Az épület alagsorában szörnyű körülmények között tartott személyeket találtak
Fotó: Digi24/Képernyőmentés
Marcel Ciolacu kormányfő sürgős beavatkozásra szólította fel az illetékes szerveket, miután kiderült: a Marosszentanna községhez tartozó Marosbárdoson működő gondozási központban bántalmazták, bezárták a betegeket.
2023. július 27., 22:472023. július 27., 22:47
2023. július 28., 00:232023. július 28., 00:23
A marosbárdosi rémségeket feltáró civil szervezet, a Jogi Erőforrások Központja (CRJ) csütörtök esti közleménye szerint a hatóságok két hete ellenőrzést tartottak a marosbárdosi intézményben, ám nem bukkantak rá a „szörnyűségek helyiségeire”. Először az alagsorban, egy műanyag függöny mögött négy, súlyos fogyatékkal élő személyt találtak építkezési és egészségügyi hulladékok, kidobott ruhák között, fekáliától, vizelettől, vértől mocskos matracokon, legyek által ellepve. A mozgásképtelen, néma áldozatok semmilyen segítségért nem tudtak folyamodni. Ekkor az aktivisták értesítették a rendőrséget, és amíg várták kiérkezésüket, újabb, mozgásképes betegre bukkantak.
Miután kiérkeztek a rendőrök és a mentősök, négy óra elteltével a konyhában felfedeztek egy kilincs nélküli ajtót, amelyre az volt írva, hogy építőanyagok. Az ajtót feltörve újabb helyiségeket fedeztek fel, és az egyikben, egy mindössze három négyzetméteres, sötét, levegőtlen szobában, egy ágyban két, súlyos állapotban lévő áldozat feküdt. Az oda vezető ajtót egy asztallal torlaszolták el, amelyre téglákat helyeztek.
A központ egyik betege arról számolt be, rendszerint megkötözték, verték, fenyegették őket a gondozók és az intézmény vezetői. A rendőrség tudatta: a központban talált 30 beteg közül 13 személyt kórházba szállítottak, a többieket más szociális intézményekbe helyezik át, egyiküket rokonai hazavitték.
A miniszterelnök csütörtökön Facebook-oldalán közölte: a Jogi Erőforrások Központja (CRJ) tájékoztatása alapján – mely eredetileg feltárta az idősotthonokban tapasztalt embertelen bánásmódot –
„Közelről figyelem a fejleményeket, hogy megbizonyosodjam róla: az áldozatok megfelelő ellátásban részesülnek, a vétkeseket pedig felelősségre vonják. Zéró tolerancia ilyen esetekben!” – írta bejegyzésében Ciolacu.
Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter szintén a közösségi oldalon közölte, hogy kexzdeményezte a Re-Min Egyesület gondozási központja működési engedélyének visszavonását.
– írta a tárcavezető, aki felszólította az országos szociális felügyelőséget (ANPIS), hogy indítson fegyelmi eljárást a vétkesek felderítése érdekében. Ugyanakkor a fogyatékkal élők jogait védő országos hatóságnak (ANPDPD) elrendelte, hogy vonják vissza a bárdosi Căsuța Lu'Min működési licencét.
A Maros megyei rendőr-főkapitányság a News.ro hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy csütörtökön délután a 112-es segélyhívó számon értesítették a hatóságokat, miszerint egy marosbárdosi ingatlan alagsorában embertelen körülmények között tartanak személyeket.
Egyes hírek szerint a Căsuța Lu'Min nevű szociális intézmény működési engedélyét még a hónap elején, az országszerte elvégzett ellenőrzések nyomán bevonták, azóta törvénytelenül működött.
Mint ismeretes, a voluntari-i idősotthonokban feltárt szörnyű visszaélések után a hatóságok szinte az ország valamennyi, időseket, gyermekeket és fogyatékkal élőket gondozó központjában ellenőrzéseket tartottak, amelyek nyomán csaknem félszáz büntetőeljárást indítottak, több mint száz intézmény működési engedélyét felfüggesztették.
Összesen 47 büntetőeljárást indítottak a nyomozó hatóságok az időseket, gyermekeket és fogyatékkal élőket gondozó központokban végzett ellenőrzések nyomán – számolt be csütörtökön a kormányszóvivő.
Egyébként a marosbárdosi Căsuța Lu'Min nevű gondozási központ honlapjára kattintva idilli hangulat, szívhez szóló szövegek, modern körülményekről tanúskodó képek láthatók. A működtetők „missziójukban” azt hirdetik, hogy „családi környezetet megközelítő” körülményeket biztosítanak azoknak a felnőtteknek, akik testi, pszichés vagy mentális felépülésre, fejlődésre szorulnak bizonyos függőségi vagy fogyatékkal élést eredményező helyzetekben.
A marosbárdosi Căsuța Lu'Min nevű gondozási központ
Fotó: Casutalumin.ro
A honlapon rábukkantunk egy július 11-én keltezett sajtóközleményre is, melyben a Re-Min Egyesület vitatja, cáfolni akarja működési engedélyük felfüggesztését. Az írás szerint a kilenc kiszállt hatóság közül az egyik „minősíthetetlen hibát” követett el azzal, hogy kilenc férőhelyesként könyvelte el az éppen 28 ápoltat gondozó intézményt, miközben a központ a működtetők szerint 40 férőhelyes. Egyúttal mellékelték idén májusban megkapott ideiglenes működési engedélyüket, amely egy évig érvényes, és amelyet a kiadó hatóság a közlemény megszületéséig nem vont vissza az egyesület szerint.
Egyébként a Maros megyei hatóságok július 18-ai tájékoztatása szerint az egy héten át tartó ellenőrzések nyomán a megyében egyetlen szociális otthon működési engedélyét függesztették fel: a marosvásárhelyi Somostetőn működő, fogyatékos személyeket gondozó központét, amely idén tavasszal nyílt meg.
A Székelyhon tájékoztatása szerint ott összesen 26 bentlakó volt, többnyire szellemi sérültek, Máramaros és Kovászna megyéből. Itt az ellenőrzés során a felügyelők úgy ítélték meg, hogy nincsenek jó körülmények biztosítva számukra, ezért a két említett megye szociális igazgatóságának segítségével elszállásolták őket a lakhelyükhöz közelebb levő szociális otthonokban.
Biztonságosak a Maros megyében működő szociális otthonok, ahol árva gyermekeket nevelnek, időseket és sérülteket gondoznak – összegezte a múlt heti ellenőrzéseken tapasztaltakat Nagy Zsigmond Maros megyei alprefektus.
Marosbárdos néhány kilométerre található Marosvásárhelytől, közigazgatásilag Marosszentannához tartozik. A községet mintegy harminc százalékban magyarok lakják, Bárdoson a több mint félezer lakos négy százaléka vallotta magát magyarnak még a korábbi, 2011-es népszámláláson.
A „rémségek otthonaiban” feltárt helyzet rendezését, valamint az időseket, gyermekeket és fogyatékkal élőket ellátó központok engedélyezését szabályozó törvények módosítását sorolta legsürgősebb tennivalói közé az új román munkaügyi miniszter.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!