindkét lehetőség hány sebből vérzett, és mitől vált gyanússá. A szakemberek a téma kapcsán mindig kiemelik, hogy egyből gyanús, ha valaki már az elején a számlaszámunkat kéri. Normál esetben egy pénzintézetnek az első lépése, hogy bennünket és a munkaviszonyunkat leellenőrizze, és ha minden rendben, akkor esik szó folyósításról, utalásról, akkor kellenek a banki adataink. A csalók általában a személyi adatainkkal akarnak visszaélni.
Linkek, képek – mindent bevetnek, hogy kattintsak
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az ilyen csalókat érdemes Facebookon és Whatsappon is jelenteni. Többnyire az első platformon kezelik hatékonyan a panaszt, mert több bejelentés után a rendszer letiltja a hamis profilokat. Kölcsönt felvenni pedig akkor is csak bankból érdemes, ha a feltételek kedvezőtlenebbek, és a kamatlábak nagyobbak az interneten hirdetők kínálatánál.
Facebookos hirdetés alapján talált rá egy nyugdíjas arra a „befektetési lehetőségre”, amelyik részvények vásárlásával kínálta a befektetett összeg gyors és kockázatmentes megsokszorozását. Ehhez képest minden megtakarítását elveszítette.
Csütörtök hajnali 5 órakor egy égő házhoz riasztották a tűzoltókat Aradon. A lángok Buzsák negyedben, egy Caisului utcai családi házban csaptak fel.
Idén a hagyományos időponttól eltérően, november 10-én tartják a papjelöltek befogadásának szertartását Gyulafehérváron.
Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire – közölte szerda este a Hunyad megyei rendőrség.
Gyógyszerhiánnyal, illetve a gyógyszerárak elszabadulásával riogatnak a szakmai szervezetek, miután az EU új irányelve új környezetvédelmi intézkedéseket követel a gyógyszergyártóktól. Szakemberrel jártuk körül a romániai gyógyszerpiac anomáliáit.
Orosz Krisztofer Levente személyében magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek.
Az Arad Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) alkalmazottainak több mint 80 százaléka szerdán kétórás japán sztrájkba lépett, béremelést követelve.
A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát.
Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.
Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
szóljon hozzá!