Fotó: Pixabay.com
Teljesen felborította az egészségügyi bérezési struktúrát a kormány által március elsejétől bevezetett fizetésemelés, illetve a pótlékokra vonatkozó módosítás a szakemberek szerint. A Sanitas kedden elindította tiltakozássorozatát.
2018. március 20., 16:172018. március 20., 16:17
Számos egészségügyi alkalmazott egyszerűen nem hisz abban, hogy márciusi fizetésük, amelyet áprilisban kapnak majd kézhez, valóban eléri a kormány által ígért európai uniós szintet, azaz a 3–4000 eurót, így az ágazatban uralkodó bizonytalanság közepette sokan nem tartják kizártnak, hogy a szakszervezetek tiltakozássorozata a következő hónapban valóban általános sztrájk kirobbantásához fog vezetni.
A Hotnews.ro hírportálnak nyilatkozó orvosok nem tartják életszerűnek és kivitelezhetően a beígért 100–170 százalékos béremelést, ezt szerintük az is alátámasztja, hogy
A rendelkezésükre álló információk alapján attól tartanak, hogy a béremelést gyakorlatilag le fogja nullázni a pótlékok terén végrehajtott megszorítás.
Az egészségügyi alkalmazottak nagy részét tömörítő Sanitas szakszervezet eközben elkezdte a néhány hete meghirdetett tiltakozóakció-sorozatát, amelynek keretében kedden délelőtt a pénzügyminiszter bukaresti székháza előtt tüntettek mintegy másfél órán keresztül. Ezzel párhuzamosan az érdekvédelmi szervezetek folytatják az egyeztetéseket a kormány képviselőivel, Sorina Pintea egészségügyi miniszter pedig határozottan kitart amellett, hogy a juttatások nem fognak csökkenni a kisebb arányú pótlékok ellenére sem.
A tárcavezető kedden a parlament előtt beszélt arról, hogy az orvosok jövedelme nem fog visszaesni, ugyanakkor ismételten leszögezte,
„A törvényt be kell tartani, ezt mindenkinek meg kell értenie. De a számításaink pontosak, az orvosok jövedelme nem fog csökkenni” – hangsúlyozta az Agerpres hírügynökség szerint Pintea. Hozzátette: mindez 2018-ra vonatkozik, jövő évben pedig újabb alkalmazotti kategóriákra is kiterjesztik az egységes közalkalmazotti bértörvényben előírt fizetésemelést.
Florin Chirculescu, a Sanitas alelnöke, a bukaresti egyetemi sürgősségi kórház mellkas-sebészeti osztályának főorvosa a Hotnews.ro-nak azt nyilatkozta: a pótlékokra vonatkozó előírás elsősorban azért elfogadhatatlan, mert nem veszi figyelembe az elvégzett munkát, illetve annak nehézségi fokozatát.
Chirculescu hangsúlyozta: az egyeztetések során a hierarchia visszavezetéséről igyekeznek meggyőzni az egészségügyi minisztert. A szakember elmagyarázta: a probléma tulajdonképpen onnan ered, hogy a kormány nem eléggé megalapozott törvényt állított össze, és amikor rájöttek a hibára, úgy próbálták ezt kijavítani, hogy „a piramis tetején” levő alkalmazottak többletjuttatását szétosztották. „Ez látszólag szolidáris lépés volt, de a valóságban teljesen felborította a bérezési struktúrát. Így előfordul, hogy felsőfokú végzettséggel rendelkező szakember kevesebbet keres, mint egy asszisztens” – mutatott rá.
Általános sztrájk kirobbantását sem tartják kizártnak a Sanitas szakszervezet vezetői, akik az egységes közalkalmazotti bértörvény okozta béregyenlőtlenségek miatt elégedetlenek.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
szóljon hozzá!