Kovács Péter és Zilahi Csaba
Fotó: Facebook/KolozsvariUnnepiKonyvhet
Látványos tömeg gyűlt össze a kolozsvári Bánffy-palota udvarán csütörtök este, hogy meghallgassák Zilahi Csaba Erdélyi magyaRock 1970–2010 című kötetének koncerttel egybekötött bemutatóját. A könyv, mely az Újságcikkek, interjúk, tények az erdélyi magyar rockzenekarokról alcímet viseli, hiánypótló zenetörténeti csemege, „mérföldkő”.
2022. június 10., 20:162022. június 10., 20:16
Ahogy az Erdélyi magyaRock 1970–2010 című kiadvány szerzőjével, Zilahi Csabával beszélgető Kovács Péter is rámutatott, igencsak rocker társaság gyűlt össze a Kolozsvári Ünnepi Könyvét első estéjén a Bánffy-palotában, sokakon látszott a rockzene szeretete. Kovács Péter, a Kolozsvári Rádió főszerkesztője, az RMDSZ volt ügyvezető elnöke a kötethez kapcsolódó beszélgetést három részre tagolta: az első részben villámkérdések, illetve villámválaszok által igyekezett bemutatni a szerzőt, a másodikban az erdélyi rock történetéről, az utolsóban pedig konkrétan a kötetről faggatózott.
A szerzőről, aki 32 éve rádiós újságíró, szerkesztő, azt tudtuk meg, hogy fiatalon zenészi babérokra is tört: gitározott, gitáros szeretett volna lenni, ám végül a könyvet, a tanulást, az egyetemet választotta. Szereti a CFR-t, a sört és az LGT-t, nagy „koncerthiányossága” egy Rammstein-fellépés, megélt koncertélményeit pedig sokáig tudná sorolni, Edda, Beatrice és LGT is van közöttük. A zenei világ sok fontos, kiemelkedő alakjával interjúzott már Bródy Jánostól Benkő Lászlóig.
Hiába lett a rendszerváltás után Romániában is szabadabb a világ, több a lehetőség, mivel nem volt egy kiépített rendszer menedzserekkel, kiadókkal és egyéb velejáróval, még a kilencvenes években is döcögős volt a rockzenész karrier.
Fotó: Facebook/KolozsvariUnnepiKonyvhet
Arra a kérdésre, hogy vannak-e az erdélyi magyar rocknak sajátos vonásai, Zilahi Csaba kifejtette,
Egy másik jellegzetesség, hogy van egy regionális megosztottsága, főleg a nyolcvanas évektől „régiósodott” a műfaj. Azaz a Kolozsváron nagyon ismert és kedvelt együttest nem ismerték mondjuk Háromszéken, a csíkszékiről pedig nem hallottak Marosvásárhely környékén. Ezt a régiók szerinti tagolódást a könyv szerkezete is követi: a bemutatott zenekarok nem ábécé sorrendben, hanem előbbi elv mentén szerepelnek benne.
A több mint 250 oldalas, fényképekkel gazdagon illusztrált könyv, bár felsorakoztatja az 1970 és 2010 között létező legfontosabb zenekarokat, ahogy a szerző is megfogalmazta, igyekszik nem lexikonszerű lenni. Nemcsak száraz leírásokat tartalmaz, hanem visszaemlékezéseket, újságcikkeket, szórakoztató történeteket is, illetve a zenekarokon túl szó esik tehetségkutatókról, érintőlegesen fesztiválokról is.
A szerző azt is elmondta, hogy olyan zenekarokat válogatott be, amelyek „letettek valami marandandót az asztalra”, voltak saját számaik, fennmaradtak utánuk lemezek, felvételek. A beszélgetést koncert követte, a kolozsvári Knock Out együttes és vendégei: Borza Péter, Rottenstein Róbert és Totu Rareș léptek fel.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!