Magyar szürke marhát és francia húshasznosítású teheneket tartó mákófalvi gazda kongatta meg az elmúlt hetekben a vészharangot a kalotaszegi falvak legelőin kíméletlen pusztításba kezdett farkasok miatt.
Erdély különböző megyéiben eltérő módon viszonyulnak a vadkárok kifizetéséhez a környezetvédelmi ügynökségek. Miközben egyes megyékben minden segítséget megadnak, máshol bürokratikus intézkedésekkel tesznek keresztbe a mezőgazdasági termelőknek.
Mintegy húsz őz pusztult el az Arad megyei Kürtös térségében mezőgazdasági agrárvállalkozók által a mezőre kiszórt rágcsálóirtó mérgek miatt. A Környezetvédelmi Őrség és a megyei rendőr-főkapitányság eljárást indított.
Idén 18 medvét ütöttek el autók vagy vonatok Kovászna megyében, ez több mint háromszorosa a tavalyi számnak. Háromszéken jelentős, egymillió lejt meghaladó kárt okoztak idén a nagyvadak.
Erdély-szerte egyre több kárt okoz a róka. Az egész évben vadászható ragadozó annak ellenére túlszaporodott, hogy a polgármesteri hivatalokkal szerződő helyi vadásztársaságok gond nélkül kilőhetnék. Sok helyen azonban mégsem teszik.
A medve, a vaddisznó és egyéb vadállatok által okozott mezőgazdasági károk hazai listája kibővült a vetési varjak pusztításával. Dél-Romániában és a partiumi megyékben idén számottevő kárt okoztak a frissen kikelt kukoricavetésekben.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A vadkárok megtérítését szabályozó határozatot fogadott el szerdai ülésén a kormány. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint a jogszabály a vadkárok méltányos és gyors megtérítését, világos jogokat és kötelezettségeket ír elő.
Sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a hegyekben kirándulók számára a nyájőrző kutyák, mint a medve – állítják tapasztalt túrázók, hegyimentők, vadászok.
Egyik napról a másikra nem oldódik meg a településekre bejáró, az emberéletet és a javakat veszélyeztető medvék problémája a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint.
Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter hétfőn azt mondta Nagyváradon, hogy lesz pénz a nagyragadozókkal való konfliktusokat megelőző intézkedésekre egy 10 millió eurós programon keresztül, amelyet az európai beruházások minisztériuma finanszíroz.
Vaddisznócsordát kellett „kikísérniük” a rendőröknek csütörtökön reggel Sinaia központjából – számolt be a Digi24. A vadállatok rendszeresen visszajárnak a hegyvidéki településre.
A sürgősségi beavatkozás csak az egyik eleme az összetett medveprobléma megoldásának, sok területen van szükség változtatásra, körültekintő feltérképezésre – mondta el megkeresésünkre Markó Bálint biológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorhelyettese.
Eltérő a vadászegyesületek és a környezetvédelmi minisztérium véleménye a túlszaporodott medveállományról. Miközben a bukaresti szaktárca RMDSZ-es államtitkára szerint az Európai Unió által elvárt, és őszre elkészülő vadállománybecslés lehet az alapja a szakszerű beavatkozásoknak, a vadászegyesületek azonnal
Lényegesen kevesebb vadkárt jelentettek be 2020-ban a székelyföldi Hargita megyében, mint egy évvel korábban.
Választási évben a környezetvédelmi minisztérium nem meri felvállalni a medveállomány kilövéssel történő szabályozását, mert az heves tiltakozást váltana ki a városi lakosság körében – szögezte le a Krónika által megszólaltatott szakember.
A vadkárokat továbbra sem fizetik ki, a veszélyes medvékre nem adnak kilövési engedélyt annak ellenére, hogy a vadászati törvény módosítását január elején az államfő is kihirdette.
Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a szakminisztérium teljesen szakmaiatlan vadgazdálkodása miatt a romániai vadásztársaságok. A lapunk által megkérdezett szakemberek szerint a román állam a védett vadállomány fenntartásáért cserébe semmiféle kompenzációt nem nyújt.