Celebek vagy személyes ismerősök az erdélyi fiatalok példaképei? Szociológus a mintaképválasztásról

példakép

Példaképválasztás a digitális világ dominanciája korában. Mesterséges intelligenciával alkotott mesterséges sztár, mesterséges reflektorfényben

Fotó: Pixabay.com

Az internet világából „ismert” hírességeket, vagy inkább a környezetükben élő személyes ismerősöket választják vajon példaképükként az erdélyi, székelyföldi diákok? – ezt a kérdést jártuk körül Gergely Orsolya szociológussal, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának oktatójával. Gergely Orsolya – aki családszociológiával is foglalkozik és több kutatást végzett a témában – többek közt rámutatott: az influenszerek, sportolók, énekesek esetében az vonzza a fiatalokat, hogy ezek az emberek izgalmasnak tűnő életet élnek, ugyanakkor a gyerekek hiteles, személyes példaképeket is keresnek maguknak, a pedagógusok, családtagok pedig jó „erkölcsi iránytűkké” válhatnak.

Kiss Judit

2025. február 14., 08:022025. február 14., 08:02

Gergely Orsolya szociológus, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának oktatója több ízben is foglalkozott kutatások keretében azzal a témával, hogy a diákok kiket tekintenek példaképüknek, „kihez szeretnének hasonlítani”. Gergely Orsolyát arról kérdeztük, mi körvonalazódott számára, milyen mértékben szeretnének a médiából, közösségi oldalakból „ismert”, népszerű hírességekhez és mennyiben a saját környezetükben élő, személyesen ismert emberekhez hasonlítani a fiatalok. A hetedikes és tizenegyedikes diákok példakép-választásának tendenciáiról a szociológus elmondta, 2012 óta foglalkozik a kérdés vizsgálatával, alapvetően székelyföldi tizenévesek, 7. és 11. osztályosok körében végzett survey- kutatások keretében.

Székelyföldi sportolók a példaképek között

„2012-ben, 2014-ben és 2016-ban is nagy, 2000 fős kutatást végeztünk. Nagyon sokféle választ kaptunk, és akkor kezdtem ezzel a kérdéssel kicsit behatóbban foglalkozni. Kutatásaim során azt tapasztaltam, hogy a diákok példaképválasztása egyre inkább kettős irányba mozdult el: kétharmaduk a közvetlen környezetéből választotta példaképét, egyharmaduk feltehetően a médiából” – fejtette ki Gergely Orsolya. Hozzátette,

azok a fiatalok, akik rendelkeznek példaképpel, inkább a szüleikhez szeretnének hasonlítani, illetve testvérükhöz, valamelyik nagyszülőhöz, rokonhoz, pedagógushoz, edzőhöz, közeli ismerőshöz.

A példaképpel rendelkezők közül minden harmadik tanuló választott követendő, példaértékű egyént a maga számára, akit feltehetőleg csak a médián keresztül ismerhet, személyesen nem találkozott, nem beszélgetett vele, valós tények, benyomások nem állnak a rendelkezésére. A szociológus azt is elmondta, a válaszadók egy részének sportoló – focista – a példaképe, ez főleg a fiúk körében volt gyakoribb, de a sportoló példaképet választóknál már a nemzetközi sztárok mellett néhány magyar név is feltűnik, főleg a magyar kézilabda-válogatott tagjai, vagy a helyi kötődésű sportolók: Tófalvi Éva csíkszeredai sílövő, Lokodi Mátyás gyergyói kosaras, Vass Ildikó sepsiszentgyörgyi kosárlabdázó, Papp Róbert Flórián csíki dzsúdós, de néhány román név is, mint Andrei Stoica vagy Daniel Ghiță kick-boxoló.

példakép Galéria

Gergely Orsolya szociológus: „nemcsak tinikorban, de egész életünk során állandóan lehetnek példaképeink, akik viselkedésünket, döntéseinket befolyásolni tudják, akiknek a tevékenysége értéket képvisel a mi meglátásunk szerint”

Fotó: Mihály László

A hírességek szabadnak, izgalmasnak tűnő élete a vonzó

„Ugyanakkor továbbra is fontos szerepet játszanak a diákok példaképválasztásában a közvetlen környezetükben élő, személyesen ismert emberek – például szülők, tanárok, idősebb testvérek vagy barátok. Másrészt a közösségi média és az internet által kínált »sztárok« is egyre jobban befolyásolják őket.

Az úgynevezett hírességek – influenszerek, sportolók, énekesek – esetében az vonzza a fiatalokat, hogy ezek az emberek sikeresek, látszólag »szabad«, de főleg izgalmasabb életet élnek,

és könnyen elérhető példákat kínálnak arra, hogyan lehet kitűnni vagy népszerűséget szerezni” – magyarázta a szociológus. Azt is elmondta, hogy azok a gyerekek, akiknek stabil, támogató családi és iskolai környezetük van, nagyobb valószínűséggel választanak közvetlenül ismert személyeket példaképnek, mivel ezek a példák számukra elérhetőbbek, reálisabbak, de főleg hitelesebbek.

Lényeges eleme a szocializációs folyamatnak a példaképválasztás

Az internetes/közösségi média nagymértékű térhódítása előtt értelemszerűen sokkal inkább tekintették a fiatalok példaképüknek azokat, akiket személyesen ismertek, akik tanították őket (pedagógusok), vagy esetleg a családtagok, idősebb barátok, ismerősök közül „követtek” valakit. Gergely Orsolyától azt is megkérdeztük, hogy mik lehetnek a „személyes példakép” kiválasztásának a társadalom szempontjából fontos pozitív hozadékai, és miért lenne fontos a „személyes példakép” a fiatal számára.

„Nagyon sokféle szakma határterülete a példaképkutatás: pedagógia, pszichológia, szociálpszichológia, szociológia, antropológia és még sorolhatnánk. Például a kognitív pszichológia szerint a példakép lényeges eleme a szocializációs folyamatnak,

azaz az elénk példaként állított személyek életéből, sikereiből, kudarcaiból tanulhatunk. Viszont nem zárul le a tinédzser korral, tehát életünk során állandóan lehetnek példaképeink, akik viselkedésünket, döntéseinket befolyásolni tudják, akiknek a tevékenysége értéket képvisel a mi meglátásunk szerint” – fejtette ki a szociológus. Mint mondta, fontosnak tartja, hogy a példaképek megismerésével egy közösségről, egy társadalomról sok mindent meg lehet tudni: milyen értékek mentén szervezik, irányítják életüket, milyen élettörténetek fontosak, értékesek számukra, milyen emberi magatartás számít mérvadónak.

Hamis benyomás, hogy egy celeb „ismerős”

„Kicsit sarkítva mondhatnám azt: azáltal, hogy megismerjük, az adott közösségekben, korcsoportokban, térségekben milyenek az uralkodó példakép-minták, egyfajta lenyomatát is kaphatjuk annak, hogy merre halad a világ, melyek az uralkodó értékek, milyen irányba tendál a norma- és szabályrendszer. Nem titkolt célom volt az is, hogy a felnőtt társadalmat is szembesítsük: kik a fiatalok számára a példaképek.

Nem igaz, hogy csak a »fame and fortune« (azaz hírnév és szerencse) számít nekik, és az sem igaz, hogy mindenki celeb és vlogger szeretne lenni” – fejtette ki Gergely Orsolya.

Felhívta a figyelmet, azzal viszont szembe kell nézni, hogy nagyon sokaknak hírességek, vloggerek, youtuberek, tik-tokkerek lesznek a példaképeik, mert az a hamis benyomásuk az online médiatérben eltöltött sok idő miatt, hogy ismerik ezeket a celebeket, talán jobban, mint a szüleiket, tanáraikat, szomszédaikat. A szociológus arra is kitért, hogy a személyesen ismert példakép kiválasztásának több szempontból is lehet pozitív hozadéka: egyrészt ezek az emberek valós interakciók révén formálják a fiatalokat, ami hosszú távon mélyebb hatást gyakorolhat a személyiségfejlődésükre.

Példakép: egy jó pedagógus „erkölcsi iránytű” is lehet

„Egy jó pedagógus, inspiráló családtag vagy mentor nemcsak szakmai tudást és készségeket adhat át, hanem értékeket, erkölcsi iránytűt is. A személyes példaképek révén a fiatalok jobban érzékelhetik a fokozatos fejlődés jelentőségét, míg a közösségi média hírességei gyakran a gyors, könnyen elérhető siker illúzióját sugallják. Egy tanár vagy egy családtag példája azt is megtaníthatja, hogy a sikerhez türelem, kitartás és munka szükséges – ami hosszú távon nagyobb stabilitást adhat a fiataloknak” – fejtette ki a szociológus.

A celebek, sokszor önjelölt influenszerek a TikTok, Instagram, azaz a közösségi platformok világában hódítanak. Vannak nyilván köztük olyanok is, akikre a teljesítményük miatt néz fel a fiatalság – előadók, sportolók, stb., de olyanok is, akik mondjuk egy adott életformát (például a vegán étrendet) népszerűsítik. Ezek a – sokszor külföldi – hírességek hatnak a romániai gyerekekre, fiatalokra is, nemzetiségre való tekintet nélkül.

„A közösségi média által közvetített példaképek nagy mértékben hatnak az erdélyi fiatalokra is, ez a nemzetközi trendekkel összhangban alakult az elmúlt években.

Bár kevesebb helyi kutatás foglalkozik kifejezetten ezzel a témával, az elérhető adatok azt mutatják, hogy a TikTok és Instagram influenszerei egyre nagyobb szerepet játszanak a romániai gyerekek és kamaszok életében. Egyetemi hallgatóimon például mindig tesztelem, kiket követnek, mindig külön rákérdezek, hogy most olyant is mondjanak, aki román nyelven kommunikál, és mindig meglepődöm, hogy milyen sok román influenszert, tartalomgyártót, vloggert, gamert követnek” – mondta az egyetemi oktató.

példakép Galéria

A közösségi oldalakon, így a fiatalok által kedvelt Instagramon is rengeteg influenszert követnek a fiatalok akit

Fotó: Pixabay.com

Torzított képet mutatnak való életről az önjelölt „hírességek”

Gergely Orsolya azt is elmondta, hogy a fiatal generáció tagjai már nem azt nézik, hogy mondjuk a szüleik hogyan öltöznek, hogyan néznek ki, hanem „trendszetterek” videóit követik a Tik-Tokon vagy más felületen, és az lesz a meghatározóbb számukra. A fiatalok számára egyre vonzóbb az influenszerek közvetlensége, interaktivitása és az a benyomás, hogy „közvetlen kapcsolatban” állhatnak velük, ugyanakkor ez azzal a veszéllyel jár, hogy az önjelölt sztárok gyakran torzított vagy idealizált képet mutatnak az életről.

„Fontos lenne, hogy az iskolai és családi nevelésben segítsünk a fiataloknak kritikusan kezelni ezeket az online hatásokat. Felvetődik a kérdés: kijelenthetjük, hogy az új médiával új ikonok jelentek volna meg?

Nehéz egyértelmű választ adni, mert igen összetett az általános- és középiskolások példakép-mintázata, még ennél is bonyolultabb, hogy ezek a mintázatok honnan származnak. Egyrészt azt mondhatjuk, hogy az új média világa új ikonokat teremt, mutat és termel, és ez csak felgyorsult az utóbbi években. Még inkább igaz, hogy akik nem jelennek meg a médiában, azaz nincsenek kellőképpen „mediatizálva”, azok nem tudnak beférkőzni a tanulók példaképei közé” – mutatott rá a szociológus.

Az is tapasztalható, hogy olyan helyi kortárs vagy történelmi személyiségek, akik szülőfalujuk, városuk szempontjából jelentős szerepet játszottak vagy játszanak sport, közélet, tudomány, irodalom terén és tevékenységük messze túlmutat egy kistérség határain, nem válnak ismertté a székelyföldi diákok számára, akik nem is gondolnak rájuk potenciális példaképként. „Vitathatatlan a médiának a diákok hétköznapjaira gyakorolt hatása. De a médiában megjelenő személyiségekhez képest a személyes ismerősök hitelesebbeknek tűnnek, ugyanakkor a túl sok információ elbizonytalanító, zavart és bizonytalanságot okoz, így a közvetlen környezet biztosabbnak, megfoghatóbbnak tűnik a fiatal számára” – mutatott rá a szociológus.

példakép Galéria

A fiatalok példaképei manapság gyakran a (közösségi) médiából is kikerülhetnek, nemcsak a személyes ismerősök köréből

Fotó: Pixabay.com

Segíteni a diákoknak, hogy kritikát gyakoroljanak

Gergely Orsolya nemrég pedagógusok számára tartott előadást Marosvásárhelyen a témában. Megkérdeztük, mi körvonalazódott számára, miként vélekednek a témáról a pedagógusok, és mit tehetnének a tanárok azért, hogy a kamaszok, diákok példakép-alakulása a fiatalok számára gyümölcsözőbb legyen.

„Marosvásárhelyi előadásom során egyértelműen kiderült, hogy a pedagógusok érzékelik a példaképválasztás fontosságát, de sokan úgy látják, hogy egyre nehezebb versenyezni a közösségi média hatásával.

Egyes tanárok úgy érzik, hogy a diákok kevésbé tartják őket inspiráló példának, mint korábban, és inkább online influenszerekhez »fordulnak«. De azt is érzékelik a tanárok, hogy iránytűszerepet játszhatnak, pont azért, mert hitelesebb, közvetlenebb tapasztalatok alapján ítélik meg őket a diákok” – mondta el a szociológus. Hozzátette, a pedagógusok nagyon fontos szerepet játszhatnak abban is, hogy a diákok kritikus szemmel vizsgálják a példaképeiket, és tudatosan válasszanak inspiráló embereket. Ehhez az szükséges, hogy a tanárok ne csak tantárgyi tudást adjanak át, hanem értékeket is közvetítsenek, személyes történetekkel, motivációval és egyéni figyelemmel segítsék a diákokat a példaképválasztásban.

A család szerepe a példaképválasztásban

Gergely Orsolya arra is kitért, hogy a család szerepe a példaképválasztásban kiemelkedő, hiszen ez a gyermekek elsődleges szocializációs közege. „A szülők, nagyszülők, testvérek és más közeli rokonok nemcsak közvetlen mintát nyújtanak a viselkedésre, értékekre és életvezetésre, hanem a példaképválasztás alapjait is meghatározzák.

Az, hogy egy gyermek milyen értékeket tart fontosnak, milyen ambíciókat fogalmaz meg, vagy milyen viselkedési mintákat követ, nagyban függ attól, hogy a családban mit tapasztal nap mint nap.

Ahogy a gyermek nő, a kortárscsoportok és a média egyre nagyobb szerepet kapnak, de a család továbbra is meghatározó marad” – emelte ki a szociológus. Arra is kitért, hogy a szülők támogató hozzáállása, a nyitott kommunikáció és az értékek tudatos közvetítése segíthet abban, hogy a fiatalok olyan példaképeket válasszanak, akik pozitív hatással vannak fejlődésükre.

A nagyszülők mint az életbölcsesség „forrásai”

„A nagyszülők is fontos szereplők lehetnek ebben a folyamatban. Ők gyakran az életbölcsesség, a hagyományok és a stabil értékrend forrásai, és sok gyermek számára ők jelentik a tiszteletre méltó, követendő mintát” – mondta a szociológus. Kiemelte, a szülők egyik legfontosabb feladata ebben a kérdésben, hogy aktívan érdeklődjenek gyermekeik példaképei iránt, beszélgessenek velük arról, miért tartanak valakit követendőnek, és segítsenek nekik megkülönböztetni a valóban értékes példákat azoktól, amelyek inkább csak pillanatnyi népszerűségre vagy felszínes vonzerőre épülnek.

„Szülőként is állandóan abba botlik az ember, hogy a legjobb módszer a példa. Ha mondjuk én egészségesen táplálkozom, nem pedig csak prédikálok a gyereknek, hogy egyen spenótot is, cukrot pedig ne sokat, az a hiteles példa. Ha pedig közben cukros üdítőket iszom, akkor nem sok értelme lesz a nevelésemnek.

Sőt, jómagam 12 és fél évnyi szülői régiséggel a hátam mögött azt mondom, nem mindig elég a példa. A nemzetközi szakirodalom ismeretében azt is mondom, hogy a példaképek mintázata alakítható, és itt nagy szerepe van a szülőknek, de a pedagógusoknak is” – hangsúlyozta a szociológus. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a térségi médiának is szerepe van e tekintetben: fontos, ha egy történet, siker mögött megláthatja a néző, az olvasó az emberi arcot.

példakép Galéria

A TikTok platformon is egy kattintásnyira kínálkoznak olyan tartalmak, amelyekből kiindulva példaképet választhatnak a fiatalok

Fotó: Pixabay.com

Az iskolának és a helyi médiának is fontos a feladata

„Ugyanakkor az iskoláknak hangsúlyosan kellene foglalkozniuk a kortárs-példakép-állítással. Amellett, hogy a tananyag során megismerkednek a gyerekek a legnagyobb költővel, a legnagyobb magyarral, a legnagyobb magyar királlyal, arra is hangsúlyt kellene fektetni, hogy bemutassák nekik azokat a kortársakat, akik az adott régióból indultak és sokra vitték” – mondta a szociológus. Példaként hozta fel, hogy ő maga a lányainak már 4-5 éves koruktól sokszor olvasott meséket lázadó lányokról, az 50 híres magyar nőről, így ismerik mondjuk Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő történetét.

„De sokszor mesélünk Erőss Zsoltról, az egyik legeredményesebb magyar hegymászóról, aki a Székelyföldön született, és gyermekkorától szeretett a természetben kirándulni. Nagyon sok minden múlik a családon, hogy milyen történetekkel, értékekkel találkozik a gyermek” – emelte ki Gergely Orsolya.

Példaként említette, hogy ő maga szülőként a pedagógusokhoz hasonlóan felhívja a gyerekei figyelmét az értékekhez való közeledés fontosságára. „Elvisszük például Lackfi János költő estjére, ha kisvárosunkban jár, megvásároljuk neki Kádár Annamária pszichológus Igazi példaképek című könyvét, elvisszük a Hosszú Katinkával szervezett közönségtalálkozóra – és lehet, hogy mindez befolyásolja az értékrendjét” – mondta Gergely Orsolya.

korábban írtuk

Gergely Orsolya: A sikeres férj is lehet státuszszimbólum
Gergely Orsolya: A sikeres férj is lehet státuszszimbólum

Az anyagi javak felértékelődésével a fogyasztói szokások folyamatosan alakulnak. Választásainkkal (és azok kommunikálásával) folyamatosan üzenünk: melyek számunkra a követendő értékek, vagy épp mit engedhetünk meg magunknak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 31., hétfő

Digitális változatban is kiállítják Kolozs megyében a születési, halotti bizonyítványokat

Hétfőtől digitális változatban is kiállítják a Kolozs megyei hivatalok a születési, házasságkötési, válási és a halotti bizonyítványokat – jelentette be a Kolozs Megyei Tanács.

Digitális változatban is kiállítják Kolozs megyében a születési, halotti bizonyítványokat
2025. március 31., hétfő

SZNT: konstruktívan áll a párbeszédhez az Európai Bizottság az erdélyi polgári kezdeményezés ügyében

Az Európai Bizottságnak szeptember 4-éig kell ismertetnie az európai nyilvánossággal a Székely Nemzeti Tanács nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezésével kapcsolatos jogi és politikai következtetéseit – közölte hétfőn az SZNT.

SZNT: konstruktívan áll a párbeszédhez az Európai Bizottság az erdélyi polgári kezdeményezés ügyében
2025. március 31., hétfő

Hagyományteremtő agrárkiállítás Marosvásárhelyen, a családi gazdaságokat célozzák meg

Első alkalommal szervezték meg az elmúlt hétvégén Marosvásárhelyen az Agro&Auto Expo regionális kiállítást. A Szatmárnémetiből „kölcsönvett” új mezőgazdasági kiállítással a szervezők hagyományt szeretnének teremteni a székelyföldi megyékben is.

Hagyományteremtő agrárkiállítás Marosvásárhelyen, a családi gazdaságokat célozzák meg
2025. március 31., hétfő

Razzia Háromszéken: arattak a rendőrök

Megyeszerte razziát tartott a hétvégén a Kovászna megyei rendőr-főkapitányság. A mintegy hetvenezer lejes bírság zömét gépkocsivezetők fizették, Háromszéken is sok a szabálytalankodó sofőr.

Razzia Háromszéken: arattak a rendőrök
Razzia Háromszéken: arattak a rendőrök
2025. március 31., hétfő

Razzia Háromszéken: arattak a rendőrök

2025. március 31., hétfő

Aggasztó méreteket ölt a szarvasmarha-leukózis: Arad megyei állattenyésztő nyilatkozott a Krónikának

Az elmúlt tíz nap során 25 új góc jelent meg, és ezzel 75-re emelkedett az érintett szarvasmarha-tenyészetek száma.

Aggasztó méreteket ölt a szarvasmarha-leukózis: Arad megyei állattenyésztő nyilatkozott a Krónikának
2025. március 31., hétfő

Történelemtanár adományozott értékes fegyvergyűjteményt a Székely Nemzeti Múzeumnak

Értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe – közölte a sepsiszentgyörgyi intézmény.

Történelemtanár adományozott értékes fegyvergyűjteményt a Székely Nemzeti Múzeumnak
2025. március 31., hétfő

Hidegfront vet véget a tavaszi napoknak

A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.

Hidegfront vet véget a tavaszi napoknak
Hidegfront vet véget a tavaszi napoknak
2025. március 31., hétfő

Hidegfront vet véget a tavaszi napoknak

2025. március 31., hétfő

Levágta nyomkövetőjét az apja megöletésével vádolt Arad megyei nő

Levágta nyomkövető karkötőjét az apja megöletésével vádolt Laura Bîlcea. A rendőrség értesítette az ügyről a temesvári ítélőtáblát.

Levágta nyomkövetőjét az apja megöletésével vádolt Arad megyei nő
2025. március 31., hétfő

Prefektus a predeáli incidens után: csak szaporodni fog a medvetámadások száma, több medvét kell kilőni

A jövőben csak szaporodni fog az emberek elleni medvetámadások száma – figyelmeztetett Emil Drăgănescu, Prahova megye prefektusa a vasárnap esti, predeáli incidenst követően.

Prefektus a predeáli incidens után: csak szaporodni fog a medvetámadások száma, több medvét kell kilőni
2025. március 31., hétfő

Nem győz hálálkodni a kolozsváriaknak Antonescu a szombati kampánygyűlés után

Rövid bejegyzésben méltatta hétfőn Kolozsvárt Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ közös államfőjelöltje a kincses városban megtartott szombati kampánygyűlést követően.

Nem győz hálálkodni a kolozsváriaknak Antonescu a szombati kampánygyűlés után