Boné Ferencnek valamivel kevesebb mint 20 év börtönbüntetést kell letöltenie
Fotó: Boné Ferenc/Facebook
Elutasította a Kolozs megyei táblabíróság a minősített emberölés miatt elítélt Boné Ferenc fellebbezését, és helyben hagyta a törvényszék alapfokú ítéletét, amely 21 év három hónap letöltendő börtönbüntetéssel sújtotta a barátnője életét kioltó egykori egyetemi oktatót. A pénteken kihirdetett végleges ítélet szerint a büntetésből levonják azt a másfél évet, amit Boné előzetes letartóztatásban töltött.
2023. november 03., 14:102023. november 03., 14:10
2023. november 03., 16:592023. november 03., 16:59
Végleges ítéletet hirdetett pénteken a Kolozs megyei ítélőtábla a barátnőjét, Molnár Beátát tavaly meggyilkoló Boné Ferenc büntetőperében. A táblabíróság honlapján pénteken kora délután közzétett verdikt elutasította az aradi származású, de tette elkövetéséig Kolozsváron élő volt egyetemi tanár fellebbezését. A táblabíróság közölte, hogy a büntetésből levonnak egy 24 órás őrizetbe vételt Boné korábbi büntetőperéből (amikor fizikailag bántalmazta egy korábbi barátnőjét), továbbá ebben a büntetőügyben a 2022. május 27-én elrendelt előzetes letartóztatásának a végleges ítélet kihirdetéséig érvényes időtartamát, azaz egy év hat hónapot.
Máté András Levente, az áldozat, Molnár Beáta családjának védőügyvédje lapunknak a végleges határozat kapcsán elmondta, hogy a táblabíróság megtartotta az alapfokon kiszabott ítéletet, amely a büntető törvénykönyv alapján a maximálisan kiszabható börtönbüntetéssel sújtotta a gyilkosság elkövetőjét. „Mostantól kezdődik az ítélet végrehajtása” – állapította meg a Krónikának a kolozsvári ügyvéd. A Kolozs megyei ítélőtábla – ahol az alapfokon eljáró törvényszékkel szemben már nem rendeztek tárgyalást – háromszor halasztotta a végleges ítélet kihirdetését, legutóbb csütörtökön péntekre. A bíró mindannyisszor arra hivatkozott, hogy nem volt ideje ítélkezni.
Meghozta az ítéletet a Kolozs megyei Törvényszék a barátnője életét tavaly kioltó Boné Ferenc ügyében, 20 év letöltendő börtönbüntetést kapott a volt egyetemi oktató.
Boné Ferencet a Kolozs megyei Törvényszék idén július 11-én kihirdetett ítéletében összesen 21 év három hónap letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta barátnője meggyilkolásáért. Az ügyészség javaslatának eleget téve a törvényszék 20 év börtönre ítélte emberölésért Bonét, ezzel egy időben visszavonta a volt egyetemi oktató 1 év 3 hónapos, egy korábbi incidens miatt súlyos testi sértés miatt kiszabott börtönbüntetése felfüggesztését, így halmazati büntetésként Bonénak 21 év 3 hónapot kell leülnie az alapfokú ítélet értelmében.
A Kolozs megyei táblabíróság pénteken hirdette ki a végleges ítéletet a büntetőperben
Fotó: Képernyőmentés
Mivel az ítéletéből levonják azt az időtartamot, amelyet előzetes letartóztatásban töltött elfogása, 2022. május 27-e és a jogerős ítélet kihirdetése között, a 44 éves férfinak valamivel kevesebb mint húsz évet kell leülnie. Bonét egyébként jelenleg a szamosújvári börtönben tartják fogva, de kérheti, hogy büntetését a lakcíméhez legközelebbi fegyházban hajtsa végre; információink szerint hivatalos lakcíme Aradra szól.
A gyilkosság elkövetése előtt az akkor 43 éves tettes és 30 éves barátnője, Molnár Beáta május 21-én és 22-én több helyszínen is megfordult a Kolozs megyei Gyalu, Jósikafalva, Havasrekettye, Meregyó, Nagykapus, Roskatelep, Magyargyerőmonostor, Havasnagyfalu és Szamosfő térségében. A nyomozó hatóság szerint a gyilkosság a Tárnica-tó környékén történt: a férfi személygépkocsijában fizikailag bántalmazta áldozatát, akinek a nyakát karjával átfonta, hosszú ideig magához szorította, emiatt a fiatal nő halálát fulladás okozta. A holttestet Boné a Bihar megyei Nagybáród és Báródsomos települések határában, egy bozótos területen hagyta hátra, majd Nagyváradon bujkált, néhány nappal később a bihari megyeszékhelyen, elhagyott tehervagonban fogták el. Egyébként a gyilkosság áldozata óraadó tanár volt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári filmművészet, fotóművészet és média szakán (itt oktatott korábban Boné Ferenc is), ugyanakkor az RMDSZ Iskola Alapítványának könyvkiadását és az egyik múltidéző projektjét irányította.
A büntető törvénykönyv értelmében az alapfokon kiszabott 20 év volt a maximális büntetési tétel, amellyel sújthatták a barátnőjét tavaly meggyilkoló Boné Ferencet. A 44 éves volt kolozsvári egyetemi oktató megfellebbezte a törvényszék ítéletet.
Boné Ferenc – aki korábbi bántalmazásos esete miatt eltanácsolásáig a Sapientia ugyanama szakán oktatott – esetében egyébként a nyomozati szakaszban, majd a tavaly ősszel alapfokon elkezdődött büntetőper során elrendelt elmeorvosi szakértői vizsgálat egyaránt beszámíthatóságot állapított meg. Mindez azt jelenti, hogy nem utalhatták elmegyógyintézetbe, hanem mindenképpen fegyházban kell letöltenie az ítéletet. Bonéval szemben az ügyészség húsz év letöltendő szabadságvesztés kiszabását kérte. Az utolsó tárgyaláson a volt egyetemi oktató azzal védekezett, hogy depresszióban és lelki összeomlásban szenvedett tette elkövetésekor, és enyhébb büntetésért folyamodott. Ügyvédje arra kérte a bírónőt, hogy védence szerinte súlyos egészségi állapotát, pszichés betegségeit enyhítő körülményként vegye figyelembe.
A Kolozsvár belvárosában éjszaka történt erőszakosságot térfigyelő kamerák rögzítették. A férfit az eset után felmondásra szólította fel a Sapientia EMTE, amelynek fotóművészet, filmművészet, média szakán oktatott, amit ő meg is tett. Az akkori bántalmazás ügyében a kolozsvári bíróság 2021 márciusában egy év három hónap börtönre ítélte Bonét, az ítélet végrehajtását azonban felfüggesztette.
A Kolozs megyei Törvényszék egyébként kártérítésre is kötelezte Bonét a büntetőperbe civil félként bekapcsolódó Molnár Sándor, az áldozat édesapja javára. Ennek megfelelően az elkövető 10 113,83 lej értékben anyagi, 150 000 euró értékben pedig erkölcsi kártérítés kifizetésére köteles a Molnár család részére. Ezen túlmenően Bonénak 18 783 lej perköltséget is meg kell térítenie az állammal szemben, ki kell fizetnie az elmeorvosi vizsgálat 302 lejes költségét, továbbá Molnár Sándor javára a 2 618 lejes törvényszéki perköltséget is, erre jön még a táblabíróság által most megállapított perköltség. Kérdéses egyébként, hogy az elítélt miből fogja kifizetni a kártérítést, a törvényszék ugyanis 173 lej, 350 euró és 10 000 forint, valamint annak a Dacia Logan személygépkocsinak a lefoglalását rendelte el esetében, amelyben elkövette a gyilkosságot.
Molnár Beáta emlékére különben szülei hallgatói díjat alapítottak a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán, amely korábban nem publikált versekkel, elbeszélésekkel, regénnyel, esszékkel, fotósorozattal, vizuális művészeti alkotásokkal, tudományos dolgozattal lehet pályázni.
Továbbra sem készült el a második elmeorvos-szakértői vizsgálat a barátnője megölésével vádolt Boné Ferenc esetében, aki ezúttal személyesen vett részt a Kolozs megyei törvényszéken zajló büntetőper csütörtöki tárgyalásán.
Összeomlott a tavaly májusban megyilkolt M. Beáta családja a szörnyű tragédia nyomán, az áldozat édesapja a mai napig nem hajlandó beszélni a történtekről – derült ki a barátnője megölésével vádolt Boné Ferenc büntetőperének csütörtöki tárgyalásán.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
szóljon hozzá!