Tudatosabb csokifogyasztók. Az elmúlt tizenöt évben az emberekben nőtt, kialakult az igény, hogy minőségi termékeket fogyasszanak
Fotó: Facebook
A romániai lakosság évi 600 millió értékben fogyaszt csokoládét, ám ennek a mennyiségnek csupán 10 százaléka belföldi gyártmány. Bár a piacot jelenleg az import csokoládék uralják, egyre nagyobb az érdeklődés a hazai kézműves édességek iránt is, amelyekből egyre szélesebb, mondhatni már-már abszurdabb a választék: találni a piacon a petrezselymestől az ordáson át a levendulásig gyakorlatilag bármilyen ízesítésűt.
2024. július 07., 19:042024. július 07., 19:04
2024. július 07., 19:082024. július 07., 19:08
A június közepén, Bukarestben megrendezett Chocolate Saga fesztivál apropóján a figyelem középpontjába került a csokoládé, illetve az a tény is, hogy Romániában az utóbb két évben megduplázódott a kézműves csokoládé fogyasztása, mivel – látszólag –
Az ágazat kilátásai kapcsán a gyergyócsomafalvi Berri csokoládémanufaktúra tulajdonosát, üzemeltetőjét, Sándor Szilvesztert faggattuk, aki elmondta, ő maga is azt tapasztalja, hogy a csokifogyasztók egyre tudatosabbak e téren: az elmúlt tizenöt évben az emberekben nőtt, kialakult az igény, hogy minőségi termékeket fogyasszanak. Szerinte a vásárlók hamar felismerték, hogy a kézműves termékek minőséget jelentenek, így a kézművesek köré csoportosultak a tudatos vásárlók. Hozzátette, hogy bár látszólag nagyon szűk rétegről beszélünk, a valóságban egyre jelentősebb a tudatos kuncsaftkör.
Sokan különlegességként tekintenek a kézműves csokoládéra, és ajándékba veszik azt
Fotó: Chocolatesaga.ro
A kézművesek általában hazai, esetleg fairtrade vagy épp organikus, bio alapanyagokkal dolgoznak, ami sokak számára nagyon szimpatikus.
Sándor Szilveszter azt is leszögezte,
„Év végén, karácsonykor az emberek szeretik kézműves termékekkel megajándékozni a szeretteiket, nyugodt szívvel fordulnak hozzánk, tudják, hogy egy kézműves csokit nyugodt lélekkel nyújthatnak át, abban a tudatban, hogy minőséget adnak, abban a reményben, hogy megörvendeztetnek vele valakit, hisz valami különlegeset adnak” – magyarázta Sándor Félix.
A kézműves csokoládékat gyártó műhelyek készítenek személyre szabott, illetve egyedi termékeket is
Fotó: Chocolatesaga.ro
Nincs ez másképp a Berri manufaktúra esetében sem: több lábon igyekeznek állni: a hűvösebb hónapokban járnak vásárokba (nyáron nem igazán, hiszen a csokoládé olvad), dolgoznak viszonteladó üzletekkel – nem csak Romániában, hanem Szlovákiában, Magyarországon is –, szállítást pedig távolabbi célpontokra is vállalnak. Sándor Szilveszter kérdésünkre leszögezte, amikor egy termék jó, minőségi, akkor általában a cég elképzelésein múlik a terjeszkedés mértéke, mikéntje.
Fotó: Chocolatesaga.ro
A kézműves csokoládék néhány éve nagyon divatos céges, illetve protokoll ajándéknak számítanak. A munkáltatók nőnapra, húsvétra, karácsonyra is szoktak ilyen édességeket adni ajándékba, és az esküvőszervezők is előszeretettel ajánlják, lagzikon is gyakori, hogy az ifjú pár emlékként kézműves csokoládéval ajándékozza meg a násznépet. De akár konferenciák, fesztiválok szervezői is adnak meghívottaiknak csokoládét a szokásos üveg bor helyett vagy mellett. A kézműves csokoládékat gyártó műhelyek általában készítenek személyre szabott, illetve egyedi termékeket is, igazodva a vevők igényeihez.
A Chocolate Saga fesztivál szervezője, Adina Istrate az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy romániai viszonylatban a kézműves csokoládékészítők csupán tíz százaléka kapcsolódik a fővároshoz, nagyon sok cég vidéken van bejegyezve, vagyis az online jelenlét és marketing nagyon fontos szerepet kap.
A fesztiválon egyébként kóstolni lehetett a vércukorszintet csökkentő, szilvalekváros, cikóriás pralinét, homoktövises csokoládé, továbbá uborkás és citromos pralinét is.
Fotó: Chocolatesaga.ro
És bár a kézművescsokoládé-ipar csak egy kis szelete a hazai csokoládégyártásnak, mégis jelentős ágazatról beszélünk, figyelembe véve, hogy az ország csokoládégyártásának volumene 50 millió euróra rúg.
ami amúgy 40 százalékos növekedést jelent a 2021-es 3,5 kg-hoz képest. Tavaly a prémium, illet kézműves csokoládék fogyasztása terén több mint 50 százalékos bővülést regisztráltak.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!