„A szomorkodóval szomorkodni, a nevetővel nevetni”. Terheket vesz le az állam válláról a Máltai Szeretetszolgálat Kisiratoson is

A szent áldozásban résztvevő kerekesszékes Nagy Rozália az 1998-as megnyitás óta a kisiratosi mozgássérült-otthon lakója •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A szent áldozásban résztvevő kerekesszékes Nagy Rozália az 1998-as megnyitás óta a kisiratosi mozgássérült-otthon lakója

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A romániai Máltai Szeretetszolgálat kisiratosi szervezete megalapításának 25. évfordulóját ünnepelték a múlt hétvégén. A szentmisét követően a Máltai Házban, az 1998-ban megnyitott mozgássérült-otthonban emlékeztek a kezdetekre és az alapítókra, akik közül már többen nem érhették meg a jubileumot. A magyar határ menti Arad megyei községben működő központban a mozgásukban korlátozottakat gondozzák, korosztályra való tekintet nélkül. A lakók között vannak a húszas éveikben lévők, középkorúak és természetesen idősek is, akikről családjuk nem tud a speciális igényeiknek megfelelően gondoskodni.

Pataky Lehel Zsolt

2024. július 31., 10:002024. július 31., 10:00

2024. július 31., 10:072024. július 31., 10:07

A kisiratosi Szent Kereszt Felmagasztalása római katolikus templomban tartott ünnepi szentmisén a szervezet tagjai, meghívottjai, a Máltai Szeretetszolgálat országos vezetőségének képviselői is jelen voltak – természetesen a Máltai Ház beutaltjai egy részének kíséretében. A gondozottak kerekesszékben ülve hallgatták a prédikációt, mindegyiküket egy-egy helybéli kísérte el.

Természetes dolog ez Kisiratoson, önkéntesek viszik vasárnaponként is a szentmisére az otthon lakóit – már azokat, akik ezt igénylik, és fizikailag is képesek rá –, de a különböző közösségi alkalmakra, kulturális rendezvényre is segítenek eljutni nekik.

László Lajos, a Máltai Szeretetszolgálat helyi vezetője szerint ugyancsak magától értetődő a több mint 83 százalékban magyarok lakta településen, hogy a fiatalok egy csoportja ellátogat az otthonba beszélgetni a beutaltakkal, érdeklődni a hogylétük felül, vagy hogy a háztáji gazdaságokból ki-kikerül egy kosár tojás, egy zsák zöldség a ház konyhájának a javára.

László Lajos, az otthon és a szervezet vezetője érkezik a vendégek fogadására •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

László Lajos, az otthon és a szervezet vezetője érkezik a vendégek fogadására

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A betegek és idősek gondozása embert próbáló feladat – mondta Heinrich József, a Temes megyei Ótelek plébánosa, az ünnepi szentmise főcelebránsa a Máltai Szeretetszolgálat emberöltőnyi helyi munkássága kapcsán. „A legfontosabb a keresztény ember életében a szeretetnek a gyakorlása. S akik ezt tudják vállalni, olyan valutát visznek magukkal az örökkévalóságba, amely biztos bebocsátást ad” – fogalmazott prédikációjában a tavaly rubinmisés plébános, aki több Arad megyei gyülekezetben is szolgált pályája során.

A szentmisét követően a meghívottak a Máltai Házban, az 1998-ban megnyitott mozgássérült-otthonban emlékeztek az alapítókra. Köztük néhai dr. Almási Béla körorvosra, aki megálmodója és alapítója volt a szociális intézménynek, vagy például néhai Sándor István építészre, akinek a tervei nyomán készült el az épületegyüttes. A helyi kultúrházban vetített képes előadással idézték fel a kezdeteket, a „munkatáborokat”, amelyekben önkéntesek, helyi fiatalok (ma már középkorúak) kétkezi munkával segítettek az otthon felépítésén.

Heinrich József volt az ünnepi szentmise főcelebránsa •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Heinrich József volt az ünnepi szentmise főcelebránsa

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A szeretetszolgálat országos vezetőségi tagjai is jelen voltak az ünnepségen, mint például Dénes Mihály elnök és Puskás Bálint máltai lovag, volt RMDSZ-es szenátor, nyugalmazott alkotmánybíró, a szervezet tiszteletbeli elnöke. Utóbbi elmondta: a Romániában 33 éve működő Máltai Szeretetszolgálat 17 településen tevékenykedik, és olyan feladatokat lát el, amelyeket a különböző állami hatóságok nem tudnak teljesíteni, vagy ha el is végzik, az adminisztratív teendőkre összpontosítanak, nem az emberközpontúságra.

„Olyan terheket vettünk le az állam válláról, mint a hajléktalanok ellátása, a betegek, idősek, fogyatékosok segítése, és az a szép ebben, hogy a szeretet a mozgatórugó. Nem kötelezettség, közigazgatási megfontolás vezérli önkénteseinket, hanem a segítségnyújtás önzetlen szándéka. Sok olyan feladatot oldunk meg, amit az állam nem tudna, mert mi az emberek közt élünk, velük együtt tevékenykedünk” – fogalmazott a tiszteletbeli elnök. Puskás Bálint kiemelte: a Máltai Szeretetszolgálat sokrétű tevékenységét a román állam érdemrenddel ismerte el, de a társadalom megbecsülését is érzik.

Puskás Bálint (elöl), a romániai Máltai Szeretetszolgálat tiszteletbeli elnöke •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Puskás Bálint (elöl), a romániai Máltai Szeretetszolgálat tiszteletbeli elnöke

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„A 33 év alatt a szeretetszolgálat példaképpé vált az emberek számára, és sok gondot csak a társadalom összefogásának köszönhetően tudunk megoldani. Például egy Barót mellett élő nehéz sorsú családnak nem volt lakhatási lehetősége, és egy hónap alatt összegyűlt a pénz egy ház megvásárlására. Jelenleg Szovátán folyik gyűjtés öt árván maradt gyerek megsegítésére: talán tíz napja hirdettük meg, hogy felajánlásokat várunk, és a ház már épül. Az emberek segítenek, odaállnak a rászorulók mellé, ha látják, hogy egy megbízható szervezet karol fel egy ügyet” – sorolta a példákat.

Arad megyében a köztudatban a Máltai Szeretetszolgálat kisiratosi szervezete és a Máltai Ház egy és ugyanaz, de a szociális intézmény korábban létrejött, mint az önálló helyi szervezet.

Aradon 1993-ban alakult meg a Máltai Szeretetszolgálat, akkor még egy szervezet volt, 1995-ben kezdődött a kisiratosi otthon építése, 1998-ban költözött be az első beutalt, és 1999-ben döntöttek úgy a közgyűlés kisiratosi tagjai, hogy önálló fiókszervezetté válnak – ismertette a történetet László Lajos.

A Máltai Háza lakóit egy-ez helybéli kíséri el a szentmisékre •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A Máltai Háza lakóit egy-ez helybéli kíséri el a szentmisékre

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A szervezet és a Máltai Ház vezetője elmondta azt is, hogy kezdetben több szociális tevékenységet folytattak, idősek napközi otthonaként is működött a ház és otthoni betegellátást is nyújtottak, de jelenleg kizárólag bentlakásos mozgássérültközpontként szolgál. 21 alkalmazottja van (beleértve a takarító és konyhai személyzetet, illetve a gondozókat és szociális munkásokat), és az évek alatt a kezdeti húszról negyvenre nőtt a betegágyak száma. Jelenleg 38 lakója van az intézménynek, de a várólistán is vannak hárman-négyen, úgyhogy teltházról lehet beszélni. A beutaltak többsége idős személy, de vannak a húszas, illetve negyvenes éveikben lévők is, és nemcsak Arad környékéről, hanem például Háromszékről is – sorolta László Lajos.

Délutáni pihenő az otthon udvarán •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Délutáni pihenő az otthon udvarán

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az otthonban dolgozók naponta szembesülnek tragédiákkal, szomorú sorsokkal, de a hit erőt ad számukra a munka folytatásához. „Valóban vannak nehéz pillanatok, de amikor látjuk, hogy a munkánknak van eredménye, jobb egészségügyi állapotba kerül valaki, vagy olyan is megtörtént, hogy visszatérhetett az otthonába, ezek feltöltenek. S mivel katolikus szervezet vagyunk, a hit minket mindig megerősít” – mondta László Lajos.

Nagy Rozália a megnyitás óta az otthon lakója. Az Arad-hegyaljai Gyorokról származik, és születésétől fogva mozgássérült. Közel nyolc évet az aradi szociális otthonban töltött, majd 1998-ban beköltözött a kisiratosi Máltai Házba, amelyet kifejezetten mozgássérültek számára alakítottak ki, és az is szempont volt számára, hogy magyar környezetbe kerülhetett. „Nem egyszerű többféle helyzetben lévő emberrel együtt lenni, megéljük egymás hol könnyebb, hol nehezebb sorsát. De próbálok, ahogy a szentmisében is volt szó róla, a szomorkodóval szomorkodni, a nevetővel nevetni” – mesélt a mindennapokról a ház „rangidős” lakója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben

Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben
2025. július 02., szerda

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól

Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól
2025. július 02., szerda

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben

Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben
2025. július 02., szerda

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent

Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent
2025. július 02., szerda

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben

Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben
2025. július 02., szerda

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek

Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek
2025. július 02., szerda

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég

A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég
2025. július 02., szerda

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését
2025. július 02., szerda

A kolozsvári önkormányzat a házi kedvencek felé nyit, Apahidán dokumentumautomata működik

Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.

A kolozsvári önkormányzat a házi kedvencek felé nyit, Apahidán dokumentumautomata működik
2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon