Kelemen Hunor, Semjén Zsolt és Jakab Albert Zsolt avatta fel a székházat
Fotó: Facebook/Semjén Zsolt oldala
Minden, a magyarság megmaradása érdekében tett erőfeszítés végső soron azért van, hogy a magyarság meg tudja őrizni kultúráját, és a kultúra őrzésére a nehézségek közepette is pénzt kell fordítani – mondta Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes szerdán Kolozsváron.
2024. november 27., 19:512024. november 27., 19:51
2024. november 27., 20:472024. november 27., 20:47
A KDNP politikusa a Kriza János Néprajzi Társaság kibővített és felújított belvárosi székházának avatóünnepségén vett részt, a magyar kormány 750 millió forinttal támogatta a beruházást. Semjén Zsolt beszédében bejelentette:
Arról is beszélt, hogy a magyar kormány támogatja Kriza János Vadrózsák című erdélyi néprajzi gyűjtése harmadik kötetének megjelenését.
A miniszterelnök-helyettes emlékeztetett a Winston Churchill egykori brit kormányfőnek tulajdonított anekdotára, miszerint a kultúrát háború közepetette is támogatni kell, különben mi értelme lenne háborúzni. Rámutatott, hogy Magyarország kormánya mindenben támogatja például a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemet abban, hogy az erdélyi magyaroknak képesítése, megélhetése legyen, és „soha nem látott összegeket” fordít gazdaságfejlesztésre, hogy a magyarok meg tudjanak élni a szülőföldjükön.
Meglátása szerint a magyaroknak fontos megmaradni, mert csodálatos örökség hordozói, zseniális nyelvük, heroikus történelmük van – mondta.
De ez az emberiség gazdagodását is jelenti, mert ezt az értékgazdagságot a magyarokon kívül más nem tudja átadni – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy minden erőfeszítés a magyar kultúra megőrzéséért van, és ennek őrzésére pénzt kell fordítani.
Semjén: tragikus következményei lennének, ha az RMDSZ nem lenne ott a parlamentben
A romániai államfőválasztás első fordulója után veszélybe kerülhetnek az eddig elért eredmények, ezért a vasárnapi parlamenti választáson minden magyar szavazatára szükség van – jelentette ki Semjén Zsolt a kincses városban. A székházavatót követően a politikus a sajtónak nyilatkozva elmondta: a magyarságnak nem a román pártokat kell elemezni elsősorban, hanem minden magyart „el kell hozni választani”. „Mert hogyha az RMDSZ nem lenne ott a román parlamentben, annak beláthatatlan, tragikus következményei lennének az erdélyi magyarságra és a magyar-román viszonyra is” – jelentette ki Semjén Zsolt.
Hozzátette: kulcsfontosságú, hogy minden magyar részt vegyen a választásokon, mert az elért eredményeket akkor tudja megvédeni az erdélyi magyar közösség, ha az RMDSZ-nek erős parlamenti képviselete van és szerencsés konstellációban kormányra is kerülhet.
Különösen igaz ez a népi kultúrára – mondta a kormányfőhelyettes –, enélkül magaskultúra sem lenne, mivel ez „az anyanyelve”, népzene nélkül Bartók Béla és sok más nagy művész sem létezhetett volna. „Hogy a népi kultúránkat meg tudjuk őrizni, tudományos igénnyel fel tudjuk dolgozni és művelni tudjuk, ezért kell a Kriza János-központ” – fogalmazott.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke beszédében közölte: a politikusoknak feladatuk a jó ügyet szolgálni, és Kántor Lajos irodalomtörténész örökségének megvásárlása – mellyel a társaság korábbi székhelye kibővült – annak számít. Kiemelte: a kolozsvári magyar egyetemi néprajzoktatás Kárpát-medencei szinten kiemelkedő, ami annak tulajdonítható, hogy 1990 után olyan jeles néprajzkutatók indították el és irányítják, mint Tánczos Vilmos, Pozsony Ferenc, Keszeg Vilmos vagy Péntek János nyelvész.
Semjén Zsolt és Kelemen Hunor a Kántor Lajos-emlékszobában
Fotó: Facebook/Semjén Zsolt oldala
A társaság kibővített és felújított székhelye méltó hely ennek a munkának a támogatásához, és azt mutatja, hogy az erdélyi magyarság „kitartással, lépésről lépésre építkezve” el tudja érni céljait – mondta. Külön kiemelte, hogy
Közölte: az RMDSZ és a Communitas Alapítvány is támogatja a társaság munkáját, de a nagyszabású beruházáshoz a magyar kormány segítsége kellett, amelyet külön megköszönt.
Jakab Albert Zsolt, a társaság elnöke elmondta: a jövő tavasszal 35 éves fennállását ünneplő Kriza János Néprajzi Társaság a romániai magyar népi kultúra iránt elkötelezett kutatók érdekképviselete, az egyetemi szintű magyar néprajzoktatás háttérintézménye és kutatóintézet is egyben. A beruházást ismertetve közölte: a 750 millió forint az adásvételt és a felújítást is fedezte.
A magyar állam támogatása az adásvételt és a felújítást is fedezte
Fotó: Facebook/Semjén Zsolt oldala
A kétszintes belvárosi épületet Reményik Sándor költő apja, Reményik Károly építette 1933-ban, a társaság 1994-ben vásárolta meg az emelet és a padlás egy részét, 2021-ben pedig a Kántor-örökösöktől a földszintet, a pincét és a teljes padlásteret.
Elmondta: a 900 négyzetméter hasznos terület lehetőséget ad a társaság tevékenységének bővítésére, a gyűjtemény szakszerű elhelyezésére és a kutatómunka elősegítésére. Az épületben konferenciaterem, olvasóterem és vendégszobák is helyet kaptak a vendégtanárok, -kutatók számára, míg az udvarban található pavilon szabadtéri rendezvények helyszíne lesz.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!