Fotó: Nagyváradi Polgármester Hivatal
A nagyváradi várban állítják fel Szent László lovas szobrát a városháza és a római katolikus püspökség együttműködése nyomán. Florin Birta polgármester és Böcskei László megyés püspök pénteken sajtótájékoztató keretében számolt be a szoborállítási tervekről, a kivitelezés részleteiről, illetve arról, hogy az emlékművet a vár nyugati felében állítják fel, abban az erődítményben, ahol az elmúlt évszázadokban két hasonló szobor is állt.
2022. február 18., 17:352022. február 18., 17:35
2022. február 18., 17:382022. február 18., 17:38
„Úgy vélem, hogy történelmi igazságot teszünk a nagyváradi vár alapító királyával, ez úton is gratulálok a római katolikus püspökségnek és a püspök úrnak a kezdeményezéshez. A szobor visszaállítása a normalitás felé mutató gesztus, mely által hangsúlyozzuk Nagyvárad multietnikus és multikulturális voltát is – hangsúlyozta Florin Birta polgármester a városháza szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint. –
Városunk egyik jellegzetessége, hogy itt – sok nagy múltú európai várossal ellentétben – négy érsekség is jelen van: ortodox, római katolikus, görög katolikus és református. Ez a projektünk tulajdonképpen része annak, hogy megerősítsük azt a sokszínűséget, mely egyedivé és vonzóvá tesz bennünket”.
Fotó: Nagyváradi Polgármester Hivatal
A nagyváradi vár a partiumi város fontos, európai forrásokból restaurált műemléke. A felújítási munkálatok eddig négy finanszírozási szerződés keretében folytak: három a Regionális Operatív Program, egy pedig egy magyar–román együttműködés keretében. A jövőben még terveznek pályázatokat benyújtani, mind a Regionális Operatív Program, mind pedig az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében.
A várban Szent László magyar királynak (1077–1095) egykor két szobra is állt, a 14. századi álló és lovas szobor a híres kolozsvári Márton és György mesterek munkája volt, akik a prágai Szent György-szobrot is készítették.
Az 5,3 méter magas szobor Deák Árpád szobrászművész mintája alapján készült el, a bronzöntést Ovidiu Petroman végezte az Arad megyei Zimándújfaluban, az Artcast nevű műhelyben.
Böcskei László megyés püspök a sajtótájékoztatón felidézte, hogy a szoborállítás ötlete még 2017-ben, Szent László szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából született meg. Kiemelte, a mostani helyválasztást az indokolta, hogy a vár szorosan kapcsolódik Szent László életéhez.
„Tulajdonképpen itt élt a művészetek, a kultúra, a jog és a spiritualitás népszerűsítőjeként, ezáltal hozzájárulva ahhoz, hogy Nagyvárad felkerüljön Európa térképére.
A szobor néhány napon belül megérkezik a városba, és a város kulturális örökségének részévé válhat” – mondta a katolikus püspök.
Mint ismeretes, korábban aláírásgyűjtés indult annak érdekében, hogy a szobrot Nagyvárad főterén állítsák fel, a mintegy 8000 kézjeggyel megtámogatott beadványt azonban Ilie Bolojan akkori polgármester elutasította.
Jól haladnak a nagyváradi vár külső falának felújítási munkálatai: félénél tart az uniós támogatással megvalósuló beruházás. Ennek keretében a Csonka és Bethlen-bástyát, illetve a körülöttük lévő várfalszakaszokat restaurálják, építik újjá.
A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyházai Medve-barlangot. A turistalátványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének több mint felére.
Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be április 8-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
szóljon hozzá!