Florin Birta polgármester és Böcskei László megyés püspök a Szent László-szobor makettjével, amely jelenleg a római katolikus püspöki palotában tekinthető meg / Archív felvétel
Fotó: Nagyváradi Polgármester Hivatal
Az év második felében, de nem augusztus vége előtt – jelentette ki Böcskei László megyés püspök, amikor a Krónika arról faggatta, hogy mikor várható Szent László lovas szobrának felavatása. Olyan körülmények között, hogy már javában zajlik a talapzat megépítése a nagyváradi várban, és a helyi román sajtó nemrég azt írta, hogy valószínűleg már júniusban állni fog az amúgy már elkészült alkotás.
2023. május 18., 21:432023. május 18., 21:43
Aki mostanában betért a nagyváradi várba, láthatta, hogy javában épül Szent László király (1077–1095) lovas szobrának a talapzata. Így jogosan merül fel a kérdés, hogy mikor állhat az általa alapított és nyughelyéül szolgáló középkori várban a városalapító lovagkirály szobra. Elsőként a román nyelvű helyi Bihon.ro hírportál bocsátkozott jóslatokba, azt írták, egészen biztos, hogy még a nyáron, valószínűleg a június 19–25. között éppen a várban zajló Szent László Napok idején fogják felavatni.
Ezt az információt azonban a Krónika megkeresésére mind Böcskei László római katolikus megyés püspök, mind Zatykó Gyula, a kulturális fesztivál főszervezője, egyben Florin Birta nagyváradi polgármester tanácsadója cáfolta.
Rámutatott: a szobor talapzata valóban készítés alatt áll, ezt a munkát a helyi polgármesteri hivatal vállalta fel és folytatja.
– válaszolta a Krónikának a megyés püspök, amikor arról faggattuk, hogy szóba jöhet-e esetleg június 27., Szent László napja, vagy július 29., a lovagkirály halálának évfordulója. „Amikor a polgármesteri hivatallal véglegesíteni fogjuk a szoborral kapcsolatos események idejét, közölni fogjuk a sajtóval is” – jelentette ki Böcskei László.
Márciusban kezdődik meg a váradi várban Szent László király (1077–1095) lovas szobra talapzatának az építése, és a köztéri műalkotás még az idén a helyére kerül – jelentette be a Bihar Megyei Műemlékvédő Alapítvány.
Mint ismeretes, a szoborállítás ötlete még 2017-ben, Szent László szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából született meg. Ugyan a mostani helyválasztás mellett szól, hogy a vár szorosan kapcsolódik Szent László életéhez, a Körös-parti város lakosai 8000 aláírással nyomatékosítva is kérték, hogy a városalapító lovagkirály szobra a korábban az ő nevét viselő főtéren kapjon helyet, ám kérésüket Ilie Bolojan akkori polgármester elutasította.
A nagyváradi várban állítják fel Szent László lovas szobrát a városháza és a római katolikus püspökség együttműködése nyomán.
A köztéri műalkotás elkészítésének költségeit a római katolikus püspökség vállalta, a talapzat megépítésének költségeit, illetve a szállítás és az elhelyezés kiadásait pedig a nagyváradi városháza állja.
Deák Árpád szobrászművész a szobor makettjével / Archív felvétel
Fotó: Varadinum Kulturális Alapítvány
A szoborállítás időpontjáról az előzetes bejelentések értelmében a műalkotást megrendelő római katolikus püspökség és a váradi polgármesteri hivatal fog dönteni. Úgy tudjuk, hogy a dátumot a püspökség fogja kijelölni. A várban amúgy Szent László magyar királynak egykor két szobra is állt, a 14. századi álló és lovas szobor a híres kolozsvári Márton és György mesterek munkája volt, akik a prágai Szent György-szobrot is készítették.
A váradi vár feltárásának alapembereként dolgozó Mihálka Nándor régésszel az Árpád-kori és az erdélyi fejedelemségek korát megörökítő nagyváradi történelmet jártuk körül, amely a felújított várban és a vármúzeumban vár bemutatásra.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
szóljon hozzá!