A kárfelmérés még zajlik, az, hogy a magyar ház megmaradt része megmenthető-e vagy le kell bontani, statikai vizsgálat után derül ki
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Csak a falak maradtak a csángóföldi Trunk település vasárnap leégett magyar házából, melyben 55 helybéli csángó gyerek részesült magyar nyelvű oktatásban. A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCsMSz) gyűjtést indított a 2019-ben a magyar kormány támogatásával vásárolt és felújított épület helyreállítására-újjáépítésére – nyilatkozta az MTI-nek hétfőn Pogár László, a csángószövetség elnöke.
2024. augusztus 12., 15:242024. augusztus 12., 15:24
A Bákó megyei Ferdinándújfalu (Nicolae Bălcescu) községhez tartozó Trunk faluban vasárnap 15 óra körül keletkezett a tűz a magyar házzal szomszédos, közös tűzfalú helyi művelődési házban. Bár a tűzoltók hamar nagy erőkkel a helyszínre érkeztek, nem tudták megakadályozni a továbbterjedését a magyar házra, ez az épület is teljesen leégett, csak a falak maradtak – tájékoztatott Pogár László.
Az ingatlanban összesen 55 helybéli csángó gyerek tanult magyarul. Egyik termében a magyar nyelvű óvodai oktatás zajlott napközis rendszerben egyesületi keretek között, a másik az iskolások délutáni magyar oktatási programjának, míg a konyha az ingyenes étkeztetési programnak volt a helyszíne. Az ingatlan harmadik szobájában az oktatási program három pedagógusa lakott.
Pogár László elmondta, a helyi művelődési házban keletkezett tűzre az egyik pedagógus figyelt fel, ő értesítette a tűzoltókat is. A magyar házból csupán az elektronikai eszközöket - számítógépeket, okostáblát - sikerült kimenteni, a teljes bútorzat odaveszett. A keletkezett kár értéke egyelőre nem ismert, de jelentős, a két épület területe összesen 600 négyzetméter.
A tűz oka egyelőre nem ismert, a művelődési házban szombat éjjel esküvő zajlott, a násznép egy része vasárnap délután is a helyszínen tartózkodott, amikor a tűz keletkezett.
Leégett a csángóföldi Trunk település magyar háza vasárnap délután – közölte az épület tulajdonosaként a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) a Facebook-oldalán este.
A magyar háznak a leégése a magyar nyelvű oktatást is veszélybe sodorja a településen, egyelőre nem tudni, hogy a szeptember 9-én kezdődő új tanévben hol indulhat újra az oktatási program. A magyar ház újjáépítéséig ideiglenes megoldást kell keresni, amit nehezít, hogy a településen nincs bérelhető ház, és bizonytalan, hogy az új községvezetés megengedi-e, hogy a helybéli iskola épületét használják e célra.
Trunkon már nincs iskolai oktatás, csupán román nyelvű óvodai oktatás zajlik, az iskoláskorú helybéli gyerekek a csángóföldi gyakorlat szerint román nyelven tanulnak és a községközpontba, Ferdinándújfaluba járnak iskolába, ahova iskolabusz szállítja őket. A leégett magyar ház egyfajta szellemi központja is volt a településnek.
az adományokat Magyarországról a következő számlaszámra várják: 11708001-20564287 (OTP Bank Magyarország). A csángószövetség közösségi oldalán közzétett romániai bankszámlákra is lehet adakozni, az újjáépítéshez helyi vállalkozók is felajánlották segítségüket.
A Bákó megyében található, Ferdinándújfalu községhez tartozó Trunk a megyeszékhely Bákótól 15 kilométerre, a Szeret folyó jobb partján fekszik. A településnek mintegy 1200 lakosa van, korábbi becslések szerint nagy többségük magyar nemzetiségű.
A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége 35 Bákó megyei településen működteti a magyar nyelvű oktatási programot a magyar kormány támogatásával, falvanként 15 és 100 között mozog a részt vevő csángó gyermekek száma.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!