Szekér mögé a lovakat? Sok még a kérdőjel a gyógyszertári tesztelés végrehajtása körül
Fotó: Veres Nándor
Bár megjelent a Hivatalos Közlönyben, hogy milyen feltételek mellett kezdődhet meg a koronavírus-tesztelés a romániai patikákban, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke szerint a kivitelezés egyelőre nem egyértelmű. Így azt sem lehet megmondani, hogy mikor tudják elvégezni az első teszteket.
2021. május 12., 08:102021. május 12., 08:10
2021. május 12., 08:172021. május 12., 08:17
Hamarosan elkezdődhet a tesztelés a gyógyszertárakban, miután Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter hétfőn aláírta a vonatkozó rendeletet, és az meg is jelent már a Hivatalos Közlönyben. A dokumentum szerint a patikákban antigéngyorsteszteket fognak végezni, amelyek eredményéről tájékoztatni fogják a megyei közegészségügyi igazgatóságokat is. Utóbbi adja ki amúgy a gyógyszertáraknak az engedélyt a tesztelésre, ez hat hónapig érvényes, hosszabbítás lehetőségével.
az asszisztensek szövetségével működnek együtt a folyamatban egy, az egészségügyi minisztérium jóváhagyásával megkötött megállapodás mentén, amelyet a miniszteri rendeletnek a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után legtöbb tíz munkanappal meg kell kötni.
Az antigéngyorsteszteket az egészségügyi tárca a megyei közegészségügyi igazgatóság közvetítésével ingyen bocsátja a gyógyszertárak rendelkezésére.
A miniszteri rendelet ugyanakkor azt is előírja, hogy a patikák a tesztelést egy legalább 4 négyzetméteres, elkülönített részen végezzék, amelyet kizárólag erre a célra használnak, és egy időben teljesíti a következő kritériumokat: szellőztethető, könnyen tisztítható és fertőtleníthető asztal, szék található benne, van a tesztelés során keletkező szemét elhelyezéséhez szükséges kuka. Az útvonalakat is ki kell jelölni. A gyógyszertárak ugyanakkor a közvetlen környezetükben sátrakat is felállíthatnak tesztelés céljából.
– kommentálta kedden a friss rendeletet a Krónika megkeresésére Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Meglátása szerint az elképzelés hasznos, ám a kivitelezés nem egyértelmű. Mint magyarázta, az egészségügyi minisztériumban a miniszterváltás megnehezítette a gyógyszerészek érdekérvényesítését, ők az azóta leváltott miniszterrel egyeztettek.
tehát bizonytalan, hogy mikor kezdődik a betanítás, és mikor indulhat a tesztelés. Betanítás nélkül nem működik, hiszen az egyszerűnek tűnő műveletet szakszerűen kell végrehajtani, hogy ne sértsék meg az orr nyálkahártyát, a levett minta pedig értékelhető legyen. A négy négyzetmétert a gyógyszertárak többsége tudja ugyan biztosítani, viszont a külön utak szavatolása már akadályt jelent. Ezt Szabó Péter szerint úgy lehetett volna áthidalni, hogy a patikák, ahol nincs két külön bejárat, például zárás után vagy nyitás előtt fogadják a tesztelésre érkezőket. Erre különben a rendelet lehetőséget biztosít, csak közölniük kell az időpontokat a közegészségügyi igazgatóságnak, de ilyen esetben is feltétel a külön útvonal.
Szabó Péter ugyanakkor fontosnak tartja a pontos tájékoztatást, hogy
Előírásos védőöltözetet kell biztosítani az alkalmazottaknak, ki kell fizetni a plusztevékenységre a pluszbért, ugyanakkor a veszélyes biológiai hulladék megsemmisítése is pénzbe kerül.
„Az emberek gyakran félreértik a tájékoztatásokat, és rosszulesik, amikor fizetniük kell, mint ahogy történik az »ingyengyógyszer« esetében is, amikor csak egy alapárat fedez a biztosító, a különbözetet pedig a betegnek kell állnia” – részletezte a kamara elnöke.
Arra is kitért, hogy
Tehát hiába dönti el egy gyógyszertár tulajdonosa, hogy lehetővé teszi a tesztelést, ha az alkalmazottai nem vállalják az ezzel járó munkát. A rendelet pozitívuma viszont a szakember szerint, hogy a tesztelés mentén nem lehet reklámozni a patikát, csak annyit közölhetnek, hogy tesztelnek, és annak az időpontját, ez utóbbiról is a gyógyszertárak önállóan dönthetnek.
Szabó Péter elmondta, a tapasztalataik szerint van igény a tesztelésre, az emberek vásárolják a gyorsteszteket, hogy felmerülő gyanú esetén ellenőrizzék, megfertőződtek, vagy sem. Viszont a visszajelzések szerint, akkor vennék többen igénybe a patikai tesztelést, ha annak eredménye nem kerülne be hivatalos rendszerbe, tehát nem lenne következménye a lakhelyi elkülönítés.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!