Tisztes távolság. Lekerülnek a székek az asztalról, a vendéglők többsége már régóta várja a mai nyitást
Fotó: Veres Nándor
Mindenképp mentőövet jelent a romániai vendéglátóipari egységeknek az, hogy hosszas huzavona után mától végre megnyithatják benti helyiségeiket is. Igaz, a félház csak félbevétel, így sokan aggódnak. Akad ugyanakkor, aki szerint inkább kellemetlen veszteségként kell leírni az elmúlt időszakot, nem pedig katasztrófaként.
2020. szeptember 01., 08:062020. szeptember 01., 08:06
2020. szeptember 01., 11:092020. szeptember 01., 11:09
Mától újra kinyithatnak az éttermek és kávézók belső terei, újra fogadhatnak közönséget a színházak és mozik, nagyobb lehet a magánrendezvényeken résztvevők száma, a klubok és bárok viszont zárva maradnak. Ahogyan várható volt, ezeket a szabályokat fogalmazza meg a kormányhatározat, amelyet hétfői ülésén fogadott el az Orban-kabinet, és ami mától lép hatályba. A határozatban megtaláljuk az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság által az elmúlt héten, a 43-as határozatban megfogalmazott ajánlásokat. Így
A megyei katasztrófavédelmi bizottságok ugyanakkor a fertőzöttek számának alakulása függvényében eltérő szabályokat alkalmazhatnak a megye különböző településeivel szemben. A dolgok hétfői állása szerint nem voltak olyan megyék, amelyekben nem jöhetne szóba a nyitás, települések viszont szép számmal akadnak. Országos viszonylatban amúgy a lakosság 0,74 ezreléke fertőzött, az 1 ezrelék felett található viszont Ilfov, Buzău, Bihar, Buzău megye, Bukarest, és az 1,3 ezreléket is meghaladja a fertőzöttek száma Prahova megyében a Graphs.ro statisztikája szerint.
Mint ismeretes, ezt az engedményt a vendéglátósok kérték, tegnapig a teraszokon is csak legtöbb 4 személy tartózkodhatott egy asztalnál, amennyiben nem egy háztartásban élnek. A bárok, klubok zárva maradnak, a mozik, színházak és más kulturális intézmények félházzal nyithatnak meg.
Nagyobb lehet viszont azoknak a száma, akik magánrendezvényeken vehetnek részt:
betartva az egészségügyi minisztérium által elfogadott szabályrendszert. A drive-in típusú rendezvényeken az egy gépkocsiban ülő személyek száma nem haladhatja meg a hármat, ha nem ugyanazon család tagjai. Keddtől a szerencsejáték-termek is megnyithatnak azokban a megyékben, ahol az elmúlt két hétben jegyzett új megbetegedések számának összege ezer lakosra számolva nem haladja meg az 1,5-öt.
Marcel Vela belügyminiszter a kormányülést követő sajtótájékoztatóján ugyanakkor bejelentette: még a hétfői nap folyamán kidolgozzák az egészségügyi, a gazdasági és a kulturális miniszter közös rendeletét a vendéglátóipar, a színházak és a mozik tevékenységének újraindításáról.
Az éttermek jó részének mentőövet jelent , hogy végre a benti helyiségekben is fogadhatnak vendégeket
Fotó: Veres Nándor
Már a múlt héten megkezdték az előkészületeket a nagyváradi Spoon vendéglőben. Mint Zsupon György, a Sebes-Körös partján található vendéglátóhely menedzserasszisztense hétfőn a Krónika megkeresésére elmondta, az asztal- és székkészletük felét eltávolították az étterem belső teréből, kimérték a kétméteres távolságokat. „Rendesen szellős lett a hely” – állapította meg a vendéglátóipari szakember. Kézfertőtlenítő berendezéseket eddig is biztosítottak a teraszra betérő vendégeknek, most gondolkodnak azon, hogy beszerezzenek-e még egyet.
Kérdésünkre, hogy mennyire sínylette meg az étterem a többhetes kényszerszünetet, majd azt, hogy mostanáig csak a teraszon fogadhattak vendégeket, Zsupon György úgy fogalmazott, túlzás lenne azt állítani, hogy megsínylették volna az elmúlt időszakot.
Mint minden történésnek, ennek az érmének is két oldala van. Összegezve: inkább kellemetlen veszteségként kell leírni ezt, nem pedig katasztrófaként” – osztotta meg velünk tapasztalatait a vendéglátós.
A kolozsvári Mikó étterem kapacitása szinte a felére csökken, hogy be tudják tartani a járványügyi óvintézkedéseket – mutatott rá megkeresésünkre Kovács Zsolt tulajdonos. Ugyanakkor hangsúlyozta, mentőöv volt a nyitás lehetősége, hiszen a teraszszezon egy-másfél hónap múlva lejár. A vállalkozó tapasztalatai szerint amúgy
„A teraszokon is tarthattak volna a vendéglátóipari egységek nagyobb rendezvényeket, ha tudták biztosítani a két méter távolságot az asztalok között, ám erre már alig volt igény. Ha a járvány előtt 60-70 fős polgári esküvőket, keresztelőket tartottak, most már ezeket szűk családi körben, legtöbb húsz meghívott részvételével szervezik” – irányította rá a figyelmünket Kovács Zsolt, aki szerint az emberek visszafogottan költekeznek, és nincs kedvük hosszú mulatságokhoz.
– részletezte az étterem-tulajdonos. Kérdésünkre beszélt ugyanakkor arról is, hogy aggódik, hiszen szeptember 1-től az állam már nem támogatja a kényszerszabadság intézményét, nem folyósítja az alkalmazottaknak az átlagbér 75 százalékát. „Magukra hagyták a vendéglátásban vállalkozókat: a szabályok miatt korlátozott kapacitással kell dolgoznunk, és így kellene kitermelnünk a költségeket, az alkalmazottak bérét” – ecsetelte az üzletember. Fájlalja, hogy
A Mikó étterem saját ingatlanban működik, ez megkönnyíti valamelyest a helyzetüket, mert amint Kovács Zsolt elmondta, azok közül, akiknek bérleti díjat kell fizetniük, sokan már korábban kénytelenek voltak bezárni.
Fotó: Facebook/Mikó Étterem
A székelyföldi vendéglátóipari vállalkozóknak is mentőövként jött a nyitás, hiszen hegyvidéken még a nyári hónapokban is hidegek az esték, nem megoldás a terasz. „Már most fáztak a vendégeink, fél tízkor mindig kiürült a terasz, holott még nem volt záróra” – osztotta meg velünk tapasztalatait Daragus Attila, a bálványosi Vár panzió és étterem tulajdonosa. A terasz másik hátránya elmondása szerint az volt, hogy a kinti élő zene zavarta azokat, akik korábban lepihentek. A vállalkozó ugyanakkor rámutatott,
Bálványoson különben már június elején felkészültek a vendéglők belső tereinek a megnyitására, most a szezon végén már nem számítanak akkora forgalomra, hogy ne tudnák betartani az előírásokat, a távolságot. Daragus Attila azért aggódik, mert a téli időszakban általában növekszik a felső légúti megbetegedések száma, és félő, hogy újra korlátozásokat vezetnek be, márpedig szerinte ha a téli szezonba újra elrendelik a vendéglők bezárását, az beláthatatlan következményekkel járhat az ágazatra nézve.
Megkésettnek tartja a kormány intézkedését Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátósok Egyesületének (SVESZ) elnöke, a Park szálloda és étterem tulajdonosa. Kifejtette,
„A nyitás nem azt jelenti, hogy jövő szombaton már esküvőt szerveznek az étteremben. Lassan, hónapok alatt indul be a forgalom, addig valahogy át kell vészelni” – részletezte Kovács István. Ezért is logikátlannak tartja, hogy a kormány szeptember 1-től már nem támogatja a kényszerszabadság intézményét. Hangsúlyozta, sokkal biztonságosabb egy étteremben, ellenőrzött körülmények között tartott rendezvény, mint amit vidéki házak udvarán tartottak kényszermegoldásként.
– összegzett Kovács István.
Fotó: 123RF
A kolozsvári Cuib (Fészek) étterem eközben még nem nyitja ki a belső tereit a lazítás napján, legalább egy hetet kivárnak. Tímár Krisztina társtulajdonos lapunknak elmondta, a kormány utolsó pillanatban szögezte le a szabályokat, ám még mindig nem egyértelmű, négyzetméterre számolva hány asztalnál lehet vendéget fogadni. Az sem biztos meglátása szerint, hogy ilyen körülmények között az embereknek lesz-e kedvük bemenni az étterembe. A Cuib terasza amúgy úgy működik, hogy előre kell asztalt foglalni, így tudják, hány vendégre számítanak, és biztosítani lehet a szabályok, a távolság betartását. Ezt a rendszert továbbra is fenntartják: ha több lesz a vendég, és foglalás nélkül is be szeretnének ülni az étterembe, akkor erre bent lesz lehetőség.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
szóljon hozzá!