Van forgalom. Kolozsváron már a 4 milliós utasszám elérését célozzák meg
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj
Négy erdélyi reptér utasszám-növekedést jegyzett 2023-ban a korábbi évhez képest, négy légikikötőben pedig kevesebben fordultak meg tavaly. Ezzel együtt szinte mindenhol fejlesztések zajlanak, amelyektől nagyobb forgalmat várnak. Ugyanakkor egyes légikikötőkben alaposan „bekavarhat”, hogy a Wizz Air számos járatát felfüggeszti vagy nem indítja újra.
2024. február 13., 09:012024. február 13., 09:01
Tartja a lépést a kincses város lendületes gazdasági fejlődésével Kolozsvár nemzetközi repülőtere, amely rekordot döntött tavaly légiutas-forgalom tekintetében, ráadásul nemcsak helyi, hanem országos szinten is, ha a Bukaresten kívüli, vidéki városokra tekintünk. A 3 240 750 ügyfél 23 százalékos növekedést jelent a 2022-es adatokhoz képest, a felfelé ívelő „pálya” pedig idén is borítékolható, főleg annak ismeretében, hogy hamarosan átadják az induló járatok bővített terminálját és a megnövelt repülőparkolót: előbbi 7200, utóbbi 9000 négyzetméterrel lesz nagyobb 365 millió lejes beruházásnak köszönhetően.
Az 1932-ben alapított kolozsvári-szamosfalvi (civil) reptéren 1996-ban még csak 32 ezer utast szállított a kincses város és Bukarest között közlekedő két járat. Azóta fontos regionális-nemzetközi légi bázissá nőtték ki magukat. 2019-ben például már 2,9 millióan vették igénybe szolgáltatásaikat, majd a koronavírusjárvány alaposan betette az ajtót, de nagy erőfeszítések árán sikerült ismét talpra állniuk. 2022-ben már 2,6 millió utas fordult meg az Avram Iancuról elkeresztelt létesítményben, tavaly pedig már százszor többen szálltak repülőre, mint 1996-ban.
Akkor a temesvári légikikötő még nagyobbnak számított, viszont jó ideje „lekörözte” a szamosfalvi létesítmény. A bánsági város Románia negyedik legnagyobb repterének ad otthont – a bukaresti-otopeni-i, a kolozsvári és a iași-i után. Az utasszám 2023-ban 1 354 859 főt tett ki, ami 13 százalékos növekedés 2022-höz képest, viszont itt még nem sikerült felülmúlni a pandémia előtti szintet: 2019-ben 1,6 millió ügyfelet jegyeztek. A Béga-parti város reptere teherszállítás terén közelebb áll az éllovasokhoz 6639 tonnával, viszont az e téren gyengébb felszereltséggel rendelkező kincses város e tekintetben is megelőzi 7417 tonnával.
De közben Temesváron is fejlesztenek: az érkező járatok új terminálja után hamarosan az indulók új létesítményét is átadják, a tervek szerint március 31-én, Románia schengeni légi csatlakozása napján. Az új épület 12 ezer négyzetméteres lesz, áfa nélkül 89 millió lejből épül meg.
A marosvásárhelyi repülőtér igazgatója, Peti András nemrég a Marosvásárhelyiek.ro portálnak úgy értékelt, ez az eredmény elsősorban az utasoknak köszönhető, ugyanakkor a Maros Megyei Tanács által finanszírozott fejlesztéseknek, amelyek színvonalasabb szolgáltatást tesznek lehetővé. A vidrátszegi repülőtéren végzett fejlesztésekről Péter Ferenc megyei tanácselnök elmondta, utasterminált építenek és 20 százalékkal bővítik a repülőgépparkolót.
Jelentős utasszám-növekedést jegyeztek Marosvásárhelyen, de idén nem jön jól a Wizz Air két járatának felfüggesztése
Fotó: Haáz Vince
Amint a Boardingpass.ro szakportál összeállításából kiderül, az utasszám-növekedést jegyző negyedik erdélyi reptér a nagybányai, amely tavaly 89 940 utazót fogadott, ez pedig 18 százalékos növekedést jelent.
A Körös-parti város létesítményében ugyanis 2023-ban csupán 152 543 utas fordult meg, ez pedig 27 százalékos visszaesés a 2022-ben jegyzett 208 541 ügyfélhez képest. A csökkenés a Ryanair fapados légitársaság külföldi járatai tavaly tavaszi beszüntetésének tudható be. Ezek után néhány hónapig olaszországi célpontok felé lehetett repülni itáliai légitársaságoknak köszönhetően, de azok „leállítása” után már csak a tarom bukaresti járatai maradtak a chartereken kívül.
Idén azonban javulás várható, miután a hatóságok kiválasztották a légitársaságot, amely önkormányzati támogatással indíthat járatokat a terminálépítésen, kifutópálya-bővítésen „áteső” reptérről. Amint arról beszámoltunk, maximális pontszámot ért el a moldovai HiSky légitársaság a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat közös légitársasága, az Air Oradea által kiírt tenderen. A megyeszékhely és a megye önkormányzata azt követően döntött egy saját légitársaság megalapításáról, hogy a Ryanair kivonulása után állandó menetrend szerinti külföldi járatok nélkül maradt a nagyváradi légikikötő. A pályázat értelmében olyan légitársaságot kerestek, amely heti öt bukaresti és három londoni járatot üzemeltet, illetve emellett charterjáratokat is. A pályázatra egyedüliként a HiSky jelentkezett.
Maximális pontszámot ért el a moldovai HiSky légitársaság a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat közös légitársasága, az Air Oradea által kiírt tenderen – ami abból a szempontból nem volt túl nehéz, hogy egyedüliként jelentkezett.
Szebenben tavaly 550 397-en „repültek”, 11 százalékkal kevesebben, mint egy évvel korábban. De visszaesést jegyeztek Aradon (14 365 utas, –14%) és Szatmárnémetiben (56 396, –7%) is. Utóbbi város légikikötőjében épp nagyszabású fejlesztések zajlanak: 312 millió lejből építenek-bővítenek többek között terminált, korszerűsítik a kifutópályát.
Miközben négy erdélyi repülőtér növekedést, négy pedig csökkenést jegyzett az utasszám tekintetében, a kilencedik, legújabb létesítményben még nincs viszonyítási alap: a tavaly júniusban megnyílt brassói reptéren bő fél év alatt 79 011-en repültek. A vidombáki légikikötő immár hosszabb, 16 órás nyitvatartással működik, így remélik, hogy még vonzóbbá válik a légitársaságok és az utasok számára.
Amint arról beszámoltunk, mindent összevetve tavaly közel 25 millió utas fordult meg a romániai repülőtereken, 17 százalékkal több, mint 2022-ben. A világjárvány előtti évhez, 2019-hez képest 6 százalékkal nőtt a légiutas-forgalom.
Tavaly közel 25 millió utas fordult meg a romániai repülőtereken, 17 százalékkal több, mint 2022-ben – tájékoztatott pénteken a Romániai Repülőterek Szövetsége.
A növekedés egyik mozgatórugója a Wizz Air, amelynek tavaly Bukarest lett a legnagyobb bázisa. A diszkont légitársaság bukaresti bázisához 17 repülőgép tartozik, az onnan induló, illetve oda érkező járatok száma pedig havi átlagban 2400. A Wizz Air budapesti járatainak száma 2000 körül van. A közeljövőben két újabb géppel bővül a bukaresti bázis állománya.
Fotó: Beliczay László
„Ezzel a beruházással 19-re nő a bukaresti bázis gépeinek a száma, ahol 800 személy dolgozik. Ez a legnagyobb bázisa a Wizz Airnek, amely így megerősíti romániai piacvezető pozícióját, 57 százalékos piaci részesedéssel” – közölte a légitársaság a Ziarul Financiarral. A Wizz Air hat bázist működtet Romániában, Bukaresten kívül Kolozsváron, Nagyszebenben, Temesváron, Jászvásáron (Iași) és Craiován. Ezekről a repterekről 170-nél több járatot üzemeltetnek, belföldieket és nemzetközieket egyaránt. A nemzetközi járatok 24 célországba repülnek.
A Boardingpass.ro szakportál tájékoztatása szerint a légitársaság tavasszal-nyáron legkevesebb 20 romániai járatot töröl, a hat érintett reptér között található Kolozsvár, Temesvár és Marosvásárhely is. Utóbbival már közölték, hogy március 28-tól felfüggesztik a dortmundi és memmingeni járatokat. A kincses város nyolc úti célja érintett – amelyeket a hírek szerint felfüggesztenek vagy nem indítanak újra –: Bécs, Berlin, Lyon, Antalya, Málta, Abu-Dzabi, Birmingham és Liverpool. Temesvár a frankfurti járatát veszítheti el.
Mint ismeretes, Ausztria hozzájárult ahhoz, hogy Románia és Bulgária részlegesen csatlakozzon a schengeni övezethez, ami abban áll, hogy a két ország repülőterein és vízi határátkelőin megszűnik a határellenőrzés. Amint arról beszámoltunk, jórészt megfelelnek az erdélyi és partiumi repülőterek a schengeni követelményeknek, de például a kolozsvári légikikötőben még szükséges némi „finomhangolás”.
A romániai repülőterek jó része megfelel a schengeni követelményeknek, de például a kolozsvári légikikötőben még szükséges némi „finomhangolás” – derül ki a bukaresti közlekedési minisztérium által nyilvánosságra hozott adatokból.
A bukaresti fejlesztési minisztérium közvitára bocsátotta a kis forgalmú repterek állami támogatásának meghosszabbításáról szóló rendelettervezetet.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!