Államilag, társadalmilag is jobban kéne segíteni az anyákat – Gergely Orsolya szociológus a nemek közti egyenlőtlenségről

Államilag, társadalmilag is jobban kéne segíteni az anyákat – Gergely Orsolya szociológus a nemek közti egyenlőtlenségről

Friss felmérés szerint a romániai nők nagy hányada – 10-ből 7 – azt vallja, hogy a házimunka legnagyobb része az ő vállukra nehezedik a családban

Fotó: 123RF

A nőkre jelentős terhek hárulnak ma is: a statisztikák szerint egyenlőtlenül oszlanak meg a házimunkák, a gyermeknevelés oroszlánrészt a nők, anyák feladata, akiknek a munkahelyükön is helyt kell állniuk. Gergely Orsolya szociológust, a Sapientia EMTE csíkszeredai karának adjunktusát arról kérdeztük, mit lehet tenni társadalmi szinten, hogy valamelyest könnyebb legyen a nők számára a rájuk nehezedő, összetett „súlycsomag”. Kifejtette, régen kis közösségekben az anyák nem voltak ennyire egyedül a gyermeknevelésben, a közösség segített, így jó lenne közösségi tevékenységeket támogatni, ahol biztonságban lehetnek a gyermekek, amikor az anyának dolga, szakmai feladatai vannak. És államilag is sokkal többet kellene segíteni az édesanyáknak, mert hatalmas társadalmi munkát végeznek: nevelik a jövőt.

Kiss Judit

2023. március 08., 09:032023. március 08., 09:03

– Friss felmérés szerint a romániai nők nagy hányada – 10-ből 7 – vallja azt, hogy a házimunka legnagyobb része az ő vállukra nehezedik a családban: ide tartoznak a klasszikusnak mondható munkák, mint a főzés, mosogatás, mosás, vasalás, a gyerekekkel kapcsolatos különféle tennivalók. Az ENSZ bejelentése alapján ugyanakkor a nők és férfiak közötti egyenlőség a világban egyre távolabbi cél. Hogyan látja a témával is foglalkozó szociológusként: mi lehet annak az oka, hogy még mindig így működik? Milyen mozgásokat lát ebből a szempontból az Ön által vizsgált romániai/erdélyi területeken?

– Sokszor azt halljuk, hogy már réges-rég teljes nemi egyenlőség van, hiszen a nők is járhatnak nadrágban, vezethetnek autót, járhatnak egyetemre, beléphetnek a tudományos, politikai életbe.

Idézet
No és akkor jönnek a statisztikák, a számok, az adatok, és látjuk, hogy mennyire messze vagyunk az egyenlőségtől.

Ennyire „egyenlően” vannak elosztva a társadalmunkban a feladatok. Ezt mérjük évek óta székelyföldi, erdélyi kutatásaink során is, hogy a nők otthon egy második műszakot is ledolgoznak. Legalább egyet.

– Ennek az is az oka, hogy értékek, mentalitás tekintetében tradicionális társadalomban élünk?

– Az egyik oka ez. A társadalmi nemi szerepek és szerepelvárások évszázadokon át beidegződött normarendszert követnek, és az ettől való eltérést nem díjazza a társadalom. Például ha egy férfi jelentős szerepet kezd vállalni az otthoni házimunka elvégzésében, szervesen részt vesz a gyermeknevelésben, akár gyermeknevelési szabadságon is osztozik a párjával, akkor azt a férfi és női társadalom is hajlamos megbélyegezni, papucsférjnek, puhánynak titulálni.

Idézet
A másik ok, hogy a rendszer, a nagy és a kisebb társadalmi rendszerek nem úgy működnek, hogy ebben hathatós segítséget kapnának a nők.

Magyarán a gondoskodási feladatokat valakinek el kell látnia, tetszik, nem tetszik. Ezek nagyon fontos társadalmi feladatok, de a társadalmunk nem erre rendezkedett be, hogy ezeket a „soft ügyeket” jutalmazná.

Galéria

Gergely Orsolya: „a pozitív változások nem annak köszönhetőek, hogy a háztartási munkát megosztják a felek otthon, hanem annak, hogy a háztartási gépek egyre korszerűbbek, fejlettebbek”

– A jutalmazást miként kell érteni?

– Nem rendelünk hozzá társadalmilag honoráriumot. Egész egyszerűen nem tekintjük olyan értékes munkának, mint egy sor más dolgot. Fejben, mentalitást tekintve sem számít „munkának”, és anyagilag sincs honorálva. Ennek ugye hosszas társadalmi előtörténete van, hogy miért így alakult ez, Romániában még inkább talán, mint máshol.

Idézet
A szocializmus évtizedei és a szovjet társadalomerkölcs a nők számára egy paradoxont hagyott örökségül: a nemi egyenlőség hangoztatása és meghonosítása mellett – ekkor indult el Romániában a nők iskoláztatása, tömeges munkaerőpiacra való belépése – a korábbi minta szerinti „háziasszonyi” és anyaszerepet nem vette el a női társadalomtól,

nem felszámolta azt, hanem tulajdonképpen kibővítette ezeket a társadalmi nemi szerepköröket.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

– Vagyis eszerint azt is el lehet mondani, hogy a 20. század második harmadától kettős teher, vagy többes teher nehezíti a női társadalom mindennapjait?

– Igen, úgy fogalmazhatunk, hogy a Romániában élő nők a szocialista korszak négy évtizede alatt megkapták az esélyegyenlőség és az önmegvalósítás iránti vágy szellemét, viszont ehhez senki nem rajzolt térképet, senki nem mutatta meg, hogy miként kell, lehet, javasolt. Így többnyire ezek egyéni próbálkozások, törekvések, ügyek, hogy kinek mennyire sikerül önállóan működnie ebben a szélmalomharcban. Mert rendszerszintű segítséget nem nagyon kapnak. Egyébként természetesen vannak változások, és vannak társadalmi réteg szerinti különbségek: urbánusabb környezetben, fiatalabbak körében már észlelhetőek apró előrelépések. Születtek a rendszer által kínált lehetőségek is, például több mint egy évtizede édesapák által is igényelhető minimum 1 hónap gyermeknevelési szabadság, amellyel nyilván kevesen élnek, vagy kevesen élnek a valóságban, és nemcsak papíron. Tehát nem mindegy, hogy milyen közegben és kontextusban beszélünk erről. De ez a helyzet csak többnyire a magasan iskolázott, urbánusabb környezetben, a magas státust és vagy magasabb jövedelemmel rendelkezők nők (pl. orvosnő, jogász, igazgatói pozíciót betöltő nő) szűkebb csoportja esetében másabb, enyhén másabb.

Idézet
Ahol be tudnak lépni segítségek, ahol a nő meg tudja fizetni ezeket a segítségeket, ahol a férj olyan környezetből, olyan családból származik,

ahol ennek már van hagyománya, ahol a családi mintának részét képezte az egyenlőbb feladatmegosztás. Őket jelöli az a 3 a 10-ből.

– Dédnagyanyáink idejében még úgy volt, hogy általában a férfi kereste a pénzt, a nőre meg a háztartás intézése jutott. Ha a jelenlegi általános romániai képet akarjuk látni, mi körvonalazódik: változnak-e érzékelhetően abba az irányba a trendek, hogy a nőkre kevesebb klasszikus házimunka maradjon olyan körülmények közt, hogy természetesen ők is napi nyolc órát dolgoznak a munkahelyükön, nemcsak a férfiak?

– Igen, természetesen változnak. Romániában nagyon magas a női foglalkoztatás már több évtizede, és a nők munkavállalásával sok minden alakult, változott. Az urbanizációval a kinti és a benti munkák közti valós határvonal is elmosódott, a ház körüli teendők kevesebb férfit, fiút érintenek. Sokan a lakás belső tereiben élnek és tevékenykednek évtizedek óta. Viszont úgy tűnik, ez nem befolyásolja azt, hogy a nők vigyék az otthoni feladatok oroszlánrészét is:

Idézet
eltűnt, vagy kevesebb lett a kinti munka, de nem változott át a férfiak esetében egyértelműen benti (házi)munkává.

Nem fog szépen hangzani, de a pozitív változások nem annak köszönhetőek, hogy a háztartási munkát megosztják a felek otthon, mivel már mindenki 8-10 órában építi a szakmai pályáját, hanem annak, hogy a háztartási gépek egyre korszerűbbek, fejlettebbek. Például a mosogatógép elmosogat. A szárítógép miatt nem kell teregetni, a robotporszívó időt takarít meg.

– Friss felmérés szerint a nőkre nemcsak a szó szoros értelmében vett házimunka hárul, hiszen nagyon sok esetben – a megkérdezettek 63 százaléka – ők a család „könyvelői”, a pénzügyek kezelői, 32 százalékuk a családi események szervezője, 59 százalékuk a család szakácsa és így tovább. Szociológusként miként látja, mik lehetnek ennek az aránytalanságnak a fő hátulütői a társadalomra nézve?

– A 2018-as, vállalkozók körében végzett kutatásunk eredményei is markánsan ezt mutatták: a megkérdezettek nagyon sok tennivalót megosztottak a párjukkal, például a bevásárlást. De ha a gyermek beteg volt, akkor a női válaszadók bevallása szerint szinte mindig ők maradtak otthon, a férfi válaszadóknak csupán 3 százaléka maradt ki munkából és ápolta a 2-7 éves kisgyermekét.

Idézet
És igen, a mosás-főzés-takarítás is időt és energiát igényel, de a családi programszervezés, hogy kinek mikor hova kell menni, mit nem szabad elfelejteni, kinek milyen ajándékot kell vásárolni, mikor kellene a gyermek tanító nénijével tárgyalni – ezt a hatalmas szellemi munkát is általában a nők végzik.

A hatalmas táblázat az ő fejükben „fut” a megannyi megnyitott ablakkal. Ennek a fő hátulütője sokféle lehet, és egyik sem ígér pozitív jövőképet.

Galéria

Fotó: pixabay.com

– Azért nem jó ez, mert példát statuál, mintát mutat a következő nemzedék számára?

– Persze. Például a lánygyermekek ezt látják, hogy anya reggel 7-kor beül a kisbuszba, előtte végigmondja a napot: tornazsák pipa, balettcipőt ugye beraktad, viszed az 55 lejt az osztálykirándulásra? Ma úszás, foci, néptánc, programozás, stb., stb., stb. lesz, telefon ugye feltöltve, hívjál, ha végeztél, ma anya nem 4-ig van, hanem 5-ig, az osztálytársad anyukájával megbeszéltem, ők fognak elvenni, majd anya megy érted, és folytathatom. Ezt látva nem valószínű, hogy a lánygyermekek nagyon megkívánják az anyai szerepet és ezt szeretnék majd maguknak. Hanem a mostani fiatal vagy szakmát fog választani, vagy családi életet. Ami nem lesz baj, csak azt is tudjuk, hogy Romániában a kétkeresős családmodell a létszükséglet a középosztálybeli minimumhoz. És ha az egykeresős családmodellben gondolkodik, akkor predesztinálja őt ez a döntés egy nagyon hátrányos anyagi helyzetre.

Idézet
Vagy a szakmát választja, gyermeket nem – ennek pedig a társadalmi, demográfiai hatása jelentős lesz. Vagy maximum egy gyereket vállal.

És az is megtörténik, hogy ha csak a szakmát választja, szakmailag nem tud kiteljesedni, fejlődni, mert viszi ezt a fajta két-három műszakot. Az meg megint társadalmi hátrány, hogy kitaníttatunk rengeteg okos, értelmes, ügyes lányt, akik „alultervezik” majd a szakmai pályájukat, mert valaki az ő gyermekeiket is fel kell nevelje. A pszichikai hátrányait pedig tudjuk, ha például Máté Gábor világhírű pszichiátert olvassuk, kiderül, hogy a nőkre sokkal nagyobb stressz terhelődik, ami nagyon gyakran autoimmun vagy daganatos betegségekhez vezet. Tehát e tekintetben sem jártunk jól.

– A gyerekes nők sok esetben otthoni „tanítók” és „tanárok” is, hiszen nagyon sokszor ők segítenek a gyerekeknek megoldani a házi feladatokat. Mi a társadalmi következménye annak, hogy egyszerre ilyen sokoldalúnak kell lenniük, ennyi mindenhez kell érteniük? És mit lehet tenni társadalmi szinten azért, hogy könnyebbé váljon a vállukra nehezedő, összetett „súlycsomag”?

– Sokan mondják, hogy régen kis közösségekben az anyák nem voltak ennyire egyedül a gyermeknevelésben, a közösség segített.

Idézet
Jó lenne közösségi tevékenységeket támogatni, ahol biztonságban lehetnek gyermekek, amikor az anyának dolga, szakmai feladatai vannak. Persze, ezt nem hatalmas anyagi terhelés ellenében, mert az ma is létezik – de nem mindenki tudja megfizetni az „after schoolt”.

Rakjunk kevesebb terhet mentálisan is az anyákra. 20 hónapos volt a kisebbik kislányom, amikor egy szakpszichológus azt mondta hivatalos szakmai vélemény mellett – és helyett –, hogy „ügyes a kislány, csak az anyukája aztán el ne rontsa”. Minden anya azért vállal gyermeket, hogy aztán rontsa el, ugye? Minden, ami a világban történik, az anyára vetül vissza: hol volt anyuka? Anyuka túlaggódja, anyuka ne stresszeljen, a gyermek is fog. Anyuka, kérem figyeljen jobban oda. Anyuka túlfélti a gyermeket. Mindent anyuka... Annak a gyermeknek a környezetében vannak még sokan. Legyünk támogatóbbak az édesanyákkal.

– Az oktatás mit tehetne a tekintetben, hogy segítsen kivédeni az említett negatív hatásokat?

– Sokat és sokszor beszéljünk lányoknak, fiúknak az iskolában bérszakadékról, esélyegyenlőtlenségről, a háztartási munka meg nem osztásáról. És előítéletekről, beidegződésekről, az ezeken való változtatás szükségességéről és fontosságáról is. Beszéljünk arról, hogy Hugonnai Vilma orvosnő lett nagy nehézségek árán, és hogy ennek köszönhetően ma mennyi magyar lányból lehet orvos.

Idézet
A mentalitásváltásnak az iskolából kiindulva kellene kiteljesednie. Az is fontos, hogy otthon ne legyen kettős mérce a lány és a fiúgyermek nevelésében, mert ugye otthonról indul sok minden.

Nemcsak apa szabad leüljön tévét nézni, nemcsak anya tud mesét olvasni és nemcsak anya tud ezer más dolgot otthon.

– És vajon megváltoztatható az a társadalmi elvárás, miszerint az anyának „tökéletesnek” kell lennie, nemcsak anyaként, de nőként, munkaerőként is?

– Fontos, hogy társadalmilag igyekezzünk kevesebb stigmát adni, tenni, venni. A tökéletes anyaság mítoszát ne gerjesszük, mert olyan a valóságban kevés van. Hanem a tökéletlenség, a nehézség mítoszát vállaljuk fel és mutassuk. Mert

Idézet
ahol működik, többnyire azért működik, mert sokszor sokan beugranak a családi egyenletbe: két nagymama, három fizetett segítség, egy étterem, két nyugdíjas tanító néni, egy kedves szomszéd néni, unokatestvér...

Mert akinek nem megy, az azt gondolhatná magáról, hogy ő milyen szerencsétlen, félnótás, hogy nem tudja megoldani. Akik közszereplők, nők, férfiak, bátrabban mondják el, hogy „ez nem azért működik, mert nem létezik társadalmi nemi egyenlőtlenség, hanem mert az én kollégáim kedvesek, a főnököm mindig megértő”. De ez nem elég segítség a társadalomban. Viszont az fog segíteni, ha megmutatjuk, hogy ezek nem csupán egyéni ügyetlenkedések, hanem rendszerszintű problémák. És a rendszerszintű problémákra csakis nagy rendszerszintű megoldásokkal lehet válaszolni.

– Konkrétan mik lennének ennek a legfőbb lépései Romániában?

– Támogassanak államilag, lokálisan olyan intézményeket, amelyek segítenek a gyermeknevelési feladatokban.

Idézet
Ebbe a támogatóbb világba beletartozhatna az is, hogy mondjuk 12 év alatti gyermeket nevelő édesanyának a 8 órás munkanormája 6 óra is lehet, ugyanolyan bérezésért. Persze, nagy harag lenne belőle, de előbb-utóbb elfogadná a világ.

Mert mindenki, akinek van vagy lesz gyermeke, az érintett volt vagy lesz. Vagy a 2-3 év közötti gyermeknevelési szabadság is sokat segítene, plusz egy év. Mint az ingyenes családorvosi ellátás, lehetne pszichológiai szakellátás is az édesanyáknak, valamilyen módon. Mert nagyon kimerítő, hogy ennyi mindent kézben kell tartani és irányítani kell. És minden percben azt kell érezni, hogy „ha nem teszem, a gyermek egész jövője romba dől”. Vagy amikor a gyermekeknek iskolai szünetük van, akkor a 12 év alattiakat nevelő szülők egyike mehessen szabadságra. Nyári vakációban szintén legyen kedvezmény, több szabadság annak, aki kisgyermeket nevel. És nem győzöm hangsúlyozni: jelentős anyagi anyagi kedvezmény kellene annak, aki gyermeket nevel. Nem havi 10 lej gyermekenként, hanem jelentős.

Idézet
Az anyák hatalmas társadalmi munkát végeznek: nevelik a jövőt.

Megérdemelnek ennyit, sőt, ennél többet.

korábban írtuk

Késik a nemek közötti munkamegosztás újragondolása
Késik a nemek közötti munkamegosztás újragondolása

A távmunka és az otthoni oktatás által többletterhek hárultak a társadalom mikroközösségeire, ám – mint az a tavaly végzett, Anyakutatás elnevezésű, interjús kutatásból is kiderül – a háztartás- és gondoskodásbeli feladatok gyarapodása nem vezetett a családon belüli munkamegosztás újragondolásához. Geam

korábban írtuk

Legfeljebb 300 év múlva érhető el a nők és férfiak közötti egyenlőség az ENSZ főtitkára szerint
Legfeljebb 300 év múlva érhető el a nők és férfiak közötti egyenlőség az ENSZ főtitkára szerint

A nők és férfiak közötti egyenlőség a világban egyre távolabbi cél, amely legfeljebb 300 év múlva érhető el – jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár helyi idő szerint hétfőn New Yorkban.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében
2024. április 04., csütörtök

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is

Véglegesítette az európai parlamenti választáson induló jelöltjeinek listáját az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa csütörtöki ülésén.

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is
2024. április 04., csütörtök

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak

A Temes megyei egészségügyi igazgatóság csütörtökön megerősítette, hogy norovírusgóc alakult ki a temesvári C.D. Loga főgimnáziumban.

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak
2024. április 04., csütörtök

Már a polgármesterjelöltje is megvan Váradon az EMSZ-nek arra az esetre, ha nem jönne össze a koalíció az RMDSZ-szel

Csomortányi Istvánt indítja polgármesterjelöltként, és önálló tanácsosi jelöltlistával vág neki Nagyváradon az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) a június 9-ei önkormányzati választásoknak, amennyiben az RMDSZ nem fogadja el a koalícióra tett ajánlatukat.

Már a polgármesterjelöltje is megvan Váradon az EMSZ-nek arra az esetre, ha nem jönne össze a koalíció az RMDSZ-szel
2024. április 04., csütörtök

Pedofilt leplezett le, az év legjobbjának választották a nagybányai csendőrnőt

Első alkalommal kapta meg nő Az év csendőre kitüntetést, amelyet a bukaresti belügyminisztérium szerint többek között azzal érdemelt ki, hogy márciusban sikerült azonosítania és elfognia egy férfit, aki több kiskorút is molesztált.

Pedofilt leplezett le, az év legjobbjának választották a nagybányai csendőrnőt
2024. április 03., szerda

Budapesttel versenyezne Kolozsvár rekordprofitot termelő rendezvénycsarnoka

A kolozsvári BTarena tavaly bruttó 2,3 millió lejes nyereséget és 7 millió lejes összbevételt termelt, azzal együtt, hogy 3 millió lejt költöttek Románia legnagyobb, idén tízéves többfunkciós rendezvénycsarnoka villanyvilágításának korszerűsítésére.

Budapesttel versenyezne Kolozsvár rekordprofitot termelő rendezvénycsarnoka
2024. április 03., szerda

Drogkereskedőkre csapott le az ügyészség erdélyi megyékben

Kábítószer-kereskedés gyanúja miatt öt házkutatást tartott szerdán a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Kolozs és Beszterce-Naszód megyében – közölte az intézmény.

Drogkereskedőkre csapott le az ügyészség erdélyi megyékben
2024. április 03., szerda

További rosszullétek, átfogó vizsgálat zajlik a temesvári iskolai megbetegedés ügyében

A temesvári Constantin Diaconovici Loga Főgimnázium további 18 tanulója jelentkezett a sürgősségen mérgezéses tünetekkel, miután az éjszaka folyamán a tanintézet 18 diákját hasonló tünetekkel már beutalták a Louis Ţurcanu Gyerekkórházba.

További rosszullétek, átfogó vizsgálat zajlik a temesvári iskolai megbetegedés ügyében