A Kriza János Néprajzi Társaság 1994-ben vásárolta kolozsvári székházát, amelyet a közelmúltban felújítottak, kibővítettek
Fotó: Kriza János Néprajzi Társaság
A romániai magyar néprajzkutatás elmúlt 35 évére, valamint az új kihívásokra és új kutatásokra összpontosító, nagyszabású konferenciát szervez Kolozsváron a Kriza János Néprajzi Társaság. Az eseményen erdélyi és magyarországi szakmabeliek is előadásokat tartanak.
2025. március 13., 14:382025. március 13., 14:38
2025. március 13., 14:392025. március 13., 14:39
A néprajzkutatók konferenciája kettős ünnep: egyrészt szakmai visszatekintés, másrészt a a Kriza János Néprajzi Társaság felújított, megújult, kibővített székházának a szakmai avatója is – mondta el a Krónika megkeresésére a március 18–20-án tartandó rendezvényről Jakab Albert Zsolt, a Kriza János Néprajzi Társaság (KJNT) elnöke. A konferencia előadásai az eddig elért eredményekkel, illetve az új utakkal, kutatási irányvonalakkal és célokkal, a jövőkép felvázolásával foglalkoznak – olvasható a KJNT közleményében. A szakmai rendezvényt március 18-án, 14 órakor nyitják meg a KJNT székházában (Croitorilor/Mike u. 15.).
Jakab Albert Zsolt néprajzkutató, a Kriza János Néprajzi Társaság elnöke egy korábbi konferencián
Fotó: Kriza János Néprajzi Társaság
A konferencia részletes programja megtekinthető a www.kjnt.ro honlapon, a rendezvényre minden érdeklődőt szívesen látnak a szervezők: a KJNT, a BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézete és az MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság. A megnyitón köszöntőt mond Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Grezsa Csaba főkonzul és Jakab Albert Zsolt, aki kérdésünkre arról is beszélt, hogy a konferencián fele-fele arányban vesznek részt magyarországi és erdélyi szakemberek: az első napon zömmel magyarországiak, a másodikon inkább erdélyiek.
„A honlapon egyébként fel vannak sorolva a partnerintézmények, amelyekkel baráti meg intézményes kapcsolataink vannak. A népi kultúrának ugyanis olyan értelemben nincsenek határai, hogy nem áll meg mondjuk Biharkeresztesnél és a magyar kulturális jelenségek gyökereinek történeti kutatása a magyar nyelvterületen belül értendő.
Novemberben adták át a magyar kormány jóvoltából felújított, kibővített székházat Kolozsváron
Fotó: Kriza János Néprajzi Társaság
A magyarországi szakmabeliek közül Kolozsváron előad többek közt Kemecsi Lajos, a Magyar Néprajzi Társaság elnöke, a Néprajzi Múzeum főigazgatója, Balogh Balázs, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója, a Néprajztudományi Intézet igazgatója, Cseri Miklós, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója, Bali János docens, az ELTE Tárgyi Néprajzi Tanszék vezetője.
Amint a KJNT visszatekintésében szerepel,
illetve egy önálló kutatóintézet létrehozása, mely nem csupán szakmai és infrastrukturális hátteret biztosít az erdélyi/romániai magyar népi kultúra feltárására és elemzésére koncentráló kutatások számára, hanem önálló kutatási programok, tudományos ülések, könyvbemutatók, vitafórumok, könyvkiadás és archívum, illetve digitális adatbázisok építése révén kanalizálja azok eredményeit.
Szőcsné Gazda Enikő és Pozsony Ferenc néprajzkutatók egy korábbi konferencián
Fotó: Kriza János Néprajzi Társaság
a hozzá tartozó pincével, padlástérrel és kerttel, és 2022-ben hozzálátott a teljes épület, udvar és kert felújításához, illetve átépítéséhez. Így az alapítás évfordulója mellett a kibővült és megújult székházat is ünneplik.
„Az elmúlt 35 év alatt a Társaság hosszú utat járt be az intézményesülés és a kutatói, illetve tudományszervezői úton egyaránt és ennek az évfordulónak az apropóján nemcsak ünnepelni, hanem az eddig elért tudományos eredmények bemutatására és a jövőben ránk váró feladatok és kihívások számbavételére is sort szeretnénk keríteni. Az élő/organikus néphagyományok kutatásával kapcsolatos módszerek, elméletek, eredmények és feladatok áttekintése mellett,
A tudományos konferencia célja kettős: (1) számvetés az eddig elért eredményeket illetően és (2) új utak, kutatási irányvonalak és célok kijelölése, a jövőkép felvázolása. Ezért mindenkit arra kérnek, hogy egy ünnepi előadás keretében mutassa be, hogy az általa képviselt intézmény és/vagy kutatási terület felől nézve melyek tekinthetőek a magyar néprajzkutatás legkiemelkedőbb eredményeinek és/vagy jövőbeli feladatainak.
A Kriza János Néprajzi Társaság 35 éve, 1990. március 18-án alakult meg Kolozsváron
Fotó: Kriza János Néprajzi Társaság
Könyv látott napvilágot arról, hogy a katonaság milyen mértékben és formában szólt bele a 20. században az aranyosszéki egyének, családok, kisközösségek életébe, milyen traumákat, tapasztalatokat, emlékeket hagyott maga után.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Zilahon a Költészet Tavasza nemzetközi versfesztivált, amely mára nemcsak a város, hanem az egész térség egyik legfontosabb kulturális eseményévé vált.
A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
szóljon hozzá!