Gulyás Gergely kiemelte: a Sapientiát a román állam támogatása nélkül alapították
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Erős bástyánk nékünk címmel a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemről szóló dokumentumfilmet mutattak be kedd este Budapesten.
2022. március 30., 07:322022. március 30., 07:32
A vetítés előtt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy történelmi tett volt a felsőoktatási intézmény létrehozása, amely ma a legjobb egyetemek közé tartozik Romániában.
„A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet a román állam támogatása nélkül alapították” – emelte ki, hangsúlyozva, a felsőoktatási intézmény segít a szülőföldjükön boldogulni akaró embereknek, hogy helyben szerezzenek diplomát.
– fogalmazott a miniszter. Köszönetet mondott mindenkinek, aki azért dolgozik, hogy működhessen a felsőoktatási intézmény.
Amíg Magyarországnak polgári kormánya van, addig nem fog megszűnni a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem támogatása – hangoztatta Gulyás Gergely. Úgy vélekedett, hogy a felsőoktatási intézmény már a létrehozásakor is elsősorban a reményt jelentette, és azóta is ezt képviseli. Azt mondta, a rendszerváltoztatás idején abban bíztak, hogy a kommunista diktatúra végével nem csupán a diktatúra szűnik meg, hanem az az elnyomás is, amely „egyenesen következett a kisebbségi létből”.
Sajnos azonban ezek az álmok hamar szertefoszlottak – fogalmazott.
Gulyás Gergely azt mondta, egyértelművé vált: a magyar állam segítségére is szüksége van az erdélyi magyarságnak ahhoz, hogy megmaradjon.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány alapítója úgy vélekedett, hogy
Azt mondta, hogy hálásnak kell lenni az egyetemért dolgozóknak, a felsőoktatási intézmény alapítása és működtetése ugyanis sok áldozatot követelt. A politikus azt hangoztatta, hogy számára a nemzeti összetartozás erejét mutatja a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, azt bizonyítja, hogy létezik folytonos magyar nemzetpolitika.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány alapítója
Fotó: Erős bástyánk nékünk
Németh Zsolt megjegyezte: bízik benne, hogy ötödik Orbán-kormány is lesz, majd kijelentette: odafigyelnek a külhoni magyarokra, akik számíthatnak rájuk. „A nemzeti összetartozás ereje sok intézkedésben megnyilvánul” – vélekedett. A külügyi bizottság fideszes elnöke ugyanakkor aláhúzta: a Sapientia volt a magyar kormány első olyan jövőbe mutató programja, amely „egyértelműen bizonyította, hogy vannak eszközeink, és hogy tudunk nagy léptékben gondolkodni”.
A felsőoktatási intézmény volt az első nagy megvalósult álom, amelyet remélhetőleg még sok követ majd” – hangoztatta Németh Zsolt.
Dávid László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem szenátusának elnöke úgy fogalmazott:
Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora a filmbemutatón
Fotó: Erős bástyánk nékünk
Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora szerint kijelenthető, hogy már létezik önálló, az erdélyi közösség kezében lévő magyar felsőoktatás.
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke úgy fogalmazott, hogy a felsőoktatási intézmény húszéves történetében a hit, az erő és az eltökéltség játszotta a főszerepet.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
szóljon hozzá!