Előfordul az is, hogy a bántalmazó a gazdasági függőséggel zsarolja vagy akár életveszélyesen megfenyegeti áldozatát
Fotó: Veres Nándor
A büntető törvénykönyv módosítását célzó tervezet szerint a családon belüli erőszak azon bűncselekmények kategóriájába kerül, amikor a nyomozó hatóságok abban az esetben is folytatják az eljárást, ha a felek kibékülnek. A lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint ez azért fontos, mert az áldozat sokszor kényszerből vonja vissza a feljelentést.
2020. augusztus 20., 14:152020. augusztus 20., 14:15
Nem mentesít a büntetőjogi felelősség alól a családon belüli erőszak utáni kibékülés, ugyanakkor az erőszakot elkövető ellen hivatalból is eljárást lehet indítani – fogalmaz a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítását célzó tervezet, amelyet szerdán tűztek a döntéshozó kamaraként eljáró képviselőház napirendjére, ám még aznap este visszautalták a szakbizottságnak. A szenátus korábban már szavazott a módosításról. Ennek értelmében a Btk. 193-as cikkelyénél, ami ütlegelésre és más testi erőszakra vonatkozik, valamint az egy családtag ellen gondatlanságból elkövetett testi sértésre vonatkozó 196-os cikkely esetében
Ambrus Izabella, a képviselőház jogi bizottságának RMDSZ-es tagja lapunknak elmondta, ez azt jelenti, hogy a családon belüli erőszak azon bűncselekmények kategóriájába kerül, amikor a nyomozó hatóságok azután is folytatják az eljárást, ha a felek kibékülnek. Számtalan olyan eset van, amikor az áldozat kihívja a rendőrséget, majd másnap visszavonja a feljelentést, ám ha a módosítás életbe lép, az ügyet tovább tárgyalják.
Ezt erősítette meg Csép Andrea szociális ügyekkel foglalkozó parlamenti képviselő is, aki az áldozatokkal való beszélgetésekből leszűrt tapasztalatait foglalta össze. Kifejtette,
ennek több oka is lehet. Az áldozat kétszeresen sebezhető, sok esetben anyagilag függ a bántalmazótól, nincs ahová mennie, szégyelli, ami történt, nem akarja a közösség előtt felvállalni. Előfordul az is, hogy a bántalmazó kényszeríti a feljelentés visszavonására, akár a gazdasági függőséggel zsarolja, megfenyegeti, hogy kiutasítja a lakásból, elveszi a gyerekeket, vagy akár életveszélyesen megfenyegeti áldozatát.
„Olyan eset is előfordul, hogy az áldozat mentséget talál a bántalmazónak, hogy mindketten feldúltak voltak, amikor megtörtént az erőszak, és abban reménykednek, hogy ez többet nem fog előfordulni. Mindez az esetek többségében nem bizonyítható, mert az áldozat nem mondja el, hogy valójában kényszerítették arra, hogy visszavonja a feljelentést” – részletezte Csép Andrea. Annak a veszélyére is felhívta a figyelmet, hogy ha az áldozat kihívta a rendőrséget, majd visszavonta a feljelentést, majd ezt újra meg újra megteszi, a nyomozó hatóságok már nem veszik komolyan a segélykérését. Bármikor megtörténhet a tragédia, ezért minden bejelentést a lehető legkomolyabban kell kivizsgálni – szögezte le a politikus. Hangsúlyozta, természetesen mindenkinek joga van arra, hogy meggondolja magát, visszavonjon egy feljelentést, hiszen minden eset sajátos, ám minden körülmények között az áldozat biztonsága a legfontosabb.
A módosítással tulajdonképpen szigorítják a Btk. családon belüli erőszakra vonatkozó paragrafusait – mondta megkeresésünkre Szabó Bojta Bendegúz ügyvéd. Rámutatott,
Általában a könnyebb testi sértést, például ha elcsattan egy pofon, csak előzetes feljelentés alapján vizsgálják, viszont ha az áldozatnak eltört a lába, már hivatalból indítanak eljárást.
A családon belüli erőszak esetében a rendőr eddig is indíthatott előzetes feljelentés nélkül eljárást, viszont az megszűnt, ha a felek kibékültek, ez esetben az ügyet lezárták. Ha a módosítás életbe lép, a felek, vagyis a családtagok kibékülhetnek, élhetnek együtt, mintha mi sem történt volna, ennek ellenére a vizsgálat folytatódik, és a bántalmazót felelősségre vonják a tetteiért, szögezte le az ügyvéd.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!