Elindult a nemzeti virtuális tér, csak még körülményes rácsatlakozni

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Január elsejével elindult a nemzeti virtuális tér (NVT), mely a határon túli magyarok számára lehetővé teszi többek között az M4 Sport tévéadó élő közvetítéseinek a határon túli internetes követését – közölte szerdán a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság sajtóosztálya a Krónika kérdésére válaszolva. Az alkalmazás elindítását Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes jelentette be tavaly májusban. Az NVT létrehozását alighanem az a tény sürgette, hogy a határon túli magyarok éveken át panaszolták a magyar kormány képviselőinek, hogy a magyar vonatkozású sportesemények élő televíziós közvetítései csak kivételes esetekben követhetők Magyarország határain kívül.

Gazda Árpád

2024. január 17., 16:592024. január 17., 16:59

2024. január 17., 18:072024. január 17., 18:07

Az államtitkárság tájékoztatása szerint a nemzeti virtuális tér szolgáltatásra „minden, magyarországi elektronikus azonosító szolgáltatással rendelkező természetes személy jogosult, aki Magyarország határain kívül tartózkodik és a szolgáltatás igénybevételéhez érvényes regisztrációval rendelkezik”. Regisztrálni a Magyarorszag.hu kormányzati portálon, az ott leírt feltételek teljesülése esetén lehet.

A regisztráció és a szolgáltatás használata díjmentes.

Az NVT webes felületen keresztül (https://nvt.gov.hu/hu) érhető el, valamint Android és iOS operációs rendszereken is – a nemzeti virtuális tér mobilapplikáció a Google Play áruházból és az App Store-ból is letölthető és telepíthető. A szolgáltatásban jelenleg a közszolgálati média, így az M1, M2, M4 Sport, M5, Duna és Duna World csatornáinak online tartalmai érhetők el, azonban a jövőben a magyar állam folyamatosan bővülő médiatartalmakat biztosít a jogosultak számára – közölte a Nemzetpolitikai Államtitkárság.

A Krónika munkatársának egyelőre nem sikerült tesztelnie a rendszert, eltévedt a Magyarorszag.hu portál ügyfélkapujánál a regisztrációs folyamatban. Az e-személyi igazolványos regisztráció azért nem sikerült, mert a rendszer a személyi igazolvány okmányazonosító kódja mellett egy regisztrációs kódot is kér. E kódot tartalmazó kártyát a személyi igazolvány kiállításakor az igazolvány mellett zárt borítékban adták át a határon túli magyar állampolgároknak. Nem figyelmeztettek azonban arra, hogy ezek a kódkártyák már névtelenek. Így csak találgatni lehet, hogy melyik kódkártya melyik családtag igazolványához talál. Elakadtunk az arcfelismeréses regisztrációnál
is.

Ennek első lépésében az azonosítási folyamat számtalan lépcsőjén átjutva kedvesen eltársalogtunk a videós ügyintézővel.

Ahhoz azonban, hogy ténylegesen beléphessünk a nemzeti virtuális térbe, újabb arcképfelismeréses azonosításra lett volna szükség, és az e-mailen elküldött link, amelyiken keresztül el kellett volna jutnunk a megfelelő felületre, nem volt aktív. Hiába kattintottunk rá, nem hozta be a megfelelő ablakot. Ezért úgy döntöttünk, egyelőre felfüggesztjük a kísérletezést.

A Nemzeti Virtáulis Tér segítségével megszabadulhatunk a geokódolástól •  Fotó: Krónika Galéria

A Nemzeti Virtáulis Tér segítségével megszabadulhatunk a geokódolástól

Fotó: Krónika

A nemzeti virtuális tér elindítását Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes jelentette be tavaly májusban. A csíksomlyói búcsúra ellátogató politikus az MTI-nek adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy emberi jogi és alkotmányos alapon minden magyart – és nyilvánvalóan – minden magyar állampolgárt megillet az, hogy a tartózkodási helyétől függetlenül élni tudjon az állampolgárságához kapcsolódó jogaival és az állampolgároknak járó szolgáltatásokkal. Úgy vélte azonban, hogy a 21. században immár nemcsak a hagyományos eszközökkel, hanem a digitalizáció által lehetővé tett új eszközökkel is gondoskodni lehet erről.

A miniszterelnök-helyettes már akkor bejelentette, hogy a digitális szolgáltatások földrajzi korlátainak a feloldásához a VPN technológiát használják, és 2024. január 1-től minden magyarnak „magyarországi” IP-címet biztosítanak, azaz állampolgári jogon biztosítják a magyar nemzeti digitális tér elérését.

Közölte azt is, hogy a magyar jogalkotó számára a digitális közszolgáltatásokat igénybe vevők „digitális magyar állampolgárok”, akik, noha földrajzilag nem tartózkodnak Magyarországon, mégis úgy tekintendők, mint akik „belföldön vannak”. Hozzátette: mivel maga a VPN szolgáltatás eleve ezen a „fikción” alapul, a megoldás nem pusztán technikai-műszaki, hanem jogi értelemben is megfelel a 21. század összes digitális kihívásának és lehetőségének.

korábban írtuk

Állami szolgáltatásokhoz, a közmédia adásaihoz férhetnek hozzá a nemzeti virtuális térben a külhoni magyarok
Állami szolgáltatásokhoz, a közmédia adásaihoz férhetnek hozzá a nemzeti virtuális térben a külhoni magyarok

Január 1-től teszt jelleggel elindul a nemzeti virtuális tér, amely lehetővé teszi a külhoni magyarok számára a magyar állam szolgáltatásaihoz és a közmédia adásaihoz – közte a kulturális és sportközvetítésekhez – való hozzáférést.

Tavaly novemberben a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülése után adott nyilatkozatában Semjén Zsolt arról beszélt, hogy januártól tesztüzemmódban indul a nemzeti virtuális tér. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár pedig decemberben, a Kárpát-medencei Magyar Médiatalálkozón azzal indokolta a tesztüzemmódot, hogy meg kell vizsgálni: elbírja-e a rendszer a nagy érdeklődésre számot tartó sportesemények élő közvetítése idején várható nagy terhelést. A rendszer elindítását azonban nem jelentette be a kormányzat, ezért fordult kérdésekkel a Krónika a Nemzetpolitikai Államtitkársághoz.

A nemzeti virtuális tér létrehozását alighanem az a tény sürgette, hogy a határon túli magyarok éveken át panaszolták a magyar kormány képviselőinek, hogy a magyar vonatkozású sportesemények élő televíziós közvetítései csak kivételes esetekben követhetők Magyarország határain kívül. Az erdélyi kábelszolgáltatók kínálatában hiába szerepel az M4 Sport csatorna, ennek élő közvetítései idején rendre elsötétül a képernyő.

Mi több, az M1 hírcsatorna sporthíradói idején is az a felirat jelenik meg a képernyőn, hogy a műsor csak Magyarország területén nézhető.

Az erdélyi magyarok még az interneten sem nézhetik meg azokat a mozgóképeket, amelyeket az M4 Sport internetes oldaláról vettek át, hiszen ugyanazzal a szerzői jogokra hivatkozó képernyővel találják szembe magukat. Ráadásul az M4 Sport csatorna sokszor indokolatlanul is kódolja a közvetítéseit a szerzői jogi korlátozásokra hivatkozva. Előfordult, hogy a magyar labdarúgó-válogatott Budapesten játszott barátságos mérkőzését, vagy magyarországi bajnoki vízilabda-mérkőzést is elzárt a határon túli magyarok elől. Ezekben az esetekben nyilvánvalóan nem volt indokolt a sugárzási jogokra való hivatkozás. Legutóbb a férfi vízilabda-Európa-bajnokság elődöntői adtak okot a bosszankodásra. Az M4 Sport kódolatlanul leadta a torna olasz–spanyol elődöntőjét, majd a magyar–horvát találkozó előtt, a stúdióbeszélgetést megszakítva megjelent a felirat a közvetítési jogi korlátozásról.

A panasszal évről évre szembesítették az erdélyi magyarok a tusványosi fórumon Orbán Viktor miniszterelnököt, aki az első megkereséskor Semjén Zsolt minszterelnök-helyettesre bízta a megoldás megkeresését. Egy év múlva, az újabb fórumon feltett kérdésre válaszul a miniszterelnök azt mondta, hogy azért nem nézhetők a sportesemények Erdélyben, „mert Semjén Zsolt nem oldotta meg”. 2022-ben azonban az újabb panaszokra már azt válaszolta, hogy Kelemen Hunortól, a román kormány akkori miniszterelnök-helyettesétől kell kérni a megoldást. Ő ugyanis elintézheti, hogy a román sportcsatornák is közvetítsék a magyar vonatkozású sporteseményeket.

Ilyen előzmények után találta meg a magyar kormány a nemzeti virtuális tér megoldását, mely januártól tesztüzemmódban indult.

korábban írtuk

Semjén Zsolt szerint a virtuális nemzeti tér létrejöttével megoldódnak a külhoni tévéközvetítési gondok
Semjén Zsolt szerint a virtuális nemzeti tér létrejöttével megoldódnak a külhoni tévéközvetítési gondok

Virtuális nemzeti tér jön létre, amelynek keretében minden magyar állampolgár a teljes magyar közmédiához és államrezonhoz hozzáfér – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken Tusnádfürdőn.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Orbán Viktor: ha nem hajtunk végre reformokat, beigazolódhat a francia elnök jóslata

A múlt heti budapesti EU-csúcson bemutatott Draghi-jelentés mellbe vágta és döntéshozásra indította az európai vezetőket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Orbán Viktor: ha nem hajtunk végre reformokat, beigazolódhat a francia elnök jóslata
2024. november 15., péntek

Ukrajna: Trump szerint véget kell vetni a háborúnak

Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, hogy kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani.

Ukrajna: Trump szerint véget kell vetni a háborúnak
2024. november 15., péntek

Patthelyzet Brüsszelben: a magyar és a román biztosjelöltet sem szavazták meg az EP-képviselők

Patthelyzet alakult ki az Európai Parlamentben (EP), miután a képviselők Ursula von der Leyen 26 biztosjelöltje közül 19-et elfogadtak, de a maradék hétről – köztük Várhelyi Olivér magyar és Roxana Mînzatu román jelöltről – nem tudtak dönteni.

Patthelyzet Brüsszelben: a magyar és a román biztosjelöltet sem szavazták meg az EP-képviselők
2024. november 15., péntek

Izrael: emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolja a zsidó államot egy civil szervezet

Izrael a Human Rights Watch (HRW) új jelentése szerint a gázai palesztinok erőszakos tömeges kitelepítésére törekszik egy olyan szándékos és szisztematikus kampány keretében, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.

Izrael: emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolja a zsidó államot egy civil szervezet
2024. november 15., péntek

Hivatalos: Nacsa Lőrinc a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára

Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának – közölte a Miniszterelnökség.

Hivatalos: Nacsa Lőrinc a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára
2024. november 15., péntek

Spanyolországi özönvíz: újabb két román áldozatot azonosítottak

Két újabb román állampolgárt azonosítottak a két héttel ezelőtti spanyolországi áradások halálos áldozatai között – közölte csütörtök este a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.

Spanyolországi özönvíz: újabb két román áldozatot azonosítottak
2024. november 15., péntek

Schengen: a belügyminiszter szerint jók az esélyek, de még semmi sem biztos

Schengen-taggá válhat Románia néhány hónapon belül, de még nincs semmi kőbe vésve – figyelmeztetett Cătălin Predoiu román belügyminiszter.

Schengen: a belügyminiszter szerint jók az esélyek, de még semmi sem biztos
2024. november 15., péntek

Trump a győzelmét ünnepli, ismét egy Kennedy az amerikai kormányzatban

Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön győzelmi ünnepséget szervezett a floridai Mar-a-Lagoban, ahol azzal büszkélkedett, hogy a republikánusok mindent megnyertek a múlt keddi választáson, amit csak lehetett.

Trump a győzelmét ünnepli, ismét egy Kennedy az amerikai kormányzatban
2024. november 14., csütörtök

Nagy rohamot várnak a hamarosan újranyíló Notre-Dame-nál, amelynek látogatása ingyenes marad

A 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház december 8-tól ismét „az egész világot” fogadja.

Nagy rohamot várnak a hamarosan újranyíló Notre-Dame-nál, amelynek látogatása ingyenes marad
2024. november 14., csütörtök

Moszkva nem szeretné az ukrajnai konfliktus befagyasztását

Moszkva szerint rosszabb lenne a minszki megállapodásoknál az ukrajnai konfliktusnak a jelenlegi frontvonal mentén való befagyasztása – ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette ki a Novij Mir projektnek adott nyilatkozatában.

Moszkva nem szeretné az ukrajnai konfliktus befagyasztását