Van forgalom. Kolozsváron már a 4 milliós utasszám elérését célozzák meg
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj
Négy erdélyi reptér utasszám-növekedést jegyzett 2023-ban a korábbi évhez képest, négy légikikötőben pedig kevesebben fordultak meg tavaly. Ezzel együtt szinte mindenhol fejlesztések zajlanak, amelyektől nagyobb forgalmat várnak. Ugyanakkor egyes légikikötőkben alaposan „bekavarhat”, hogy a Wizz Air számos járatát felfüggeszti vagy nem indítja újra.
2024. február 13., 09:012024. február 13., 09:01
Tartja a lépést a kincses város lendületes gazdasági fejlődésével Kolozsvár nemzetközi repülőtere, amely rekordot döntött tavaly légiutas-forgalom tekintetében, ráadásul nemcsak helyi, hanem országos szinten is, ha a Bukaresten kívüli, vidéki városokra tekintünk. A 3 240 750 ügyfél 23 százalékos növekedést jelent a 2022-es adatokhoz képest, a felfelé ívelő „pálya” pedig idén is borítékolható, főleg annak ismeretében, hogy hamarosan átadják az induló járatok bővített terminálját és a megnövelt repülőparkolót: előbbi 7200, utóbbi 9000 négyzetméterrel lesz nagyobb 365 millió lejes beruházásnak köszönhetően.
Az 1932-ben alapított kolozsvári-szamosfalvi (civil) reptéren 1996-ban még csak 32 ezer utast szállított a kincses város és Bukarest között közlekedő két járat. Azóta fontos regionális-nemzetközi légi bázissá nőtték ki magukat. 2019-ben például már 2,9 millióan vették igénybe szolgáltatásaikat, majd a koronavírusjárvány alaposan betette az ajtót, de nagy erőfeszítések árán sikerült ismét talpra állniuk. 2022-ben már 2,6 millió utas fordult meg az Avram Iancuról elkeresztelt létesítményben, tavaly pedig már százszor többen szálltak repülőre, mint 1996-ban.
Akkor a temesvári légikikötő még nagyobbnak számított, viszont jó ideje „lekörözte” a szamosfalvi létesítmény. A bánsági város Románia negyedik legnagyobb repterének ad otthont – a bukaresti-otopeni-i, a kolozsvári és a iași-i után. Az utasszám 2023-ban 1 354 859 főt tett ki, ami 13 százalékos növekedés 2022-höz képest, viszont itt még nem sikerült felülmúlni a pandémia előtti szintet: 2019-ben 1,6 millió ügyfelet jegyeztek. A Béga-parti város reptere teherszállítás terén közelebb áll az éllovasokhoz 6639 tonnával, viszont az e téren gyengébb felszereltséggel rendelkező kincses város e tekintetben is megelőzi 7417 tonnával.
De közben Temesváron is fejlesztenek: az érkező járatok új terminálja után hamarosan az indulók új létesítményét is átadják, a tervek szerint március 31-én, Románia schengeni légi csatlakozása napján. Az új épület 12 ezer négyzetméteres lesz, áfa nélkül 89 millió lejből épül meg.
A marosvásárhelyi repülőtér igazgatója, Peti András nemrég a Marosvásárhelyiek.ro portálnak úgy értékelt, ez az eredmény elsősorban az utasoknak köszönhető, ugyanakkor a Maros Megyei Tanács által finanszírozott fejlesztéseknek, amelyek színvonalasabb szolgáltatást tesznek lehetővé. A vidrátszegi repülőtéren végzett fejlesztésekről Péter Ferenc megyei tanácselnök elmondta, utasterminált építenek és 20 százalékkal bővítik a repülőgépparkolót.
Jelentős utasszám-növekedést jegyeztek Marosvásárhelyen, de idén nem jön jól a Wizz Air két járatának felfüggesztése
Fotó: Haáz Vince
Amint a Boardingpass.ro szakportál összeállításából kiderül, az utasszám-növekedést jegyző negyedik erdélyi reptér a nagybányai, amely tavaly 89 940 utazót fogadott, ez pedig 18 százalékos növekedést jelent.
A Körös-parti város létesítményében ugyanis 2023-ban csupán 152 543 utas fordult meg, ez pedig 27 százalékos visszaesés a 2022-ben jegyzett 208 541 ügyfélhez képest. A csökkenés a Ryanair fapados légitársaság külföldi járatai tavaly tavaszi beszüntetésének tudható be. Ezek után néhány hónapig olaszországi célpontok felé lehetett repülni itáliai légitársaságoknak köszönhetően, de azok „leállítása” után már csak a tarom bukaresti járatai maradtak a chartereken kívül.
Idén azonban javulás várható, miután a hatóságok kiválasztották a légitársaságot, amely önkormányzati támogatással indíthat járatokat a terminálépítésen, kifutópálya-bővítésen „áteső” reptérről. Amint arról beszámoltunk, maximális pontszámot ért el a moldovai HiSky légitársaság a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat közös légitársasága, az Air Oradea által kiírt tenderen. A megyeszékhely és a megye önkormányzata azt követően döntött egy saját légitársaság megalapításáról, hogy a Ryanair kivonulása után állandó menetrend szerinti külföldi járatok nélkül maradt a nagyváradi légikikötő. A pályázat értelmében olyan légitársaságot kerestek, amely heti öt bukaresti és három londoni járatot üzemeltet, illetve emellett charterjáratokat is. A pályázatra egyedüliként a HiSky jelentkezett.
Maximális pontszámot ért el a moldovai HiSky légitársaság a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat közös légitársasága, az Air Oradea által kiírt tenderen – ami abból a szempontból nem volt túl nehéz, hogy egyedüliként jelentkezett.
Szebenben tavaly 550 397-en „repültek”, 11 százalékkal kevesebben, mint egy évvel korábban. De visszaesést jegyeztek Aradon (14 365 utas, –14%) és Szatmárnémetiben (56 396, –7%) is. Utóbbi város légikikötőjében épp nagyszabású fejlesztések zajlanak: 312 millió lejből építenek-bővítenek többek között terminált, korszerűsítik a kifutópályát.
Miközben négy erdélyi repülőtér növekedést, négy pedig csökkenést jegyzett az utasszám tekintetében, a kilencedik, legújabb létesítményben még nincs viszonyítási alap: a tavaly júniusban megnyílt brassói reptéren bő fél év alatt 79 011-en repültek. A vidombáki légikikötő immár hosszabb, 16 órás nyitvatartással működik, így remélik, hogy még vonzóbbá válik a légitársaságok és az utasok számára.
Amint arról beszámoltunk, mindent összevetve tavaly közel 25 millió utas fordult meg a romániai repülőtereken, 17 százalékkal több, mint 2022-ben. A világjárvány előtti évhez, 2019-hez képest 6 százalékkal nőtt a légiutas-forgalom.
Tavaly közel 25 millió utas fordult meg a romániai repülőtereken, 17 százalékkal több, mint 2022-ben – tájékoztatott pénteken a Romániai Repülőterek Szövetsége.
A növekedés egyik mozgatórugója a Wizz Air, amelynek tavaly Bukarest lett a legnagyobb bázisa. A diszkont légitársaság bukaresti bázisához 17 repülőgép tartozik, az onnan induló, illetve oda érkező járatok száma pedig havi átlagban 2400. A Wizz Air budapesti járatainak száma 2000 körül van. A közeljövőben két újabb géppel bővül a bukaresti bázis állománya.
Fotó: Beliczay László
„Ezzel a beruházással 19-re nő a bukaresti bázis gépeinek a száma, ahol 800 személy dolgozik. Ez a legnagyobb bázisa a Wizz Airnek, amely így megerősíti romániai piacvezető pozícióját, 57 százalékos piaci részesedéssel” – közölte a légitársaság a Ziarul Financiarral. A Wizz Air hat bázist működtet Romániában, Bukaresten kívül Kolozsváron, Nagyszebenben, Temesváron, Jászvásáron (Iași) és Craiován. Ezekről a repterekről 170-nél több járatot üzemeltetnek, belföldieket és nemzetközieket egyaránt. A nemzetközi járatok 24 célországba repülnek.
A Boardingpass.ro szakportál tájékoztatása szerint a légitársaság tavasszal-nyáron legkevesebb 20 romániai járatot töröl, a hat érintett reptér között található Kolozsvár, Temesvár és Marosvásárhely is. Utóbbival már közölték, hogy március 28-tól felfüggesztik a dortmundi és memmingeni járatokat. A kincses város nyolc úti célja érintett – amelyeket a hírek szerint felfüggesztenek vagy nem indítanak újra –: Bécs, Berlin, Lyon, Antalya, Málta, Abu-Dzabi, Birmingham és Liverpool. Temesvár a frankfurti járatát veszítheti el.
Mint ismeretes, Ausztria hozzájárult ahhoz, hogy Románia és Bulgária részlegesen csatlakozzon a schengeni övezethez, ami abban áll, hogy a két ország repülőterein és vízi határátkelőin megszűnik a határellenőrzés. Amint arról beszámoltunk, jórészt megfelelnek az erdélyi és partiumi repülőterek a schengeni követelményeknek, de például a kolozsvári légikikötőben még szükséges némi „finomhangolás”.
A romániai repülőterek jó része megfelel a schengeni követelményeknek, de például a kolozsvári légikikötőben még szükséges némi „finomhangolás” – derül ki a bukaresti közlekedési minisztérium által nyilvánosságra hozott adatokból.
A bukaresti fejlesztési minisztérium közvitára bocsátotta a kis forgalmú repterek állami támogatásának meghosszabbításáról szóló rendelettervezetet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
szóljon hozzá!