Bukarest belátta, hogy sérült a kisebbségi kisdiákok oktatáshoz való joga
Fotó: Pál Árpád
Elismeri a román kormány, hogy a magyar tanítókat és kisdiákokat egyaránt diszkriminálja a román nyelv kisebbségi elemi iskolákban történő oktatását alapjaiban megváltoztató rendelkezés, amelynek módosítása megjelent a Hivatalos Közlönyben.
2018. október 01., 10:582018. október 01., 10:58
2018. október 01., 12:132018. október 01., 12:13
A román kormány is megerősítette, hogy hátrányosan érinti a gyermekeknek az oktatáshoz, továbbá korlátozza a szakképzett tanítóknak a román nyelv oktatásához fűződő jogát a román nyelv tanításáról augusztusban kibocsátott rendelet.
Mindez feketén-fehéren szerepel abban a sürgősségi kormányrendeletben, amelyet múlt csütörtöki ülésén fogadott el a Viorica Dăncilă vezette kabinet, és amelyet egy nappal később közzé is tettek a Hivatalos Közlönyben.
A kormány által elfogadott, a jogszabály 263-as számú cikkelyét kiegészítő új bekezdés úgy szól, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok elemi osztályaiban tanító tanárok (a kormányrendelet nem tanítókat, hanem tanárokat említ) oktatják a román kommunikáció, valamint román nyelv és irodalom tantárgyat az elemi osztályaiban. A Hivatalos Közlönyben megjelent dokumentum arról is rendelkezik, hogy a sürgősségi rendelet hatályba lépésének időpontjától (amelyet nem rögzítenek) hatályukat vesztik a korábbi rendelet alapján kötött egyéni munkaszerződések. Azaz elveszítik állásukat azok a román szaktanárok, akiket tanévkezdéskor a megyei tanfelügyelőségek osztottak be a kisebbségi osztályokhoz a tisztségéből lemondott Valentin Popa oktatási miniszter által kibocsátott eredeti rendelet alapján.
Mint ismert, a Popa által kiötlött, augusztus 23-án kibocsátott 9-es számú vitatott tanügyi rendelet azt írta elő, hogy a kisebbségek nyelvén oktató elemi iskolákban is szakképzett román nyelv és irodalom tanároknak kell tanítaniuk a román nyelvet. Az intézkedést számos erdélyi megyében – kivéve például Hargitát, Kovásznát és Szatmárt – gyakorlatba is ültették a szeptember 10-ei tanévkezdés után, holott szakmai, civil és politikai szervezetek elfogadhatatlannak nevezték, hogy az erre képesített tanítóktól megvonják a román nyelv oktatásának a feladatát, és olyan romántanároknak adják ezt, akiket nem képesítettek arra, hogy 6-10 éves gyerekeket oktassanak.
Liviu Dragnea azt állítja, nem kérte Valentin Popától, hogy mondjon le az oktatási minisztérium éléről a románoktatással kapcsolatos botrány miatt, a volt tárcavezető szerinte önként jutott erre az elhatározásra.
Lapunk már korábban rámutatott: nemcsak azért aggályos a román nyelv kisebbségi elemi iskolákban történő oktatását alapjaiban megváltoztató rendelkezés, mert – többnyire a diákok nyelvét nem ismerő – román szakos tanárokra bízza az állam nyelvének oktatását, hanem mert diszkriminálja, és szerzett jogtól fosztja meg a tanítókat.
A rendelet rámutat: lehetetlenség szaktanárokkal biztosítani a román nyelv oktatását a nemzeti kisebbségek nyelvén működő elemi osztályokban, ez az állapot pedig rendkívüli helyzetet idézett elő. „Ennek megoldása nem tűr halasztást, mivel hátrányosan érinti a gyermekeknek az oktatáshoz fűződő jogát, és ennek a jognak az áthágása negatív következményeket vonna maga után, amelyeket másképp nem lehet elhárítani” – szerepel a kormánynak a Popa érveit ízekre szedő rendeletében.
A dokumentum arra is rámutat – és hasonlóképpen rendkívüli helyzetnek nevezi –, hogy a korábbi rendelet hátrányosan érinti az elemiben oktató pedagógusok méltóságát és tekintélyét azáltal, hogy kizárja őket a szakképzett tanerők közül – ami negatív hatást gyakorol az oktatás folyamatára. Sokatmondó ugyanakkor, hogy a kormány egyebek mellett azzal indokolja a Popa-féle rendelet hatályon kívül helyezésének szükségességét, hogy az oktatási rendszerben „zűrzavart keltő elemeket” tartalmaz, továbbá megjegyzik: a kisebbségi elemi osztályokban tanuló kisdiákoknak két héttel a tanévkezdés után halaszthatatlanul szükségük van arra, hogy megfelelő szakképzettséggel rendelkező pedagógusoktól tanulják a román nyelvet. Egyébként
Gondot okoz majd azoknak a romántanároknak a visszahívása, akiket máshonnan irányítottak át kisebbségi elemi osztályokba, időközben ugyanis eredeti állásukat már betöltötték.Különben Viorica Dăncilă miniszterelnök szombaton úgy döntött, hogy ideiglenesen Rovana Plumb európai uniós alapokért felelős miniszter, veszi át az oktatási minisztérium irányítását Valentin Popa lemondása után.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!