Váradon a legolcsóbb a távhő, de ez nem jelenti azt, hogy ott fizetik a lakosok a legkisebb összeget
Fotó: Haáz Vince
Továbbra is Nagyváradon kerül messze a legkevesebbe a távhő biztosítása, amin felbuzdulva a partiumi városvezetés kompenzálja a legkisebb arányban a végső árat, viszont emiatt messze nem a Körös-parti városban a legolcsóbb a szolgáltatás. Egyébként Bukarest után a legtöbb távhőfogyasztó a bihari megyeszékhelyen él: 73 ezer háztartásban használják, a lakosság 76 százaléka.
2024. augusztus 09., 09:592024. augusztus 09., 09:59
A váradi közműcég a korábbi 527 lej helyett 477 lejes gigakalóriánkénti áron szolgáltatja a távhőt, ami országos szinten a legalacsonyabb összeg, jóval kevesebb, mint a második helyen álló Ploiești-en alkalmazott 720 lejes és a harmadik Brassó esetében közölt 754 lejes összeg – ismertette a nagyváradi polgármesteri hivatal. Amely jó ideje büszke lehet arra, hogy – főleg a rendszer folyamatos korszerűsítésének köszönhetően – rendkívül költséghatékonyan biztosít ily módon meleget közintézményekben és tömbházlakásokban. Ehhez képest például Bukarestben és Konstancán 1200 lej feletti árral kell számolni.
Ugyanakkor mindez nem jelenti azt, hogy a váradi lakosok fizetik a legkisebb összeget. A polgármesteri hivatal ezentúl a végösszeg 17 százalékát állja, ami országos szinten a legkisebb kompenzálási arány, ennek betudhatóan pedig a váradi fogyasztóknak 397 lejt kell „saját zsebből” fizetni egy gigakalória után (eddig is ennyit fizettek, az előállítási árcsökkenést a kompenzáció mértékének zsugorítása egyenlíti ki).
Ugyanis itt az önkormányzat a végösszeg óriási hányadát állja: a főváros esetében 68, a tengerparti megyeszékhely esetében pedig 75 százalékot. Szintén olcsóbb a lakossági ár Ploiești-en (223 lej, 69 százalékos kompenzáció), Brassóban (264, 65%), Suceaván (240, 68%) vagy éppen Iași-ban (357, 59%). Ugyanakkor például Kolozsváron többet, 448 lejt fizetnek 53 százalékos „belepótolás” mellett, a legmagasabb lakossági árat pedig Temesváron jegyzik: 484 lejt (59 százalékos kompenzációval).
Bár első látásra kissé fájhat a váradiaknak, hogy az olcsó ár ellenére ők végül nem keveset fizetnek, a városvezetés által alkalmazott stratégia hosszú távon megéri: csaknem másfél évtizede inkább a távhőrendszer folyamatos korszerűsítésére költenek (immár több mint 200 millió eurót), mintsem a végső lakossági ár kompenzációjára „dobnának ki” sok pénzt. Emiatt volt olyan időszak, amikor Nagyváradon fizették a legmagasabb gigakalóriánkénti árat a lakosok, de ma már ez nincs így.
A második helyezett Temesváron csaknem 55 ezer otthon van rácsatlakoztatva a központi rendszerre (a lakosság 38 százaléka), 50 ezer körüli a szám Craiován, Ploiești-en és Konstancán. Aradon 26 ezer, Kolozsváron 21 ezer háztartás érintett.
Bár az elmúlt évtizedekben az volt a tendencia, hogy a fogyasztók sorra csatlakoztak le a távhőrendszerről – amely sok bosszúságot okozott a későn „érkező” meleg víz, a rengeteg veszteség miatt –, és inkább egyéni gázkazánokat szereltettek, szakemberek ma már, a mostani, illetve a várható energiaárak ismeretében állítják: a legjobb alternatíva egy hatékony, önfenntartó fűtésrendszer létrehozása, amelyet úgy lehet fejleszteni, hogy közben csökkenthető a felhasznált energia egységnyi ára.
Amint arról beszámoltunk, éppen nagyváradi példával szemléltette tavaly az Intelligens Energia Egyesület, mivel kellene fűteni. A szervezet elemzésében összehasonlították, mennyi a különböző energiahordozók egységnyi ára több romániai városban az állami támogatással, illetve anélkül számolva.
Ugyanis a távfűtési rendszer újragondolható megfelelő méretezés, kihasználtság, a veszteségek minimálisra csökkentése (Váradon 15 év alatt 47 százalékosról 25 százalékosra zsugorították), magas energetikai és gazdasági hatékonyság révén. Ezáltal pedig az egyetlen olyan fűtési módozat, amelynek ára a jövőben csökkenhet.
Olyan fűtési módozatban kell gondolkodni, amely nemcsak a legolcsóbb, hanem a jövőben csökkenthetők is a velejáró költségek – olvasható az Intelligens Energia Egyesület elemzésében. Váradi példa bizonyítja: nem csak Nyugaton lehet ezt megvalósítani.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!