A tél közeledtével egyre több farkastámadásra számíthatnak az állattartó gazdák
Fotó: Facebook/Romsilva
Romániában jó eséllyel jövő év végére válik vadászhatóvá az állatállományokban egyre nagyobb károkat okozó farkas. Az Európai Bizottság által elindított jogalkotási folyamatból a farkas mellől kiesett a Románia által javasolt medvekár, így a bukaresti törvényhozásnak kell továbbra is egyedi megoldást találnia az emberéleteket követelő vadtámadásokra. Székelyföldi szakpolitikussal vettük számba a várható fejleményeket.
2024. november 26., 08:022024. november 26., 08:02
A medvék okozta vadkár sorába az elmúlt két-három esztendőben ,,felzárkózott” a farkasok kártétele is. A juh- és szarvasmarha-állományokban jegyzett farkastámadások a közép-erdélyi megyékben okozták a legtöbb kárt, amiről a Krónika többször is részletesen beszámolt. Az egyre népesebb farkaspopulációk országszerte garázdálkodnak: a gazdaszervezetek képviselői legutóbb a moldvai Botoșani megyéből számoltak be hatalmas vadkárról, amit falkában támadó farkasok okoztak juhtartó gazdák állományaiban.
A farkas jelenleg szigorúan védett európai vad, tilos a vadászata. Az elmúlt egy esztendőben rendkívüli intézkedés nyomán országosan 2-3 farkas kilövését engedélyezte a környezetvédelmi minisztérium.
Ezzel kapcsolatban Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor, volt környezetvédelmi miniszter a Krónikának elmondta, hogy az Európai Bizottság a vadon élő állatok és növények védelmét ellátó Berni Egyezmény farkassal kapcsolatos előírásainak megváltoztatását kérte. ,,Jó esélyt látok arra, hogy a Berni Egyezmény bizottságának decemberben sorra kerülő ülésén az EB kérése alapján módosítsák a farkas szigorúan védett státusát, így vadászhatóvá válna” – tájékoztatta portálunkat a székelyföldi szakpolitikus.
Az uniós törvényalkotás folyamata így is időbe telik: a Berni Egyezmény bizottságának pozitív döntése esetén az ügy visszakerül az Európai Bizottság asztalára, ahol néhány hónapot vesz igénybe az uniós Élőhely direktíva módosítása, és csak ezt követően kerülhet sor arra, hogy a brüsszeli jogszabály beépülhessen a tagállamok jogrendjébe. Tánczos szerint valószínűleg egy évet is igénybe vesz, amíg Bukarestben megszületik a szükséges jogszabály-módosítás a farkasok vadászatáról.
Tánczos Barna emlékeztetett, a farkas és a medve szigorúan védett státusból védett státusba történő átemelése ,,kéz a kézben” indult az Európai Bizottságban, de mivel a medve vadászatáért lobbizó Románia nem tudott kellő támogatót szerezni a tagországok között, az EB végül elvetette a romániai javaslatot. Ursula von der Leyennek köszönhetően csak a farkasok vadászhatóságát szavazták meg – mint ismeretes, sajtóhírek szerint az EB-elnök pónilovait megették a farkasok.
A farkast kivennék a szigorúan védett vadak kategóirájából
Fotó: Facebook/Romsilva
Az újrázni készülő RMDSZ-es szenátor szerint Románia jogszabályalkotásra szorult a medvék okozta egyre súlyosabb, emberéleteket is követelő támadások miatt, amiről az Európai Bizottság egyszerűen nem vesz tudomást. ,,Látva a tagállamok viszonyulását, arra nem látok esélyt, hogy medveügyben is megváltoztassák a Berni Egyezményt, és ezzel Romániában a 2007-es európai uniós csatlakozás előtt időszakhoz hasonlóan lehessen medvevadászatról beszélni.
– mutatott rá portálunknak Tánczos Barna. A volt környezetvédelmi miniszter szerint azonban nagyon lassan halad a törvény által szavatolt medvekvóta kihasználása, sok vadászszervezet nem végzi el a dolgát. A politikus arra szólította fel a vadászegyesületeket, ha emberéleteket akarnak menteni, akkor haladéktalanul lőjék ki azt az egyedszámot, amit négy évnyi kemény munka után megkaptak. ,,Abban bízom, hogy a hidegebb hónapok beköszöntével, és a szarvasvadászat elmúltával a vadásztársulatok elvégzik a rájuk bízott munkát” – hangoztatta a politikus.
Amíg a farkas vadászhatóvá válik, a környezetvédelmi szakember azt javasolja az állattartó gazdáknak, hogy nyájőrző kutyákkal védekezzenek. Elismeri, hogy a farkas másként támad és szerzi meg zsákmányát, mint a medve, ezért igazából vadászattal lehetne megnyugtatóan kezelni a szaporodó vadkárok okozta problémát is. A juhászoknak, pásztoroknak és a gazdáknak azonban védekezniük kell, nem lehet arra várni, amíg a farkaspopulációk vadászat révén történő szabályozásáról szóló törvény megszületik a román parlamentben.
Ezek a vadkárok a mindennapi pásztorélet részét képezték. Igazából az a fontos, hogy a veszteség az elfogadható határ alatt maradjon, ezért van nagy szükség a pásztorkutyákkal történő állandó védekezésre” – mutatott rá portálunknak Tánczos Barna RMDSZ-szenátor.
Az Európai Unió Tanácsában szerdán döntés született arról, hogy a farkas lekerüljön a védett vadak listájáról, miután több tagállam – közöttük Románia is – jelezte, hogy a túlszaporodott vadállomány súlyos károkat okoz az állattartó gazdaságokban.
Magyar szürke marhát és francia húshasznosítású teheneket tartó mákófalvi gazda kongatta meg az elmúlt hetekben a vészharangot a kalotaszegi falvak legelőin kíméletlen pusztításba kezdett farkasok miatt.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!