Kevesebb, de nagyobb kapacitású napelempanelt telepítenek majd. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Az Arad megyei Nagypél (Pilu) és Ottlaka (Grăniceri) önkormányzatai teljesítették a rájuk háruló valamennyi formalitást, és kiadták az összes engedélyt a két település külterületén tervezett napelempark megépítéséhez. A mintegy 800 millió eurós magánberuházás, amely több mint ezer hektáron terül el és 1044 MW teljesítményű, Európa legnagyobb napelemparkja lesz. A munkálatok megkezdését hátráltatta az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete által indított kereset, de úgy tűnik, hogy a természetvédők és a kivitelező megegyezésre jutottak.
2025. január 09., 18:372025. január 09., 18:37
2025. január 09., 18:382025. január 09., 18:38
A román–magyar határ mentén fekvő két település önkormányzata még decemberben végzett a rájuk háruló feladatokkal, most már a beruházón a sor, hogy nekilásson a munkának – mondta Claudiu Bătrînuț, Ottlaka polgármestere. Az elöljáró csütörtökön azt nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek, hogy tavasszal vagy a nyár elején megkezdődhetnek a napelempark építési munkálatai, és az eddigiekhez képest több beruházás körvonalazódik, olyan értelemben, hogy a fotovoltaikus telep más cégeket is a környékre vonzott, például egy nagykapacitású szerverparkot is létesítenek, amely az „áramfarm” által megtermelt villamos energia egy részét fogja felhasználni.
A beruházó a napelemparkokra, szélerőművekre és zöldhidrogénre szakosodott Monsson nemzetközi óriás romániai leányvállalata, amely állami támogatás nélkül, önerőből, illetve bankihitelekből finanszírozza a kivitelezést. A Monsson Arad megyében további beruházásokat tervez:
Az ottlakai–nagypéli fotovoltaikus park építésén közel ezer személyt foglalkoztatnának, a beüzemelés után pedig mintegy 200 állandó munkahelyet létesítenek, ennyien dolgoznak majd a működtetésén és karbantartásán.
A napelempark tervét 2022 őszén jelentették be, de a munkálatok megkezdését hátráltatta egy bírósági eljárás, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete indított el, megtámadva a tervezett beruházás környezetvédelmi engedélyét.
számos őshonos és vándormadár telelő- vagy átmeneti pihenőhelye.
Nem kezdhették meg az Európa legnagyobb napelemparkjaként beharangozott fotovoltaikus park építését az Arad megyei Ottlaka és Nagypél területén, mert a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) a bíróságon támadta meg a környezetvédelmi engedélyt.
Márk-Nagy János, a szatmári EKE-elnök korábban azt nyilatkozta a Krónikának: el akarják érni, hogy a madárvilág és a természet érdeke ne sérüljön, de ha a kivitelező garanciákat kínál erre, elállnak a keresettől.
Első fokon a Szatmár Megyei Törvényszék elutasította az EKE keresetét, illetéktelenségre hivatkozva, viszont a Nagyváradi Fellebbviteli Bíróság helyt adott a természetjárók fellebbezésének, és visszautalta az ügyet első fokra. A tárgyalást tavaly november derekára tűzték ki, viszont felfüggesztették, az igazságszolgáltatás figyelembe vette az EKE és a beruházó közötti megállapodást.
Claudiu Bătrînuț ottlakai polgármester ugyanakkor azt mondta az Agerpresnek, hogy a Monsson kevesebb, de nagyobb kapacitású napelempanelt fog telepíteni, de ezt nem környezetvédelmi szempontokkal, hanem a „technológia fejlődésével” magyarázta.
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!