Újabb vírusnyomás. Az enyhe tünetek ellenére is gondot okozhat, ha hirtelen sokan megfertőződnek
Fotó: Beliczay László
Jó hír, hogy az omikron a veszélyeztetett embereknél, a nem oltott, idős vagy krónikus betegségben szenvedőknél is enyhébb tüneteket okoz, kisebb a kórházba kerülés esélye, azonban így is nagy gondokat okozhat a társadalomban, a gazdaságban – jelentette ki lapunknak Fejér Szilárd kutató, aki szerint már beköszöntött az ötödik járványhullám.
2022. január 01., 12:252022. január 01., 12:25
Elkezdődött az ötödik hullám – véli Fejér Szilárd vegyészkutató arra alapozva, hogy már napok óta megállt az esetszámok csökkenése Romániában is. A Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője szerint borítékolható, hogy ezt a hullámot a koronavírus omikron variánsa okozza. A napokban már volt két Maros és egy Kovászna megyei omikron-gyanús mintájuk, melyeket elküldtek szekvenálásra.
A kutató lapunknak elmondta,
Az esetszámokat nem lehet előre megtippelni, de ha hirtelen sok ember megfertőződik, elérheti a napi 25 ezret, amiről Adriana Pistol, a Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ igazgatója beszélt. Ezt az esetszámot nagy vonalakban az országos tesztelési kapacitás teljes kihasználásával lehet kimutatni, tehát ezen felül már nem lehet látni, mi történik. Azonban az enyhe tünetek ellenére is
akadozhat a társadalom, a gazdaság normális működése. Az enyhe tüneteket produkáló személyek is karanténba kerülnek, ez nagy számú megbetegedés esetén károkat tud okozni.
Karácsonykor világszerte mintegy nyolcezer repülőjáratot töröltek, a légitársaságok arra hivatkoztak, hogy a munkatársaik karanténba kerültek, mert megfertőződtek a koronavírus omikron variánsával.
– figyelmeztetett Fejér Szilárd. A forgatókönyvek szerint tizedannyian szorulnak majd kórházi ellátásra, mint a delta-hullámban, de ha tízszer annyian fertőződnek meg, ugyanott tartunk majd a kórházak leterheltségét illetően.
Az ötödik, omikron-hullám alakulása attól függ, megtesszük-e a megfelelő óvintézkedéseket, sikerül-e elhúzni a járványhullámot, hogy ne betegedjenek meg egyszerre sokan – részletezte Fejér Szilárd. Mindig is az időnyerés volt a cél, ám ez eddig nem sikerült Romániának. Ilyenkor fontosabb az elővigyázatosság, és amit látunk a magas oltottsággal rendelkező országokban, egyáltalán nem biztos, hogy nálunk is érvényes lesz.
„Jobb eséllyel indulunk, ha már átestünk a fertőzésen, vagy megkaptuk az oltás legalább két dózisát. Aki eddig nem kérte a harmadik oltást, most tegye meg. A »booster« nemcsak azért számít, mert felpumpálja az antitestmennyiséget, hanem mert elvileg szélesíti annak a spektrumát. Az emlékeztető oltás nem azt teszi, hogy a második oltás után megjelent antitestek többszörösét fejleszti ki hatására a szervezet, hanem ezek valamennyivel változatosabbak is, tehát jobban tudnak bármilyen variánsra kapcsolódni, és semlegesíteni az omikront is” – ismertette a szakértő. Aki eddig nem esett át a fertőzésen, annak az ötödik hullámban nem sokat ér az oltás első dózisa, de aki már volt beteg, és most kéri az első vakcinát, annak segít.
Az omikron enyhébb tüneteket okoz, emiatt pedig sokan úgy viszonyulnak ehhez a hírhez, mintha jó dolog lenne, ha végigsöpörne rajtunk az omikron-hullám: „hurrá”, mindenkinek lesz immunitása; mintha egy élő, gyengített vírussal oltották volna be a lakosságot – idézett egyes véleményeket Fejér Szilárd. Azonban megjegyezte: bár sokan alig várják, hogy „természetesen immunizálódjanak”, sok szakember szerint az omikron nem egy élő, gyengített vírusvakcina.
– szögezte le a kutató.
A betegség lefolyásának súlyossága attól függ, mennyi vírus jut be a szervezetbe: ez a mennyiség a védőoltás esetében ismert, a megfertőződéskor viszont nem. Természetes megfertőződés esetén, ha valakit szembeköhög egy maszk nélküli fertőzött személy, nagyobb dózist kap, mintha maszkban történt volna ugyanez, tehát a védőmaszk használata továbbra is segít.
A megfertőződés és a súlyos szövődmények kialakulásának esélye azoknál nagyobb, akik nem oltatták be magukat, és eddig nem is estek át a betegségen. Fejér Szilárd továbbra is a vakcinát találja a megoldásnak, fontos a harmadik, emlékeztető dózis. Javasolja továbbá, hogy a munkáltatók szerezzenek be FFP2/3-as maszkokat, és követeljék meg az alkalmazottaktól ezek használatát olyan légtérben, ahol nem lehetséges a szellőztetés, vagy sok ember dolgozik egymáshoz közel.
Ha valaki érintkezett igazoltan fertőzött személlyel, az utolsó kontaktustól számított 2–3 napon belül kérje a tesztelését a közegészségügyi hatóságtól. Úgy tűnik, az omikron lappangási ideje rövidebb, mint a delta-variánsé. „Ha megfertőződtünk, ne pánikoljunk, statisztikailag kevés az esélye, hogy súlyosbodjon az állapotunk. Hozzuk ki a helyzetből a maximumot, folyamatosan monitorozzuk a saját és más fertőzött családtagjaink egészségi állapotát, és használjuk rendszeresen a pulzoximétert. Ha a szaturáció 92 százalék alá esik, azonnal konzultáljunk egy orvossal, vagy hívjunk mentőt. A súlyos betegséget jó eséllyel lehet kezelni, ha idejében kórházba kerül a személy, és nem várja meg otthon, amíg teljesen tönkremegy a tüdeje” – tanácsolja Fejér Szilárd.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!