Az RMDSZ és a magyar tagozat vezetői a vásárhelyi orvosin tartott megbeszélés után
Fotó: Haáz Vince
A korábbi alkalmaknál kevésbé feszült légkörben, de továbbra is konkrét eredmények nélkül egyeztetett a magyar orvosképzés jövőjéről pénteken a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) és a magyar tagozat vezetősége.
2019. június 21., 21:212019. június 21., 21:21
2019. június 21., 22:022019. június 21., 22:02
Szabó Béla professzor, a magyar tagozat vezetője az MTI-nek elmondta: Leonard Azamfirei rektor egyetlen magyar (preklinikai) főtanszék megalakítását javasolta a magyar oktatók és hallgatók által követelt három (preklinikiai, klinikai és gyógyszerészeti) főtanszék helyett, olyan körülmények között, amikor az angol tannyelvű orvosképzés számára az egyetem idén – különösebb akadékoskodás nélkül – önálló kart hozott létre.
Hozzátette: ez valójában azt az állapotot jelentené, amelyet a 2011-es oktatási törvény alapján ki kellett volna alakítani az akkor még Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) néven működő felsőoktatási intézményben. „Közben felhígultunk egy nagy tengerben. Amikor a MOGYE-ügy elkezdődött (2011), a magyar diákság 40 százalékon, tanári karunk 30 százalékon volt. A kizárólag román tannyelvű Petru Maior Tudományegyetemmel történt tavalyi egyesítésig a diáklétszám is leolvadt 30 százalékra, ma pedig a magyarok 18-19 százalékát képviselik az egyetem létszámának” – részletezte Szabó Béla az MTI-nek a magyar tagozat fokozatos háttérbe szorulását.
A tagozatvezető elmondása szerint a rektor a pénteki tárgyaláson a szenátusi üléseket bojkottáló magyar oktatókat hibáztatta azért, hogy az 1945-ben még önálló magyar egyetemként alakult tanintézet egy román származású tudós, George Emil Palade amerikai Nobel-díjas orvos nevét vette fel, figyelmen kívül hagyva azt a magyar igényt, hogy az egyetem egykori tanára, Miskolczy Dezső ideggyógyász nevét is viselje. A rektor arra utalt, hogy a – követeléseik semmibe vétele ellen tiltakozó – magyar oktatók és diákképviselők tavaly április óta nem vesznek részt a szenátusi ülésein.
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemnek (MOGYE) Miskolczy Dezső nevét is viselnie kell – szerepel az RMDSZ pénteki közleményében.
A pénteki egyeztetésen az RMDSZ elnöke is jelen volt. Kelemen Hunor az MTI-nek telefonon elmondta: míg a korábbi két találkozó főleg a ki nem beszélt sértődések és jogos elégedetlenségek leltározásával telt el, most konstruktívabb légkörben zajlott a megbeszélés. Elmondta: a magyar fél továbbra is a törvényes előírások betartását kéri, valamint azt, hogy az egyetem elnevezésében is tükrözze és szavatolja a MOGYE multikulturális (többnyelvű) jellegét. Az RMDSZ elnöke szerint az egyeztetést még a nyári szünidő előtt, júliusban folytatják.
A pénteki egyeztetések idején a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség MOGYE-ügyi munkacsoportja újabb néma tüntetést szervezett az épületben. Csaknem száz, orvosi köpenyt és maszkot viselő magyar diák sorakozott fel könyvvel a kezében a folyosókon, többen közülük az oktatási törvény betartását, önálló magyar kart, egyenlő jogokat követelő feliratokat emeltek a magasba.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
szóljon hozzá!