Fotó: Pál Árpád
Egyes egészségügyi alkalmazottak bruttó fizetése megkétszereződött csütörtöktől, a kormány bértörvénye révén ugyanakkor a tanügyben is jelentős fizetésemelést hajtottak végre a hónap első napján.
2018. március 02., 10:112018. március 02., 10:11
A korábbi állapotokhoz képest elméletileg valóságos Kánaán köszöntött be csütörtökön az egészségügyben és a tanügyben, március első napjától ugyanis mindkét ágazatban jelentős mértékben emelkedtek, legalábbis első ránézésre, a bérek. A nyilvánosságra hozott összegeknek ugyanis egyelőre csak a bruttó értéke ismert, a bérkiegészítéssel kapcsolatban pedig még olyan sok a kérdőjel, hogy egyelőre nehezen lehet megbecsülni is, nettóban kifejezve mekkorák lesznek a juttatások áprilisban, amikor a közalkalmazottak kézhez kapják fizetésüket. A News.ro hírügynökség által közölt adatok szerint
Egy elsőéves rezidens orvos havi bruttó fizetése 2800 lej helyett 5700 lej lesz, másodéven 6100, harmadéven 6700, negyedéven pedig 7300 lej lesz a juttatás. A mentőszolgálatoknál dolgozó főorvosok több mint bruttó 13 ezer lejt fognak keresni, a negyed- és ötödéves rezidensek juttatása pedig 3500 lejről 7300 lejre emelkedik.
A klinikákon alkalmazott biológusok és vezető pszichológusok juttatása megközelíti az 5000 lejt, a nővérek bére megkétszereződik – bruttó 1725 lejről 3550 lejre nő –, míg a hordágyvivők és mosónők az eddigi 1700 lej helyett 2950 lejt fognak keresni. A kórházakban és mentőszolgálatoknál dolgozó orvosok fizetése bruttó 3900 lejre emelkedett csütörtöktől. Jócskán emelkednek a fizetések a kórbonctani és a törvényszéki orvostani intézeteknél is: egy főorvos az eddigi 9500 lejhez képest több mint 16 ezer lejt fog keresni, míg egy szakorvos juttatása 7500 lejről közel 13 ezer lejre emelkedik. A nyilvánosságra hozott értékek alapján ugyanakkor egy főgyógyszerész bruttó fizetése a korábbi 3750 lejről 5528 lejre növekszik.
A News.ro hírügynökség tájékoztatása szerint egy 25–30 éves munkaviszonnyal rendelkező pedagógus bruttó juttatása 4400 lejről 5300 lejre emelkedik.
Fotó: Veres Nándor
A felsőfokú végzettséggel és 1-es fokozattal rendelkező, legalább 40 éve tanító pedagógusok bruttó fizetése megközelíti március elsejétől a 6000 lejt, míg az ugyanezzel a képesítéssel rendelkező, 5 és 10 év közötti munkaviszonyú tanerők 4139 lejt fognak keresni. A pályán 20–25 éve levő egyetemi tanár 7200 lej helyett 8600 lejt fog keresni, eközben a rektorok fizetése meghaladja a 14 ezer lejt, a dékánok juttatása pedig megközelíti a 12 ezer lejt.
András Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház igazgatója ezzel kapcsolatban lapunknak azt nyilatkozta: még nagyon sok a tisztázatlan kérdés, az alapfizetésen felül járó pótlékokról például egyelőre nem tett említést a tárcavezető, így a kabinetnek a következő napokban sok felvetést meg kell válaszolnia. Hasonlóan óvatosságra intett Cseke Attila RMDSZ-es szenátor, volt egészségügyi miniszter, aki hangsúlyozta: természetesen szükség volt a bérkiegészítésre, de ez önmagában nem csodafegyver, ami megoldja a rendszer összes problémáját. Egyelőre az sem világos, hogy a kormány milyen forrásokból biztosítja a tetemes pluszköltséget.
Jól keresnek a közép-erdélyi megyékben
Továbbra is Bukarestben biztosítják a legnagyobb fizetéseket: a fővárosban tavaly az átlagbérek elérték a nettó 3116 lejt – számolt be a Ziarul Financiar gazdasági napilap a statisztikai intézet (INS) adataira hivatkozva. A lista ellentétes oldalán Teleorman megye található, ahol az átlagfizetés alig 1780 lej. Országos szinten a nettó átlagbér 2017-ben 2400 lejt volt, Románia megyében több mint felében azonban az érték a 2000 lejt sem éri el. Bukarest után az élvonalban erdélyi megyék szerepelnek: Kolozs megyében 2670, Temes és Szeben 2500, míg Brassó megyében 2400 lej volt tavaly a nettó átlagbér.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!