Fotó: FSANP/Facebook
További 30 napra előzetes letartóztatásban marad a marosbárdosi gondozási központban történt súlyos visszaélések ügyének három gyanúsítottja, miután a marosvásárhelyi ítélőtábla pénteken elutasította a törvényszéki döntés ellen benyújtott fellebbezésüket.
2023. szeptember 01., 16:542023. szeptember 01., 16:54
2023. szeptember 01., 17:002023. szeptember 01., 17:00
A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdai közleménye szerint az intézmény gyerek- és családügyi büntetőjogi részlege fenntartja a Maros megyei törvényszék augusztus 24-i döntését, miszerint P.C.I., P.J. és P.F.-T. gyanúsítottak előzetes letartóztatását 30 nappal meghosszabbítják. A döntés jogerős.
A DIICOT július 28-i közleménye szerint a három személy 2020-ban egy emberkereskedelemre szakosodott bűnszervezetet hozott létre. Idős vagy fogyatékkal élő személyek kizsákmányolásából jutottak anyagi haszonhoz úgy, hogy az egyesület pénzösszegeket kapott a szociális felügyelettől vagy a hozzátartozóktól az áldozatok szakszerű ellátásáért. A pénz javát a bűnszervezet a saját céljaira használta fel – számolt be az Agerpres.
Az ügyészek szerint az egyesület által működtetett intézményekben elhelyezett idős vagy fogyatékkal élő személyek embertelen és megalázó bánásmódban részesültek. Fizikai és lelki bántalmazásnak vetették alá őket, korlátozták a szabadságukat, nem kaptak megfelelő orvosi ellátást, és nem biztosították számukra megfelelő higiéniai körülményeket.
Július 27-én öt fogyatékkal élő gondozottat az alagsorban, építési törmelékek között, piszkosan és alultáplált állapotban találtak, fekáliával és vérrel szennyezett matracokon feküdtek. Két súlyos állapotban lévő embert pedig egy 3 négyzetméteres, levegőtlen, sötét szobában helyeztek el a fenntartók; az áldozatok nem tudtak kommunikálni környezetükkel – tájékoztatott a DIICOT.
A nyomozó hatóságok szerint mindeddig 56 gondozottat azonosítottak az egyesület helyiségeiben; legtöbbjük a Maros, illetve a Kovászna megyei szociális gondozási és gyermekjogvédelmi igazgatóság nyilvántartásában szerepel.
A bűnözőkkel szembeni felületes fellépés miatt történhettek meg a marosbárdosi visszaélések – jelentette ki Maros megye újonnan beiktatott prefektusa, Ciprian Dobre.
Voluntari-i idősotthonok: előzetes letartóztatásban maradnak a Godei testvérek
Vizsgálati fogságban marad Ştefan Godei, annak a voluntari-i idősotthonnak az adminisztrátora, ahol a gondozottakat embertelen körülmények között tartották, illetve az ügy két másik gyanúsítottja. Az erre vonatkozó jogerős döntést pénteken hozta meg a bukaresti ítélőtábla. A bukaresti ítélőtábla ezzel helyt adott a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) fellebbezésének, amelyet a vádlottak házi őrizetbe helyezésére vonatkozó döntés ellen nyújtott be. A pénteki döntés értelmében Ştefan Cristian Godei, Daniel Godei és Andrei Răzvan Ticu október 2-áig előzetes letartóztatásban marad.
Július elején több mint száz idős személyt mentettek ki a rendőrök és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei három voluntari-i öregotthonból, miután kiderült, hogy bántalmazásnak, éheztetésnek voltak kitéve, és ingyenmunkára kényszerítették őket. A nyomozók szerint 2020 novemberében alakult meg Ilfov megyében az a két bűnszervezet, amely az öregotthonok kiszolgáltatott, sok esetben fogyatékkal élő lakóit éheztette, kihasználta, bántalmazta, embertelen körülmények között tartotta és fizetség nélküli munkára kényszerítette. Mindemellett az előírt orvosi és higiéniai ellátást sem kapták meg a bűnszervezetek áldozatai.
A környéken élő lakók arról számoltak be a sajtónak, hogy az idősotthon lakói „körülbelül két éve” voltak ilyen helyzetben, „meztelenül jöttek a kerítéshez”, és pénzt vagy élelmiszert kértek a járókelőktől. Az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) augusztus 2-án emelt vádat Ştefan Godei ellen.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
szóljon hozzá!