Váradon a legolcsóbb a távhő, de ez nem jelenti azt, hogy ott fizetik a lakosok a legkisebb összeget
Fotó: Haáz Vince
Továbbra is Nagyváradon kerül messze a legkevesebbe a távhő biztosítása, amin felbuzdulva a partiumi városvezetés kompenzálja a legkisebb arányban a végső árat, viszont emiatt messze nem a Körös-parti városban a legolcsóbb a szolgáltatás. Egyébként Bukarest után a legtöbb távhőfogyasztó a bihari megyeszékhelyen él: 73 ezer háztartásban használják, a lakosság 76 százaléka.
2024. augusztus 09., 09:592024. augusztus 09., 09:59
A váradi közműcég a korábbi 527 lej helyett 477 lejes gigakalóriánkénti áron szolgáltatja a távhőt, ami országos szinten a legalacsonyabb összeg, jóval kevesebb, mint a második helyen álló Ploiești-en alkalmazott 720 lejes és a harmadik Brassó esetében közölt 754 lejes összeg – ismertette a nagyváradi polgármesteri hivatal. Amely jó ideje büszke lehet arra, hogy – főleg a rendszer folyamatos korszerűsítésének köszönhetően – rendkívül költséghatékonyan biztosít ily módon meleget közintézményekben és tömbházlakásokban. Ehhez képest például Bukarestben és Konstancán 1200 lej feletti árral kell számolni.
Ugyanakkor mindez nem jelenti azt, hogy a váradi lakosok fizetik a legkisebb összeget. A polgármesteri hivatal ezentúl a végösszeg 17 százalékát állja, ami országos szinten a legkisebb kompenzálási arány, ennek betudhatóan pedig a váradi fogyasztóknak 397 lejt kell „saját zsebből” fizetni egy gigakalória után (eddig is ennyit fizettek, az előállítási árcsökkenést a kompenzáció mértékének zsugorítása egyenlíti ki).
Ugyanis itt az önkormányzat a végösszeg óriási hányadát állja: a főváros esetében 68, a tengerparti megyeszékhely esetében pedig 75 százalékot. Szintén olcsóbb a lakossági ár Ploiești-en (223 lej, 69 százalékos kompenzáció), Brassóban (264, 65%), Suceaván (240, 68%) vagy éppen Iași-ban (357, 59%). Ugyanakkor például Kolozsváron többet, 448 lejt fizetnek 53 százalékos „belepótolás” mellett, a legmagasabb lakossági árat pedig Temesváron jegyzik: 484 lejt (59 százalékos kompenzációval).
Bár első látásra kissé fájhat a váradiaknak, hogy az olcsó ár ellenére ők végül nem keveset fizetnek, a városvezetés által alkalmazott stratégia hosszú távon megéri: csaknem másfél évtizede inkább a távhőrendszer folyamatos korszerűsítésére költenek (immár több mint 200 millió eurót), mintsem a végső lakossági ár kompenzációjára „dobnának ki” sok pénzt. Emiatt volt olyan időszak, amikor Nagyváradon fizették a legmagasabb gigakalóriánkénti árat a lakosok, de ma már ez nincs így.
A második helyezett Temesváron csaknem 55 ezer otthon van rácsatlakoztatva a központi rendszerre (a lakosság 38 százaléka), 50 ezer körüli a szám Craiován, Ploiești-en és Konstancán. Aradon 26 ezer, Kolozsváron 21 ezer háztartás érintett.
Bár az elmúlt évtizedekben az volt a tendencia, hogy a fogyasztók sorra csatlakoztak le a távhőrendszerről – amely sok bosszúságot okozott a későn „érkező” meleg víz, a rengeteg veszteség miatt –, és inkább egyéni gázkazánokat szereltettek, szakemberek ma már, a mostani, illetve a várható energiaárak ismeretében állítják: a legjobb alternatíva egy hatékony, önfenntartó fűtésrendszer létrehozása, amelyet úgy lehet fejleszteni, hogy közben csökkenthető a felhasznált energia egységnyi ára.
Amint arról beszámoltunk, éppen nagyváradi példával szemléltette tavaly az Intelligens Energia Egyesület, mivel kellene fűteni. A szervezet elemzésében összehasonlították, mennyi a különböző energiahordozók egységnyi ára több romániai városban az állami támogatással, illetve anélkül számolva.
Ugyanis a távfűtési rendszer újragondolható megfelelő méretezés, kihasználtság, a veszteségek minimálisra csökkentése (Váradon 15 év alatt 47 százalékosról 25 százalékosra zsugorították), magas energetikai és gazdasági hatékonyság révén. Ezáltal pedig az egyetlen olyan fűtési módozat, amelynek ára a jövőben csökkenhet.
Olyan fűtési módozatban kell gondolkodni, amely nemcsak a legolcsóbb, hanem a jövőben csökkenthetők is a velejáró költségek – olvasható az Intelligens Energia Egyesület elemzésében. Váradi példa bizonyítja: nem csak Nyugaton lehet ezt megvalósítani.
Új tulajdonosa van annak a Nagyvárad belvárosában álló villának, amely az 1989-es rendszerváltoztatás előtt Nicolae Ceaușescu nacionálkommunista diktátor kényelmét szolgálta.
Válogatott kínzásoknak vetné alá a Párizsban zajló ötkarikás játékok nyitóünnepsége erősen vitatott jelenetének szereplőit Vincze Minya István, az Erdélyi Református Egyházkerület kalotaszegi esperese.
Románia ettől a héttől európai országokba gyakorlatilag már nem exportálhat élő bárányt, az arab államok pedig csak szélesebb körű tesztekkel fogadják a hazai szállítmányokat. Az állategészségügyi hatóság drasztikus intézkedésekre készül.
A DEER, az Electrica csoport energiaelosztó vállalata pályázatot írt ki 1,1 millió okos villanyóra beszerzésére, összesen 371,6 millió lej értékben. Ezeket tizenöt település fogyasztói fogják megkapni.
Jelentősen nőtt a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemre (BBTE) nyáron felvételt nyert magyar hallgatók száma, az őszi felvételin pedig új, duális képzési szakokkal is várják a jelentkezőket – közölte a felsőoktatási intézmény.
Bukarestbe, a súlyos égési sérültek kezelésére kialakított kórházi osztályra kell szállítani egy 16 éves lányt, aki szerdán este súlyos áramütést szenvedett, miután az aradi állomáson felmászott egy vasúti tehervagon tetejére.
Idén is népszerű a paradicsomprogram, azonban a csúcstermelés időszakában piacra kerülő nagy mennyiségű paradicsom az értékesítési gondok miatt csak részben jut el a fogyasztókhoz. Szakemberek szerint változtatni kell a program kiírásán.
Böngészhető a 15. Kolozsvári Magyar Napok teljes programkínálata: a Kárpát-medence egyik legnagyobb kulturális seregszemléjéhez kapcsolódó rendezvények már augusztus 15-én, Nagyboldogasszony ünnepén elkezdődnek.
A határ menti folyók állapotáról tájékozódtak Romániában a napokban magyar vízügyi szakemberek. Romániai kollégáikkal a Körösök, valamint a Szamos és a Tisza vízgyűjtő medencéjében felszerelt szemétgyűjtő gátakat tekintették meg.
Mintegy 70 százalékban készültek el Nagyvárad egyik legimpozánsabb műemlék épületének, a Bihar Megyei Tanács leendő székhelyének felújítási és korszerűsítési munkálatai.
szóljon hozzá!