Ünneplőbe öltözött a magyarkapusi közösség a vasárnapi hálaadó istentiszteletre
Fotó: Rusz Tamás/Erdélyi Református Egyházkerület
Gyerekek és felnőttek egyaránt magukra öltötték kalotaszegi népviseletüket a teljesen megújult magyarkapusi református templom hálaadó istentisztelettel egybekötött vasárnapi avatóünnepségén. Péntek-Gyimesi András parókus lelkipásztor a felújítási munkálatok szükségességéről, a Kolozs megyei településen zajló egyházi és ifjúsági programokról, a magyar állami támogatással megújult óvoda működéséről beszélt a Krónikának.
2024. május 27., 18:362024. május 27., 18:36
Az utolsó simításokat is elvégezték a két és fél év alatt teljesen megújult magyarkapusi református templomon, amelyet vasárnap avattak fel Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, Kolumbán Vilmos József püspökhelyettes és Vincze Minya István kalotaszegi esperes jelenlétében. Péntek-Gyimesi András parókus lelkipásztor a Krónika érdeklődésére felelevenítette, a restaurálás finanszírozásához szükséges papírmunka már 2016-ban elkezdődött egy uniós pályázat benyújtásával, amit nem sikerült megnyerni, így végül
Az avatáson részt vett Péntek-Gyimesi András lelkész, Kolumbán Vilmos József püspökhelyettes, Kató Béla püspök és (mögötte) Vincze Minya István esperes
Fotó: Rusz Tamás/Erdélyi Református Egyházkerület
Mint kifejtette, a főbb munkálatok már két éve befejeződtek, de hátra maradtak kisebb simítások, amelyek végeztével vasárnap hálaadó istentisztelet keretében ünnepelték meg a műemléktemplom megújulást. „Az épület szerkezete már megkövetelte a felújítást, a templom hajója kétfelé nyílt, amit időközben egy beavatkozással sikerült ideiglenesen megoldani. Két és fél év alatt teljesen megújult az épület, kívül-belül” – magyarázta a Kolozsvárt Nagyváraddal összekötő nemzetközi út mentén fekvő település lelkésze. Hozzátette, a színekben is változás tapasztalható: belül a kéket felváltotta a zöld.
Az épületet belül zöldre festették le, a korábbi kék helyett
Fotó: Rusz Tamás/Erdélyi Református Egyházkerület
Arra a kérdésünkre, hogy a tájegységre jellemző, textíliákkal gazdagon díszített templombelsőbe visszakerültek-e a varrottasok, Péntek-Gyimesi András elmondta,
Több kalotaszegi templom felújítása kapcsán is kérdéseket vetett fel, sőt vet fel ma is a falakat, karzatokat, padokat díszítő textíliáknak a liturgikus térbe történő visszahelyezése.
Az arányai miatt impozáns református templom jelenlegi formájában a 17. században alakult ki: 1742-1759 között a korábbi, 13. századi épületet átalakították. Ekkor készült az egyedi műemlék jellegzetes, díszes kazettás famennyezete. Az idők során a mennyezet részeit kicserélték vagy tönkrementek. 2006-ban a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma támogatásával Ferenc Mihály festő-restaurátor helyreállította az eredeti kazettás mennyezetet. A templom másik, művészettörténeti szempontból értékes eleme a nyugati bejárati kapu kőkerete – olvasható a felújítási munkálatokat végző cég honlapján.
A műemléktemplom jelenlegi formájában a 17. században alakult ki
Fotó: Rusz Tamás/Erdélyi Református Egyházkerület
A 680 tagú gyülekezetben szolgáló parókus lelkipásztorral a híveket megszólító közösségi programokról is beszéltünk. Mint mondta, főként hagyományos egyházi jellegű események zajlanak Magyarkapuson, mint az istentiszteletek, vallásórák, vasárnapi foglalkozások gyerekeknek, bibliaórák, alkalmi evangelizációk.
Péntek-Gyimesi András a kívül-belül felújított, 2018-ban felavatott óvoda jelenlegi működését is megemlítette lapunknak.
A tiszteletes emlékeztetett, az 1939-ben épült iskolát Kós Károly tervezte, aki a munkálatokat is személyesen felügyelte. Az államosítás után továbbra is iskola működött benne, 2001-ben visszaigényelték, 2004 májusában pedig visszakerült a református egyházközség tulajdonába. Az épület rendkívül leromlott állapotban volt, az állami iskola kiköltözéséig alig végeztek rajta állagmegőrzési munkálatokat. A napközi otthonra való igény ugyanakkor már rég megfogalmazódott a helyiek körében. A magyar kormány és az Erdélyi Református Egyházkerület támogatásával, a Kárpát-medencei bölcsőde- és óvodafejlesztési program keretében pedig teljesen megújult az épület. A 3451 lakosú, 31 százalékos magyar népességarányú községben ugyanakkor vegyes tannyelvű általános iskola is működik.
Az óvodát 2018-ban avatta fel Kató Béla püspök, Péntek-Gyimesi András lelkész és Pánczél Károly magyar országgyűlési képviselő
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
A parókus lelkipásztor tapasztalatai szerint nehéz élénken tartani az ifjúsági életet a Kolozsvár vonzáskörében található településen,
Mint magyarázta, a tánclépéseket kincses városi oktatók tanítják óvodásoknak, fiataloknak és érdeklődő felnőtteknek.
A Brassó, Kovászna és Hargita megyeiket – és nemcsak őket – célozza az az online felmérés, amely arra kérdez rá, hogy melyek a legnépszerűbb célpontok, ahová az utazók el szeretnének jutni a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyházai Medve-barlangot. A turistalátványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének több mint felére.
Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be április 8-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
szóljon hozzá!