Csúcsra járatják az utazni vágyók a tesztelést, hosszú a várakozási idő a laborokban

Nem mindegy, hogy milyen. Csak a PCR-tesztek eredményét fogadják el •  Fotó: Varga György/MTI

Nem mindegy, hogy milyen. Csak a PCR-tesztek eredményét fogadják el

Fotó: Varga György/MTI

Érezhetően megnőtt a várakozási idő a koronavírusteszt elvégzésére, amióta több ország is negatív teszteredményhez köti a Romániából érkezők beutazását. Azoknak, akik foglalással rendelkeznek, érdemes időben lépniük, és akár több laboratóriumot is megkeresniük, az utazási iroda ugyanis nem fizeti vissza a nyaralás árát, ha teszt hiányában meghiúsul az indulás. Annak is utánanéztünk egyúttal, hogy milyen Covid–19-teszteket végeznek jelenleg az országban, és azok közül melyik az, amit a külföldi hatóságok elfogadnak.

Krónika

2020. július 29., 08:072020. július 29., 08:07

2020. július 29., 10:222020. július 29., 10:22

Jelentősen megnőtt az elmúlt időszakban azoknak a száma, akik külföldi utazásukhoz kérésre teszteltetik az ország állami vagy magántulajdonban levő laboratóriumaiban, fertőzöttek-e koronavírussal, hogy aztán a határnál felmutathassák a – reményeik szerint – negatív teszteredményt. A kedden 13 órakor kibocsátott hatósági tájékoztatás szerint az azt megelőző 24 órában elvégzett 21 135 tesztből 8008 kérésre történt.

A két hetet is eléri
a várakozási idő

És amint az várható volt, ezzel együtt látványosan megnőtt a várakozási idő is, a legtöbb bukaresti klinikán átlagosan kéthetes várakozás után 340–390 lejért lehet elvégezni a koronavírustesztet.

A G4Media hírportál számos, az ország különböző vidékén található klinikán érdeklődött a vírus jelenlétét kimutató PCR-tesztek ára és a kialakult várólista felől: a mintavételt leghamarabb egy jászvásári klinikán szerdára sikerült előjegyezni, de a koronavírusteszt eredményére itt is további öt munkanapot kell várni. Volt azonban olyan konstancai szolgáltató, ahol már csak októberre lehet feliratkozni a tesztelésre. Következtetésük szerint

átlagosan két hétbe telik, amíg a külföldi nyaralásra készülő vagy egészségi állapotuk miatt aggódó emberek megtudhatják, hogy elkapták-e a koronavírus-fertőzést.

Jelentősen megnőtt a várakozási idő Kolozsváron is: míg a járványkórházban pár héttel ezelőtt már másnapra lehetett online PCR, vagyis polimeráz láncreakción alapuló tesztre jelentkezni, most erre két hetet kell várni. kedden délután augusztus 11-e volt a legkorábbi szabad időpont a fizetős tesztek esetében. A biológiai mintát egyébként 290 lej ellenében veszik le, és 24 órán belül elektronikus levélben közlik az eredményt.  

A Pro Vitam laboratóriumban eközben érdeklődésünkre azt közölték, még tudják teljesíteni, hogy a Kolozsváron levett minták esetében 48 óra alatt, Sepsiszentgyörgyön pedig 24 óra alatt kiadják az angol nyelven is megszövegezett teszteredményt.

Az utazási iroda
nem adja vissza a pénzt

Érkeznek a visszajelzések a turistáktól, hogy nem kapják meg időben a koronavírusteszt-eredményeket – osztotta meg kedden tapasztalatait a Krónika megkeresésére Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Kérdésünkre leszögezte ugyanakkor, hogy hasonló problémák esetén nem tudnak segíteni.

Idézet
A lefoglalt nyaralást ilyen esetben nem ütemezzük át, és az árát sem tudjuk visszafizetni. A turistának kell megtalálnia a laboratóriumot, amely megadott időre feldolgozza a mintát, és kiadja az eredményt”

– összegzett az utazásszervező.

Csak a PCR-teszt elfogadott

De egyáltalán milyen tesztet kérnek a határnál? Mi a különbség a PCR-, a gyorsteszt és az antitestvizsgálat között, mennyire pontosak, milyen esetben alkalmazhatók és hogyan végzik őket? – merült fel az elmúlt időszakban nem csupán az utazni vágyókban a kérdés.  

„A határon való belépéskor PCR koronavírusteszt felmutatását kérik a különböző országok” – válaszolta megkeresésünkre Fejér Szilárd, a Pro Vitam diagnosztikai központ kutatója. Emlékeztetett egyúttal,

országonként eltérő, hogy egy vagy két teszteredményre van szükség, 48 órás vagy éppen 72 órás eredményt kell felmutatni.

Tesztüzemmód”. A balatoni nyaraláshoz két, öt napon belül, legalább 48 órás különbséggel készült Covid–19-teszt negatív eredményére is szükség van •  Fotó: Pixabay Galéria

Tesztüzemmód”. A balatoni nyaraláshoz két, öt napon belül, legalább 48 órás különbséggel készült Covid–19-teszt negatív eredményére is szükség van

Fotó: Pixabay

A szakember is arról beszélt ugyanakkor, hogy a turistáktól érkező megkeresések  csúcsra járatják a laboratóriumok kapacitását, így nem minden esetben tudják vállalni, hogy a kért időintervallumra feldolgozzák a mintákat. Fejér Szilárd ugyanakkor úgy véli, jobb lenne, ha minél többen a belföldi nyaralást választanák, és a laboratóriumok inkább a célzott tesztek elvégzésére, a potenciális fertőzöttek kiszűrésére fordíthatnák az erőforrásaikat. Kitért arra is, hogy a nyaralni készülők között is előfordult pozitív eredmény, esetükben meghiúsul a tervezett utazás.

Fejér Szilárd hangsúlyozta egyúttal, hogy a szerológiai vizsgálaton alapuló gyorstesztek biztonsági szűrésre nem alkalmasak, hiszen azok nem a vírus, hanem az ellenanyag (antitest) jelenlétét mutatják ki.

Elképzelhető, hogy akinek van igazolása arról, hogy már átesett a fertőzésen, felmutathat a határon egy szerológiai tesztet, hogy van immunválasza, de esetleges, hogy ezt elfogadják, vagy sem,

részletezte a szakértő. Hozzátette, a gyorstesztnek gyenge a hatékonysága, az érzékenysége és a specifikussága, valahol 50 százalékra tehető, hogy a teszt alapján kiderüljön, hogy valaki fertőzött, vagy sem. „Ilyen valószínűséggel egy javasasszony is megmondja, hogy valaki koronavírus-fertőzött, vagy sem” – mutatott rá frappánsan a kutató. Hozzátette, a szerológiai tesztek arra jók, hogy ha valaki már átesett a fertőzésen, kimutassák, mennyire védett. Ha a szervezetben kimutatható mennyiségű antitest van, akkor ha másodszor el is kapja a betegséget, sokkal enyhébb lefolyású lesz. Másrészt ezeknek a  teszteknek akkor nő meg a szerepük, ha megjelennek a védőoltások, mert akkor  lehet vizsgálni, hogy ha valaki megkapta a vakcinát, van-e immunválasza, és az mennyire erős.

Nem szabad engedni
az olcsóbb csábításának

Hasonlóképpen nyilatkozott lapcsaládunk megkeresésére Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, aki ugyanakkor arra is ráirányította a figyelmünket, hogy sok tévhit is kering ezekkel kapcsolatosan a lakosság körében.

Tar Gyöngyi is kiemelte:

a fertőzés igazolására a PCR-teszt a leghitelesebb módszer, ez a globálisan és országosan elfogadott legmegbízhatóbb teszt, amivel az új fertőzöttek számának alakulását követik.

Ez tehát a fertőzés pillanatnyi meglétét (vagy hiányát) tudja megmutatni, azt, hogy a teszt elvégzésekor az illető fertőzött-e, vagy sem. A vizsgálat során az orr- vagy szájgarat-nyálkahártyáról vesznek mintát. A teszt elvégzése előtt ajánlott az étkezés, ivás mellőzése, a legjobb pedig, ha a reggeli órákban, fogmosás és szájöblögetés előtt végzik el. A helyesen levett és feldolgozott minta esetén a PCR-teszt pontossága 95 százalék feletti.

Emellett a járvány megjelenése óta többféle gyorstesztváltozatot is kifejlesztettek azzal a céllal, hogy lerövidítsék azt az átlagosan 5-6 órás időtartamot, amely a PCR-tesztek elvégzéséhez szükséges. A gond az, hogy

a gyorstesztek továbbra is pontatlanok, eddig még nem sikerült egyetlen megbízható változatot sem kidolgozni.

„Nem hitelesek, ezért nem is használjuk, és nem is ajánljuk őket. Ha egy ilyen súlyos fertőzés esetében egy vizsgálati módszer bizonytalan, hamis eredményeket adhat, akkor elvetjük, mert egyaránt veszélyes az, ha egy fertőzött esetében negatív vagy ha egy egészséges személynél pozitív fals eredményt mutat. A hatóságok sem fogadják el a magas tévedési esély miatt” – húzta alá Tar Gyöngyi.

A szakember által harmadikként említett módszer az úgynevezett antitestvizsgálat, amelyet vérből végeznek. Fontos viszont kiemelni, hogy ez a vírus pillanatnyi jelenlétének kimutatására nem alkalmas, ehelyett arról árulkodik, hogy korábban átesett-e már a személy a fertőzésen, vagy sem.

•  Fotó: Kovács Tamás/MTI Galéria

Fotó: Kovács Tamás/MTI

Az antitestvizsgálatok tulajdonképpen az immunrendszer által a vírus ellen termelt antitesteket mutatják ki, amelyek átlagosan a fertőzés után 10–14 nappal jelennek meg a szervezetben.

Idézet
Ezek az antitestek olyan katonák, amelyeket a szervezetünk hadrendbe állít a vírussal szemben. Ezek viszont csak mintegy két hét után érik el azt a szintet, amikor már kimutathatók, tehát utólagos rálátást biztosítanak a helyzetre”

– magyarázta a szakember.

Az antitestvizsgálat elvégzése tehát tulajdonképpen csak akkor indokolt, ha valaki kíváncsi, hogy átesett-e már a fertőzésen, vagy sem. Pozitív eredmény esetében ugyanakkor el kell végezni egy PCR-tesztet is, hogy megbizonyosodjanak, már nem fertőző az illető.

Tar Gyöngyi továbbá arra is kitért, hogy az antitestvizsgálat elvégzése olcsóbb, mint a PCR-teszté, mivel az ehhez szükséges gép már korábban is a laboratóriumok rendelkezésére állt, és használták más kórokozók esetében. „Mivel kevesebbe kerül, sokaknak csábítónak tűnhet, hogy ezt válasszák, de nincs értelme, mert úgysem fogadják el például a határátkelőknél, mivel nem az aktuális állapotról ad képet, hanem a két héttel azelőttiről. A másik gond az, hogy amikor egy érdeklődő felhív egy laboratóriumot, és megkérdezi, hogy végeznek-e koronavírustesztet, a válasz kimerül egy igenben, de nem magyarázzák el a különböző tesztek közötti különbségeket. Ezért, ha a páciens a legolcsóbb változatot kéri, akkor antitestvizsgálatot vagy gyorstesztet végeznek nála, ami még olcsóbb, de egyiket sem tudják majd felhasználni” – hívta fel a figyelmet Tar Gyöngyi.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség

A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség
2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét