Kibújt a szög a zsákból: csak a magyar és a székely zászló kihelyezése „törvénytelen”
Fotó: Bíró Blanka
Diplomáciai hadüzenetnek tartja adományozóként Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, hogy Kovászna Megye Tanácsának ülésterméből bírósági ítélet nyomán eltávolíttatták a magyar és a székely zászlót, miközben az Egyesült Államok, Izrael és Németország lobogója a teremben maradhatott.
2019. április 23., 19:472019. április 23., 19:47
2019. április 23., 20:512019. április 23., 20:51
A Magyar Polgári Párt (MPP) politikusa keddi sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján elmondta, tájékoztatta a történtekről Kalmár Ferencet, a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium szomszédságpolitikai fejlesztésért felelős miniszteri biztosát. Ezen túlmenően kihallgatást kért Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettestől, szerinte ugyanis ebben a helyzetben
Kulcsár-Terza felidézte, hogy 2016 novemberében öt zászlót adományozott „csomagban” Kovászna Megye Tanácsának: a magyar és a székely zászlón kívül az izraeli és a német lobogót a Romániában élő német és zsidó közösségre utalva, továbbá a Románia szövetségesének számító Egyesült Államok zászlóját.
„A gesztus célja az volt, hogy lássuk, mi történik, hiszen korábban a szintén adományba adott székely és magyar zászlót bírósági ítélettel eltávolíttatták. Lám, kibújt a szög a zsákból, a Brassói Táblabíróság jogerős döntése értelmében három zászló maradhat, de a magyar és a székely nem” – emlékeztetett az RMDSZ-es színekben törvényhozói mandátumot nyert politikus. Kulcsár-Terza úgy véli,
miközben Romániában a Dan Tanasă által bejegyzett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) jelentget a bíróságon magyar szimbólumok, feliratok miatt, és nyeri sorozatosan a pereket, addig Szlovákiában a magyar himnusz éneklését próbálják betiltani, Ukrajna pedig a nyelvtörvényt erőlteti.
A képviselő szerint a magyar zászló eltávolításának ügyét nemzetközi porondra kell vinni, értesíteni kell a külképviseleteket a történtekről. Úgy véli, az „benne volt a levegőben”, hogy a székely zászlót eltávolítják, de
Kulcsár-Terza abban bízik, hogy az erdélyi magyar szervezetek is összefognak ebben az ügyben, és közösen sikerre viszik, hiszen a himnuszperben – amikor a magyar himnusz énekléséért bírságolt Kovászna megye prefektusa – szintén összefogással lehetett visszavonatni a büntetést.
Pethő István, az MPP választmányi elnöke a keddi sajtótájékoztatón úgy vélekedett, egyértelműen a magyarság, a székelység asszimilációja a cél. Hozzátette, a német zászló már nem jelent „fenyegetést”, hiszen miközben valamikor 800 ezer szász és sváb élt Erdélyben, mára elhanyagolhatóvá csökkent a jelenlétük.
Szülőhazájában, az afrikai Kamerunban szentelték pappá a tavaly október óta Kolozsváron szolgáló Chrysanthus Yvesimbom Njungba SchP piaristát.
Elkezdtek együttműködni a nyomozó hatóságokkal a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított Emil Gânjhez közel álló személyek – nyilatkozták szombaton rendőrségi források. A férfit továbbra is nagy erőkkel keresi a rendőrség.
Kaszáló Kalákát tartottak Csíkszentkirályon – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 30 éves Brassó megyei férfi, aki ellen a sepsiszentgyörgyi rendőrség indított nyomozást csalás vádjával. A gyanúsított 9 ezer lejt csalt ki cégektől.
A Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) közölte, feladatának érzi, hogy hangot adjon a diákoknak és pedagógusoknak.
Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.
A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.
Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.
Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.
szóljon hozzá!