Kása Zoltán, Dávid László, Tonk Márton és Farkas Emőd az egyetem elmúlt húsz évéről szóló beszélgetésen
Fotó: Gödri Csilla
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) húsz éves történelméről tartottak kerekasztal-beszélgetést a 12. Kolozsvári Magyar Napokon. Az időutazáson Dávid László, a Sapientia EMTE szenátusi elnöke, korábbi rektora, Kása Zoltán, az egyetem rektori tanácsosa, korábbi rektorhelyettese és Tonk Márton jelenlegi rektor vezettek végig, személyes történetekkel fűszerezve a múltidézést.
2021. augusztus 20., 12:582021. augusztus 20., 12:58
2021. augusztus 20., 14:332021. augusztus 20., 14:33
Tonk Márton rektor egy tavalyi emlékkel indított. „A rektori programomba beleírtam, hogy az elmúlt húsz évben együtt lélegeztem a Sapientia egyetemmel. Ha valami öröm volt a Sapientiának, nekem is az volt, ha valaki bántotta a Sapientiat, nekem is fájt” – mondta a rektor.
Dávid László szenátusi elnök pályafutása kezdetét idézte fel. Elmondta, végzősként egyetemi karrierben gondolkodott, viszont a sors úgy hozta, hogy Marosvásárhelyen kötött ki egy kutatóintézetben. Végül a marosvásárhelyi pedagógiai főiskolán kezdett tanítani.
– idézte fel az akkori állapotokat a szenátusi elnök.
Elmondta, letettek egy javaslatot az egyetem szenátusának az asztalára abban a reményben, hogy magyar tagozatot hozhatnak létre négy mérnöki szakkal. Az akkori tanügyminiszter jóváhagyott 1000 államilag finanszírozott helyet, ennek csupán az volt a feltétele, hogy az egyetem szenátusa kérje, ami mai napig nem történt meg. Így született az ötlet, hogy az induló Sapientia egyetem keretében próbálják meg ezeket létrehozni.
A Deus Providebit Tanulmányi Ház segítségével sikerült valóra váltani az elképzelést, de az volt a feltétel, hogy a mérnöki szakok mellé a szociálpedagógiát is vegyék fel a listára. A bizottság engedélyezte az öt szakot, így indulhatott el az egyetem marosvásárhelyi kara.
– idézte fel Dávid László.
Kása Zoltán rektori tanácsos felidézte, hogy a 2000-es évek elején a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese volt, de a Sapientia egyetem közösségében is jól érezte magát. Elmesélt egy történetet, amely ezt a kettős állapotot tükrözi. A rádióban hallott egy magyarországi futballbíróról, akinek a két fia különböző csapatban játszott.
„Ekkor kezdtem el azon gondolkodni, hogy az apa mit csinálhat, amikor a két csapat egymás ellen játszik. Elképzelésem szerint ilyenkor nem érdekli, hogy melyik csapat győz, neki az a fontos, hogy mindkét fia jól játsszon” – mondta Kása Zoltán, akinek egy szebb befejezésre hívták fel a figyelmét: a bíró álma, hogy a két fiú együtt játsszon a nemzeti csapatban.
Tonk Márton a kezdeti elképzeléseket is megemlítette, amikor az volt a szándék, hogy a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem integrálódik a hálózatba. A Sapientia Alapítvány révén közös tervezési, stratégiai „kényszerben” van a két intézmény. Közös költségvetés, közös szakpolitikai, oktatáspolitikai elvek mentén működnek.
„A Sapientia EMTE olyan képzésű palettát kíván kifejleszteni, amellyel hozzáad valamit a már létező magyar nyelvű felsőoktatási palettához” – mondta a Sapientia EMTE rektora.
A kerekasztal-beszélgetésen a szakok akkreditációja is szóba került. „Ki kellett építeni a megfelelő oktatói gárdát, amellyel lehet akkreditálni a szakokat. Mi azon igyekeztünk, hogy minden feltételnek megfeleljünk, és felemelt fejjel lehessen akkreditálni a szakokat” – mondta összegzésként Dávid László.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!