Elkelne egy megafon az erdélyi magyarságnak: Nicole Nemeth amerikai jogász, kutató a kisebbségek helyzetéről

Nicole Nemeth Amerikában élő magyar származású jogász •  Fotó: Gyurkovics Tamás

Nicole Nemeth Amerikában élő magyar származású jogász

Fotó: Gyurkovics Tamás

Nemzetközi szinten sokkal nagyobb figyelem irányul más kisebbségi csoportokra, mint a történelmi kisebbségekre, az Egyesült Államok külügyminisztériumának éves jelentéseiben is részletesebben írnak például az LMBTI-csoportok jogsérelmeiről, mint a nemzeti közösségekéről – állapította meg a Krónikának a határon túli magyar kisebbségek helyzetét kutató Nicole Nemeth. Az Amerikában élő magyar származású jogász nemrég tett látogatása alapján azt a következtetést vonta le, hogy Erdélyben intenzív a magyarok identitástudata.

Simó Helga

2021. július 02., 19:022021. július 02., 19:02

2021. július 02., 19:582021. július 02., 19:58

Nicole Nemeth nagyszerűnek tartaná, ha más kisebbségi csoportokhoz hasonlóan a történelmi magyar kisebbségi közösségek is fel tudnák hívni magukra a nemzetközi figyelmet. Az Egyesült Államokban élő jogász mindezt akkor fejtette ki lapunknak, amikor a Hungary Foundation és a Mathias Corvinus Collégium (MCC) által közösen szervezett Budapest Fellowship Program többi ösztöndíjasával június közepén Erdélybe, többek között Kolozsvárra látogatott. Ittlétük alatt

az amerikai kutatók az erdélyi magyarság múltjának és jelenének történelmi, politikai és kulturális vetületeit tanulmányozták.

Nicole Nemeth az elmúlt tíz hónapban a budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézetben a határon túli magyar kisebbségek jogaival kapcsolatban végzett kutatásokat, elsősorban Erdélyre fókuszálva. Arra voltunk kíváncsiak, miként látja kutatóként, jogászként, amerikaiként az erdélyi kisebbséget érintő kérdéseket, mint például az autonómia, a nyelvi vagy a kisebbségi jogok nemzetközi visszhangja.

Erdélyben erősen érezni a magyarságtudatot

Nicole Nemeth édesapja Magyarországról menekült az Egyesült Államokba a kommunizmus idején. Habár a nyelvet nem sikerült megtanulnia, az amerikai diaszpórában felnőve erős magyar behatások érték, ezért egyszerre érzi magát amerikainak és magyarnak. Akkor jött rá, mennyire magyaros volt a ház, amiben felnőtt, amikor először utazott Magyarországra. Bár otthon nem beszéltek magyarul, rengeteg szokást őriztek, és a lakásukban ott voltak a hímzések, a tradicionális ruhák, az aprólékosan kimunkált kézműves tányérok a falon. Emellett a magyar munkamorál szellemében nevelték,

a magyarokat keményen dolgozó, őszinte embereknek tartja.

Nicole Nemeth lapunknak elmondta, úgy érzi, a határon túli, kisebbségben élő – elsősorban erdélyi – magyarok jogainak különböző aspektusait vizsgáló kutatása nagyon összetett, amihez új perspektívát ad a tény, hogy az Egyesült Államokból érkezett.

Sajnos a járványügyi korlátozások miatt eddig főként könyvek segítségével bővítette ismereteit, illetve interjúkat is készített Magyarországon, azonban most, hogy a határokat megnyitották, alkalma nyílik idelátogatni, felkeresni a helyi közösségeket. Kezdeti célja az volt, hogy általánosságban megértse a Szlovákiában, Szerbiában, Ukrajnában, Romániában élő magyar közösségeket, ugyanakkor érdemesnek látta leszűkíteni a kutatási területét, így került át a fókusz Erdélyre. Döntésében az is segített, hogy az identitás megőrzéséért folytatott küzdelem Erdélyben kiemelkedően intenzív. A nagy létszámú, politikailag aktív magyar közösség, az identitás megőrzésére irányuló küzdelem hatására kutatja ezt a régiót.

Idézet
„Erdélynek hosszú történelme van, és ez segít az önmeghatározásban, amelyhez még hozzáadódik a kultúra és a nyelv megőrzése is. Úgy látom, Erdélyben intenzíven lehet érezni a magyarságtudatot, ez azért lehetséges, mert nagy hangsúlyt kell fektetniük a megmaradásra kultúra és nyelv szempontjából.

Nem azt akarom mondani, hogy a magyarországi magyarok kevésbé magyarok, de valahogy az itt élők sokkal jobban kötődnek a magyarságukhoz” – osztotta meg tapasztalatait lapunkkal a jogász.

Nagyobb figyelem irányul más kisebbségi csoportokra

Bár nem kívánta személyes véleményét kifejteni az autonómia kérdéséről, a tengerentúli kutató elárulta, nem tartja lehetetlennek az erdélyi magyarok által célzott területi önrendelkezés létrejöttét, tekintve, hogy számos példát látunk Európában arra, hogy ez a békés együttélés egy modellje.

Nicole Nemeth úgy gondolja,

a különböző magyar kisebbségi csoportok küzdelmei megismerésének legnagyobb akadálya, hogy nemzetközi szinten nemigen tudnak ezekről, illetve annak függvénye, hogy ügyük élvezi-e nagyobb csoportok vagy civil szervezetek támogatását.

„Erdély évszázadokon át autonóm régió volt, így komoly történelmi tapasztalatuk van az itt élőknek. Ezzel együtt az autonómiakérdés nem pusztán kisebbségi jogi kérdés, hanem manapság politikai is. Úgy érzem, sokkal nagyobb nemzetközi fókusz irányul más kisebbségi csoportokra, ezért nagyszerű lenne, ha ezekhez hasonlóan a történelmi magyar kisebbség is fel tudná hívni magára a nemzetközi figyelmet” – fejti ki a jogász.

Ha az átlagember az Egyesült Államokban azt hallja, Erdély, rögtön Drakula jut eszébe.

A kutató sokkolónak nevezte, mennyire nem ismerik a tengerentúlon a régiónkat, az itteni kisebbség helyzetét, és mindez a történelmi kisebbségi kérdésekkel kapcsolatos ismeretek hiányából fakad. Ő sem gondolkozott a helyzet súlyosságán egészen addig, míg először Magyarországon nem járt. Édesapja például soha nem járt Erdélyben, mert erre nem volt lehetősége. Másrészt a Romániára vonatkozó emberi jogi jelentésében az Egyesült Államok külügyminisztériuma minden évben felsorol magyar sérelmeket, a közösséget sújtó diszkriminációt, ám ezeket Washington már nem kéri számon.

Nicole Nemeth kutatásának egy része ezekre a jelentésekre irányul, főként az elmúlt öt évre vonatkozóan. Megállapítása szerint a romániai magyar közösség hangja hallatszik leginkább a Kárpát-medence általa elemzett államai közül.

Idézet
„Ukrajnában a magyar terminus sehol sem jelenik meg ezekben a jelentésekben. Ezzel szemben, ha Romániát vizsgáljuk, a jelentésekben a magyar jelenlét sokkal erősebb, de nem elég erős, legalábbis az Egyesült Államok szemszögéből”

– hangsúlyozza a kutató, akinek tanulmánya idén nyáron jelenik meg a Hungarian Journal of Minority Studies-ban, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet angol nyelvű kiadványában.

Az ösztöndíjasok az erdélyi magyarság múltjának és jelenének számos vetületeit tanulmányozták •  Fotó: MCC Egyesület Galéria

Az ösztöndíjasok az erdélyi magyarság múltjának és jelenének számos vetületeit tanulmányozták

Fotó: MCC Egyesület

Nemeth lapunknak kiemelte, az amerikai diplomácia számára nagyobb súllyal esnek latba a vallásszabadsággal foglalkozó jelentések, mint az emberi jogiak. Ezekben az éves jelentésekben részletesen írnak a női jogok, a roma, a bevándorló- és az LMBTI-csoportok jogsérelmeiről, azonban a történelmi kisebbségek (beleértve a magyar közösségek) által elszenvedett jogsérelmeket vagy elhallgatják, vagy – egyes esetekben, például az Ukrajnáról szóló jelentésekben – nem is szerepelnek. Nicole Nemeth fontosnak tartja, hogy a magyar közösség vesse elemzés alá: hogyan lehet információkat úgy tálalni, hogy az a jelentésekben megemlített ügyekre a legnagyobb mértékben felhívja a figyelmet.

Idézet
Az igazi kérdés, hogy mennyire erős a kisebbségi hang. Meg kell vizsgálni például, szüksége van-e a történelmi kisebbségnek »megafon» használatára saját hangjának felerősítésére. Másrészt arra is válaszolni kell, hogy vannak-e olyan nagy léptékű, potenciálisan geopolitikai okok, melyek miatt nem hallják meg a hangjukat a nemzetközi színtéren”

– vázolta lapunknak Nicole Nemeth, hozzátéve: ezeknek a kérdéseknek az elemzése elengedhetetlenül fontos azok számára, akik a kisebbségi csoportok érdekvédelmével foglalkoznak.

Problémás a szerzett jogok következetes alkalmazása

A kutató úgy gondolja, hogy a nyelvi jogok jelentik az erdélyi magyar közösség legnagyobb problémáját, mert valójában nem alkalmazzák ezeket. Emellett a kulturális jogok gyakorlása is problémás. „Ha egy romániai közösség vezetői nem érvényesítik a kisebbségi jogokat, és például a zászlóhasználaton, március 15-e megünneplésén keresztül az identitásukat megélő magyarok ellen lépnek fel, vagy ezen magyar lépéseket elítélik, ez olyan légkört hoz létre, mely leszivárog a közösség tagjainak szintjére. Aggodalomra ad okot, hogy ezek után a helyi román közösség felbátorodva léphet fel a magyar közösség tagjai ellen pusztán azért, mert ők magyarok” – állapította meg az amerikai kutató.

Nicole Nemeth a Krónikának elmondta, erdélyi magyarokkal beszélgetve azt tapasztalta, hogy nem táplálnak románellenes érzéseket, véleménye szerint az, hogy valaki magyar etnikumú Romániában, nem vonja maga után, hogy románellenes.

Az interjú és az erdélyi látogatás a Hungary Foundation és a Mathias Corvinus Collegium együttműködésében valósult meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 06., vasárnap

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint
2025. július 06., vasárnap

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre

Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre
2025. július 05., szombat

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség

Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség
2025. július 05., szombat

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől

Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől
2025. július 05., szombat

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán

Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán
2025. július 05., szombat

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet

Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet
2025. július 05., szombat

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja

A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja
2025. július 04., péntek

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök

Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök
2025. július 04., péntek

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben

Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben
2025. július 04., péntek

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen

Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen