2023-ban Kisiratoson, a Máltai Szeretetszolgálat aradi szervezete megalapításának 30. évfordulóján mondott beszédet a 75 évesen elhunyt Puskás Bálint Zoltán
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
2025. január 05., 14:272025. január 05., 14:27
2025. január 05., 15:012025. január 05., 15:01
Az életének 76. évében elhunyt néhai politikus és alkotmányjogász 1949. április 19-én született Szovátán, 1981-ben diplomázott a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem jogtudományi karán. Ezt követően líceumi tanárként dolgozott néhány évig Gyergyószentmiklósón, majd a Kovászna Megyei Kisipari Szövetkezetek Szövetségének volt jogatnácsosa, utóbb pedig elnöke.
Az 1989-es rendszerváltás Háromszéken érte, alapítója volt a magyar érdekvédelmi szervezet, az RMDSZ megyei szervezetének, amelyet három évig vezetett is.
Több mint 50 jogszabály szerzője, törvényhozói munkásságát a bukaresti Elnöki Hivatal 2000-ben a Köztársasági Érdemrend lovagi fokozatával, az erdélyi magyar közösségért és a szülőföldért végzett munkáját az RMDSZ 2002-ben Ezüstfenyő-díjjal ismerte el.
Alkotmányjogi kérdésekben szaktekintélynek tartották, a közelmúlt viharos belpolitikai eseményei – az elnökválasztás és a parlamenti választás kapcsán kialakult helyzetek – kapcsán a Krónika több ízben is kikérte a véleményét.
Ebbéli minőségében tavaly és tavalyelőtt is látogatást tett az Arad megyei Kisiratoson: 2023-ban a Máltai Szeretetszolgálat megalapításának 30., 2024-ben a kisiratosi szervezet megalakulásának 25. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen szólalt fel. Utóbbin a Krónikának elmondta:
Puskás Bálint Zoltán halálhírét többek között az RMDSZ szövetségi elnöke, Kelemen Hunor is megosztotta a közösségi oldalán, egyúttal részvétét fejezve ki a családnak. Az RMDSZ elnöke úgy jellemezte: „örökmozgó embere volt a romániai magyarságnak, az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának egyik élharcosa.”
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!