Florin Birta polgármester és Böcskei László megyés püspök a Szent László-szobor makettjével, amely jelenleg a római katolikus püspöki palotában tekinthető meg / Archív felvétel
Fotó: Nagyváradi Polgármester Hivatal
Az év második felében, de nem augusztus vége előtt – jelentette ki Böcskei László megyés püspök, amikor a Krónika arról faggatta, hogy mikor várható Szent László lovas szobrának felavatása. Olyan körülmények között, hogy már javában zajlik a talapzat megépítése a nagyváradi várban, és a helyi román sajtó nemrég azt írta, hogy valószínűleg már júniusban állni fog az amúgy már elkészült alkotás.
2023. május 18., 21:432023. május 18., 21:43
Aki mostanában betért a nagyváradi várba, láthatta, hogy javában épül Szent László király (1077–1095) lovas szobrának a talapzata. Így jogosan merül fel a kérdés, hogy mikor állhat az általa alapított és nyughelyéül szolgáló középkori várban a városalapító lovagkirály szobra. Elsőként a román nyelvű helyi Bihon.ro hírportál bocsátkozott jóslatokba, azt írták, egészen biztos, hogy még a nyáron, valószínűleg a június 19–25. között éppen a várban zajló Szent László Napok idején fogják felavatni.
Ezt az információt azonban a Krónika megkeresésére mind Böcskei László római katolikus megyés püspök, mind Zatykó Gyula, a kulturális fesztivál főszervezője, egyben Florin Birta nagyváradi polgármester tanácsadója cáfolta.
Rámutatott: a szobor talapzata valóban készítés alatt áll, ezt a munkát a helyi polgármesteri hivatal vállalta fel és folytatja.
– válaszolta a Krónikának a megyés püspök, amikor arról faggattuk, hogy szóba jöhet-e esetleg június 27., Szent László napja, vagy július 29., a lovagkirály halálának évfordulója. „Amikor a polgármesteri hivatallal véglegesíteni fogjuk a szoborral kapcsolatos események idejét, közölni fogjuk a sajtóval is” – jelentette ki Böcskei László.
Márciusban kezdődik meg a váradi várban Szent László király (1077–1095) lovas szobra talapzatának az építése, és a köztéri műalkotás még az idén a helyére kerül – jelentette be a Bihar Megyei Műemlékvédő Alapítvány.
Mint ismeretes, a szoborállítás ötlete még 2017-ben, Szent László szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából született meg. Ugyan a mostani helyválasztás mellett szól, hogy a vár szorosan kapcsolódik Szent László életéhez, a Körös-parti város lakosai 8000 aláírással nyomatékosítva is kérték, hogy a városalapító lovagkirály szobra a korábban az ő nevét viselő főtéren kapjon helyet, ám kérésüket Ilie Bolojan akkori polgármester elutasította.
A nagyváradi várban állítják fel Szent László lovas szobrát a városháza és a római katolikus püspökség együttműködése nyomán.
A köztéri műalkotás elkészítésének költségeit a római katolikus püspökség vállalta, a talapzat megépítésének költségeit, illetve a szállítás és az elhelyezés kiadásait pedig a nagyváradi városháza állja.
Deák Árpád szobrászművész a szobor makettjével / Archív felvétel
Fotó: Varadinum Kulturális Alapítvány
A szoborállítás időpontjáról az előzetes bejelentések értelmében a műalkotást megrendelő római katolikus püspökség és a váradi polgármesteri hivatal fog dönteni. Úgy tudjuk, hogy a dátumot a püspökség fogja kijelölni. A várban amúgy Szent László magyar királynak egykor két szobra is állt, a 14. századi álló és lovas szobor a híres kolozsvári Márton és György mesterek munkája volt, akik a prágai Szent György-szobrot is készítették.
A váradi vár feltárásának alapembereként dolgozó Mihálka Nándor régésszel az Árpád-kori és az erdélyi fejedelemségek korát megörökítő nagyváradi történelmet jártuk körül, amely a felújított várban és a vármúzeumban vár bemutatásra.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!