Kása Zoltán, Dávid László, Tonk Márton és Farkas Emőd az egyetem elmúlt húsz évéről szóló beszélgetésen
Fotó: Gödri Csilla
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) húsz éves történelméről tartottak kerekasztal-beszélgetést a 12. Kolozsvári Magyar Napokon. Az időutazáson Dávid László, a Sapientia EMTE szenátusi elnöke, korábbi rektora, Kása Zoltán, az egyetem rektori tanácsosa, korábbi rektorhelyettese és Tonk Márton jelenlegi rektor vezettek végig, személyes történetekkel fűszerezve a múltidézést.
2021. augusztus 20., 12:582021. augusztus 20., 12:58
2021. augusztus 20., 14:332021. augusztus 20., 14:33
Tonk Márton rektor egy tavalyi emlékkel indított. „A rektori programomba beleírtam, hogy az elmúlt húsz évben együtt lélegeztem a Sapientia egyetemmel. Ha valami öröm volt a Sapientiának, nekem is az volt, ha valaki bántotta a Sapientiat, nekem is fájt” – mondta a rektor.
Dávid László szenátusi elnök pályafutása kezdetét idézte fel. Elmondta, végzősként egyetemi karrierben gondolkodott, viszont a sors úgy hozta, hogy Marosvásárhelyen kötött ki egy kutatóintézetben. Végül a marosvásárhelyi pedagógiai főiskolán kezdett tanítani.
– idézte fel az akkori állapotokat a szenátusi elnök.
Elmondta, letettek egy javaslatot az egyetem szenátusának az asztalára abban a reményben, hogy magyar tagozatot hozhatnak létre négy mérnöki szakkal. Az akkori tanügyminiszter jóváhagyott 1000 államilag finanszírozott helyet, ennek csupán az volt a feltétele, hogy az egyetem szenátusa kérje, ami mai napig nem történt meg. Így született az ötlet, hogy az induló Sapientia egyetem keretében próbálják meg ezeket létrehozni.
A Deus Providebit Tanulmányi Ház segítségével sikerült valóra váltani az elképzelést, de az volt a feltétel, hogy a mérnöki szakok mellé a szociálpedagógiát is vegyék fel a listára. A bizottság engedélyezte az öt szakot, így indulhatott el az egyetem marosvásárhelyi kara.
– idézte fel Dávid László.
Kása Zoltán rektori tanácsos felidézte, hogy a 2000-es évek elején a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese volt, de a Sapientia egyetem közösségében is jól érezte magát. Elmesélt egy történetet, amely ezt a kettős állapotot tükrözi. A rádióban hallott egy magyarországi futballbíróról, akinek a két fia különböző csapatban játszott.
„Ekkor kezdtem el azon gondolkodni, hogy az apa mit csinálhat, amikor a két csapat egymás ellen játszik. Elképzelésem szerint ilyenkor nem érdekli, hogy melyik csapat győz, neki az a fontos, hogy mindkét fia jól játsszon” – mondta Kása Zoltán, akinek egy szebb befejezésre hívták fel a figyelmét: a bíró álma, hogy a két fiú együtt játsszon a nemzeti csapatban.
Tonk Márton a kezdeti elképzeléseket is megemlítette, amikor az volt a szándék, hogy a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem integrálódik a hálózatba. A Sapientia Alapítvány révén közös tervezési, stratégiai „kényszerben” van a két intézmény. Közös költségvetés, közös szakpolitikai, oktatáspolitikai elvek mentén működnek.
„A Sapientia EMTE olyan képzésű palettát kíván kifejleszteni, amellyel hozzáad valamit a már létező magyar nyelvű felsőoktatási palettához” – mondta a Sapientia EMTE rektora.
A kerekasztal-beszélgetésen a szakok akkreditációja is szóba került. „Ki kellett építeni a megfelelő oktatói gárdát, amellyel lehet akkreditálni a szakokat. Mi azon igyekeztünk, hogy minden feltételnek megfeleljünk, és felemelt fejjel lehessen akkreditálni a szakokat” – mondta összegzésként Dávid László.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
szóljon hozzá!